Zobrazit panel

Nesebar - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Nesebar - Bulharsko


Město Nesebar - Dějiny Nesebaru - Muzea v Nesebaru - Nesebarské kostely - Nový Nesebar – turistické letovisko

Staré Město Nesebar - Bulharsko

Město Nesebar

Město Nesebar (Nessebar, Nesebr) je jednou z devíti UNESCO památek na území Bulharska a jedinou, která je umístěná na pobřeží. Díky své poloze je tak snadno přístupný pro řadu letních návštěvníků Bulharska a během turistické sezóny ulice Nesebaru praskají ve švech. V Nesebaru si můžete prohlédnout středověké domy, vystavěné zvláštním způsobem: přízemí je většinou zděné a na něm je umístěno jedno a více pater postavených ze dřeva. Tyto domky jsou nejtypičtějším znakem města a dotvářejí jeho historickou atmosféru.

Kromě nich je v Nesebaru k vidění i několik starých kostelů a i když je většina z nich na pokraji zhroucení, stále se jedná o zajímavá místa k návštěvě, kde si můžete prohlédnout pro nás netradiční výzdobu v pravoslavném stylu. Kromě památek je v Nesebaru samozřejmě i dostatek restaurací a obchůdků se suvenýry. Jelikož je však Nesebar žádaným turistickým cílem, musíte zde počítat s vyššími cenami. V bezprostřední blízkosti Nesebaru se nachází vyhledávané přímořské letovisko Slunečné pobřeží. Nesebar je tak skvělou kombinací písečných pláží a malebného historického města. Pokud Nesebar navštívíte a máte zároveň procestované Chorvatsko, pochopíte proč se městu často přezdívá bulharský Dubrovník.

Dějiny Nesebaru

Hradby ve Starém městě Nesebar - Bulharsko

Město Nesebar bylo založeno pod názvem Mesembria řeckými kolonisty v 6. století př.nl. Krátce po svém vzniku se osada Mesembria stala důležitým obchodním přístavem, který se v následujících staletích stal významným konkurentem další řecké kolonie v Bulharsku – města Sozopol. Z řeckého období se dodnes dochovalo městské shromáždiště, tzv. agora a Apollónův chrám. Většina starověkého města však skončila ve vodách Černého moře, poté co se zvedla jeho hladina. Od roku 71 n.l. převzali vládu nad městem římští kolonisté a význam Nesebaru, jako obchodního přístavu, začal upadat. Po nástupu Byzantské říše k moci se Nesebar stal opět významným obchodním centrem v oblasti a během tohoto období bylo ve městě také postaveno několik kostelů a zlepšilo se i městské opevnění. V roce 812 byl Nesebar připojen k nově vzniklému Bulharskému císařství a získalo také svůj současný název. Během dalších let se o nadvládu nad městem střídala Byzantská říše, Bulharské císařství a později i osmanští Turkové. Posledním obdobím prosperity města bylo 18. a 19. století. V této době se začal pomalu formovat současný bulharský stát a Nesebar byl oblíbeným dovolenkovým místem pro smetánku z celé země. Ve 20. století obchodní význam Nesebaru nahradila nová města Varna a Burgas a Nesebar se pomalu, ale jistě stal městem, které prosperuje jen z cestovního ruchu.

Městské muzeum - Nesebar - Bulharsko

Muzea v Nesebaru

Staré město se nachází na poloostrově dlouhém 850 metrů a širokém 300 metrů. V této části Nesebaru také najdete drtivou většinu místních památek a zajímavostí. Pokud do Nesebaru vyrazíte na prohlídku památek, udělejte si první zastávku v Archeologickém muzeu. Zde můžete zakoupit vstupenku, která platí do několika nesebarských muzeí a kostelů a její cena je výhodnější než kdybyste všude platili vstup zvlášť. V archeologickém muzeu si můžete prohlédnout artefakty z doby helénské kolonizace, thrácké zlaté šperky, římské náhrobní kameny a také zajímavou sbírku ikon z nesebarských kostelů. Druhým městským muzeem je Etnografické muzeum. To sídlí ve staré budově z roku 1840 a vystavuje ukázky místního lidového umění a nesebarské kroje. Kromě toho je zde umístěna menší expozice zaměřená na tkalcovství.

