Zobrazit panel

Pelješac - dovolená v Chorvatsku

Poloostrov Pelješac - Chorvatsko


Ston - Orebić

Pelješac

Poloostrov Pelješac je se svoji délkou 65 kilometrů druhým největším poloostrovem v Chorvatsku. První místo zaujímá známější Istrie. Dávným panovníkem celé oblasti byla Republika Ragusa (Dubrovník), která zde nechala vystavět řadu zajímavých staveb a také zavedla dodnes ceněné pěstování vína.

Vesnička Mali Ston

Ston

Městečko Ston dodnes hlídá výběžek, který spojuje Pelješac s chorvatskou pevninou. V minulosti byl Ston významným střediskem težby soli a aby Dubrovnik ochránil jeho bohatství nechal ve 14. století postavit kolem města vysoké hradby. Ty se dnes táhnou od středu Stonu nahoru na přilehlý kopec. Jejich délka je 5,5 kilometru, což z nich činí nejdelší středověký obranný systém v Evropě. Vstup ke hradbám je zdarma a pokud si dáte tu práci a vystoupáte po nich až nahoru na kopec, rozprostře se před Vámi krásný výhled do dalekého okolí. Jeden kilometr východně od Stonu leží malá vesnička Mali Ston, která je vyhlášená lovem ústřic a jejich zpracováním. Říká se, že ve Stonu můžete ochutnat nejlépe upravené plody moře z celého Chorvatska.

Město Orebić

Orebić

Město Orebić bylo za vlády republiky Ragusa (Dubrovník) důležitým námořním přístavem a dnes oblíbenmým turistickým střediskem jižní Dalmácie. Leží přímo naproti ostrovu Korčula s kterým jej spojuje pravidelné lodní spojení. V místních zátokách naleznete jedny z nejkrásnějších pláží v této oblasti Chorvatska. Nejlepší pláž se nachází v Trstenické zátoce vzdálené asi 500 metrů od městských doků. Je tvořena pískem a díky dobrému vstupu do vody vhodná i pro menší děti. Ostatní pláže jsou písečné, oblázkové nebo kombinací obojího. Spojuje je však ohraničení hustým porostem borovic a tamaryšku. V samotném městečku Orebić si můžete prohlédnout výstavní domy postavené pro námořní kapitány, nebo navštívit muzeum historie mořeplavby (doporučujeme pouze pro opravdové nadšence). Městečko je také vyhlášené jaké skvělé výchozí místo pro pěší turistiku. V turistické kanceláři jsou k dostání zdarma mapy okolí s vyznačenými stezkami. Nejčastěji se vyráží na největší horu poloostrova Pelješac: horu Ilija, která se tyčí nad městem.