Zobrazit panel

Sofie (Sofia) - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Sofie - Bulharsko


Město Sofie - Zajímavosti a památky v Sofii - Bojana

Pohoří Vitoša - Sofie - Bulharsko

Město Sofie

Sofia (Sofie) je hlavním městem Bulharska a se svými 1,4 miliony obyvatel je také bezkonkurenčně největším bulharským městem. Jelikož Sofie leží daleko od mořského pobřeží, drtivá většina návštěvníků Bulharska toto město opomíjí. Pokud se však na černomořské pobřeží vydáte po vlastní ose automobilem, zauvažujte, zda by nestálo za to si po cestě udělat v Sofii alespoň krátkou zástavku a trošku poznat místní ruch a pamětihodnosti. Hned za městem se tyčí pohoří Vitoša, jehož nejvyšší hora Černi vrch dosahuje výšky 2.290 m.n.m. Právě toto pohoří je protkané sítí turistických stezek a je tak pravým rájem pro všechny příznivce horské turistiky. V zimě zde dokonce funguje i několik lyžařských středisek a Vitoša je tak zajímavou alternativou pro strávení levné zimní dovolené. Pokud preferujete procházky po městě, návštěvu památek a prolézání obchůdků, Sofie Vás určitě uspokojí. Nabídka je zde opravdu široká a na své si zde přijdou jak milovníci luxusu tak i ti, kteří vyhledávají nízké ceny. Od hluku a mumraje velkoměsta si vždy můžete odpočinout v některém z mnoha rozlehlých městských parků. Sofie je jedním z mála měst, kde se přirozeně prolínají západoevropské a východní vlivy. Vedle sebe tak můžete vidět moderní nákupní centra, pravoslavné baziliky a vysoké minarety mešit.

Zajímavosti a památky v Sofii

Pamětní kostel Alexandra Něvského - Sofie - Bulharsko

Nejimpozantnější stavbou v celé Sofii je bezpochyby Pamětní kostel Alexandra Něvského. Tato působivá budova vznikala v letech 1882 – 1921 jako památník pro 200.000 padlých vojáků během války za nezávislost Bulharska na Osmanské říši. Kostel je postavený v novobyzantském slohu s typickou zlatou kupolí, která dosahuje výšky 45 metrů. Kostelní zvonice je ještě o plných pět metrů vyšší. Pamětní kostel Alexandra Něvského je nejen symbolem města Sofie, ale i celého Bulharska. Uvnitř si můžete prohlédnout nádherné nástěnné malby a záplavu onyxu a alabastru. V kryptě Alexandra Něvského je umístěné muzeum ikon, jehož sbírky jsou neustále doplňovány příspěvky od kostelů z celého Bulharska. Nedaleko od Pamětního kostela Alexandra Něvského stojí malý chrám zasvěcený Svaté Sofii (Sveta Sofia). Na tomto místě stál kostelík již ve 4. století n.l.. V průběhu dějin byla budova několikrát zničena a dokonce sloužila i jako mešita. Současná podoba kostela stojí na základech stavby z 6. století, díky kterým se Sveta Sofia stala nejstarší církevní stavbou v Sofii. Zbytek kostelíka byl znovubudován na přelomu 19. a 20. století. Právě po této malé budově získalo hlavní město Bulharska své jméno – Sofia.

Mešita Banja Baši - Sofie - Bulharsko

Městské archeologické muzeum s rozsáhlou sbírkou thráckého a římského umění sídlí v bývalé mešitě Bujuk Džami (Velká mešita) z roku 1496. Další významná islámská stavba v Sofii je mešita Banja Baši (1576), která jako jediná ve městě stále slouží svému původnímu účelu. Její vysoký červený minaret je významným orientačním bodem. Křesťanské a muslimské stavby v Sofii doplňuje impozantní synagoga vysvěcená v roce 1909. Jedná se o největší sefardskou synagogu v Evropě. Uvnitř je umístěný 2.250 kilogramů těžký mosazný lustr, který je světovým unikátem. Dovnitř se však můžete podívat jen na základě pozvánky, anebo pokud u vchodu prokážete svoji příslušnost k židovské komunitě.

Bojana

Národní muzeum - Bojana - Sofie - Bulharsko

Kromě náboženských staveb můžete v Sofii navštívit i četná muzea, galerie, divadla a řadu sovětských památníků. Sofia je hlavním městem v pravém slova smyslu a nabídka kulturního vyžití je zde opravdu široká. Pokud budete mít na návštěvu Sofie více času, vydejte se do předměstské části zvané Bojana. Bojana je umístěná asi 8 kilometrů daleko od centra města a pohodlně se sem dostanete městskou hromadnou dopravou. V Bojaně můžete navštívit bývalý prezidentský palác, kde dnes sídlí Národní muzeum. Doslovným zlatým hřebem zdejších sbírek je ohromný zlatý thrácký poklad ze 4. století př.n.l. Další místní pamětihodností je Bojanský kostel. Tato maličká stavba ze 13. století prošla v roce 2006 rozsáhlou rekonstrukcí a tak si ji můžete vychutnat v plné parádě. Stěny kostelíku jsou zdobené původními malbami z roku 1259, které jsou považovány za nejlepší ukázku bulharského středověkého malířství. Právem byl tento kostelík zapsán na seznam památek UNESCO.