Nesebarské kostely

Kostel Pantokrator - Staré Město Nesebar - Bulharsko

Ve městě Nesebar byste kdysi napočítali více jak 80 kostelů, bazilik a menších kaplí. Většina z těchto staveb je dnes v dezolátním stavu a po mnohých zbyly jen ruiny. Jednou z těchto staveb je kostel svaté Sofie, známý také jako Staré biskupství (v bulharštině: Starý metropolitní kostel). Kostel najdete v samém centru starého města, obklopený krámky a bezpočtem kaváren a restaurací. Z kdysi úchvatné stavby postavené již v 5. století se po útoku Benátčanů v roce 1257 dochovalo jen obvodové zdivo. Stále si však můžete udělat poměrně přesnou představu, jak tato trojlodní bazilika vypadala v dobách své největší slávy. Kostel svaté Sofie je zařazen na seznam 100 nejvýznamnějších bulharských památek. Turisty neobletovanějším kostelem ve městě je však kostel Krista Pantokrata postavený ve 13. století. Tato nevelká stavba (16 x 6,7 metru) je typickým příkladem nesebarské architektury. Zvenčí kostel zaujme stěnami zdobenými obrazci z červených a bílých cihel. Uvnitř se v současné době nachází prodejní umělecká galerie.

Kostel svatého Štěpána - Staré Město Nesebar - Bulharsko

Nejkrásnějším kostelem v celém Nesebaru byl kostel zasvěcený svatému Janu nevěřícímu. Bohužel stavba byla v roce 1913 značně poškozena zemětřesením a tak je dnes k vidění jen zlomek z původní krásy. Asi nejzachovalejší stavbou ve městě je kostel svatého Štepána (Sveti Stefan). Ten byl postaven již v 11. století, ale o 500 let později prošel rozsáhlou přestavbou. Uvnitř si můžete prohlédnout nádherné nástěnné malby z 16. století a také zlacenou kazatelnu z 18. století. Kromě výše jmenovaných kostelů jsou v Nesebaru i další náboženské stavby. Za všechny jmenujme kostel Sveti Spas, kostel svatého archanděla Michaela a Gabriela, baziliku Milosrdné Panny Marie s opevněnou věží a také jediný dodnes funkční svatostánek: kostel svaté Bohorodičky. Všechny nesebarské kostely přispěli k zapsání města na seznam Unesco v roce 1983.

Nový Nesebar – turistické letní letovisko

Turistické letovisko Nový Nesebar - Pláž - Nesebar - Bulharsko

Pokud opustíte poloostrov, na kterém se rozkládá staré město, dostanete se do části zvané Nové centrum nebo také Nový Nesebar. Právě tato část města je plná hotelů a rodinných penzionů a apartmánových domů, takže pokud si zakoupíte zájezd do Nesebaru, budete bydlet právě zde. Nový Nesebar je poměrně rozlehlé město zasahující i dále od pobřeží. Před pobytem zde si tak vždy ověřte jak daleko je hotel od pláže, aby Vám každodenní dvacetiminutový pochod směr moře nezkazil dovolenou. Pláže v Novém Nesebaru jsou stejně jako v jiných částech Bulharska rozlehlé a tvořené jemným pískem. Najdete zde skvělé zázemí v podobě plážových barů a restaurací, stejně jako několik středisek vodních sportů se všemi oblíbenými atrakcemi: jízda na vodních lyžích, zapůjčení skútrů, parasailing a jízdu na banánu. Ze severu k Nesebaru přiléhá známe bulharské turistické letovisko Slunečné pobřeží.