Zobrazit panel

Sozopol - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Sozopol - Bulharsko


Letovisko Sozopol - Historie Sozopolu - Muzea a památky v Sozopolu - Pláže a kempy v Sozopolu

Letovisko Sozopol - Bulharsko

Letovisko Sozopol

Sozopol je starobylé město ležící 31 kilometrů jižně od Burgasu. Staré město Sozopol najdete na malém poloostrově spojeném s pevninou 100 metrů dlouhou šíjí. Při procházkách ve staré části města si budete připadat jako kdyby jste se zázračně dostali časem o několik staletí zpátky. Dlážděné uličky zde připomínají labyrint lemovaný historickými domy. Domy v Sozopolu jsou často postaveny z hrubě otesaných trámů stojících na kamenných základech. Kolem 180 těchto domů je zapsáno na seznam bulharských kulturně chráněných památek. Pokud se z poloostrova přesunete do pevninské části Sozopolu, uvítá Vás město postavené během 2l. století, které se nijak výrazně neliší od jiných letovisek na pobřeží Černého moře. Nové části města se někdy přezdívá Charmanite. Toto spojení starého a nového do Sozopolu každoročně láká zástupy turistů, kteří zde tráví svoji dovolenou. Pro ty jsou navíc k dispozici v okolí města krásné písečné pláže a pohostinnost zdejších starousedlíků je jen pomyslnou třešničkou na dortu. V nové i staré části Sozopolu je široký výběr restaurací s bohatou nabídkou mezinárodní i bulharské kuchyně. Ceny zde zatím nejsou tak vysoké jako například na Zlatých píscích nebo na Slunečném pobřeží, ale s tím jak stoupá popularita letoviska, stoupají úměrně i zdejší ceny.

Historie Sozopolu

Přístav v Sozopolu - Bulharsko

Sozopol je bezpochyby nejstarším městem na bulharském pobřeží Černého moře. Již v roce 611 př.n.l. zde řečtí kolonisté z ostrova Milét založili osadu jménem Apollonia Pontica. Tento obchodní přístav, který si za svého patrona vyvolil boha slunce Apollóna, vzkvétal díky rušnému obchodu mezi osadami v Bulharsku a řeckou pevninou. Nejčastější převáženou komoditou byly látky, hrnčířské výrobky, sůl, měď a samozřejmě výborné bulharské víno. S příchodem římského císařství bylo město vypleněno a ohromná bronzová socha boha Apollóna, která město dlouho ochraňovala, byla jako válečná kořist odvezena do Říma. V následujících staletích střídavě nad městem získávala nadvládu Byzantská říše, Turkové a Bulharské království. Během komunistické éry se z města pomalu stávalo vyhledávané turistické letovisko, jehož největší rozmach začíná právě v těchto letech, kdy sem začínají ve velkém přijíždět i návštěvníci ze západní Evropy a v celém Sozopolu a okolí se staví mnoho nových hotelů a penzionů.

Muzea a památky v Sozopolu

Dnes je Sozopol vyhledávaný nejen pro svoje malebné pláže, ale i díky svojí bohaté historii. Více o dějinách města se můžete dozvědět v Archeologickém muzeu. Tato nevýrazná betonová budova se nachází kousek od městského přístaviště a vystavuje několik artefaktů z doby řeckých kolonistů, jako jsou sochy, amfory a dokonce i lodní kotvy. Ve starém městě se v jednom z typických dřevěných domů nachází Etnografické muzeum. Zde si můžete prohlédnout fotografie Sozopolu z počátku 20. století a také kroje a šperky typické pro tuto část Bulharska.

Kostelík Zossima - Sozopol - Bulharsko

Asi nejmalebnější stavbou v celém Sozopolu je kostel svaté Bohorodičky postavený v 15. století. Samotný kostelík je nepříliš výraznou dřevěnou stavbou, vedle které se tyčí majestátní několik staletí starý fíkovník. Uvnitř kostela si můžete prohlédnout původní náboženské ikony a nádhernou vyřezávanou kazatelnu. Podobnou stavbou je i kostel svatého Jiří, opět zdobený barevnými ikonami. Tento kostel poznáte podle vyobrazení bitvy svatého Jiřího s drakem, umístěného nad vchodem. Nejstarší z městských kostelů se ukrývá v parku naproti autobusovému nádraží. Kostelík svatého Zossima byl postavený již ve 13. století a dodnes slouží svému účelu. Pokud do města zavítáte na počátku září, budete svědky Apollónského festivalu umění. Ten je pořádán každoročně již od roku 1984 a hudební a taneční vystoupení, která se v tomto období v Sozopolu pořádají, jsou dokonce vysílána bulharskou státní televizí.

Hlavní městská pláž - Sozopol - Bulharsko

Pláže a kempy v Sozopolu

Pláže v Sozopolu jsou dostatečně široké s povrchem tvořeným jemným pískem. Nejznámější pláž najdete severně od města a nese vznešený název: Carova pláž. Mezi skalisky jižně od Sozopolu je umístěna Rajská pláž a ještě více na jih pláž Kavatsite se stejnojmenným kempem. Pláž Charmanite (Harmanite) navazuje od jihu na novou část Sozopolu. V roce 1993 zde bylo objeveno starobylé pohřebiště, jehož vykopávky zde probíhají až do dnešních dní. Oblast archeologických výkopů je ohraničena plotem a vstup sem je přísně zakázán. Nicméně archeology pracující na vykopávkách můžete přes plot sledovat klidně celý den. Kromě nich si na pláži můžete užít na skluzavkách, pronajmout si šlapadlo nebo celý den prosedět v některém z mnoha plážových barů.

Pláž Zlaté Rybky - Sozopol - Bulharsko

Tři kilometry jižně od Sozopolu se nachází pláž Zlaté Rybky (Zlatna Ribka) a je domovem pro oblíbený kemp. Kempů je celkově v okolí Sozopolu poměrně velké množství a nabízejí ubytování nejen ve vlastních stanech, ale často jsou vybavené i chatkami a malými plážovými bungalovy. Pokud se vydáte na výlet jižním směrem od Sozopolu, narazíte na úsek pobřeží, který je natolik členitý a skalnatý, že bývá často přirovnáván k severským fjordům.