Zobrazit panel

Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty.

Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr


Letovisko Ayia Napa (Agia Napa) - Město Ayia Napa - Pláž Nissi - Pláž Harbour Beach a New Golden Bay - Mys Greco a mořská příšera

Letovisko Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Turistické letovisko Ayia Napa (Agia Napa)

Populární letovisko Ayia Napa (Agia Napa, Aya Napa) najdete na východě jižního pobřeží Kypru. Ayia Napa je celosvětově vyhlášená pro svoje krásné písečné pláže, které se všechny pyšní Modrou vlajkou, udělovanou každoročně Evropskou unií za čistotu a dobré služby na plážích. V minulosti bylo středisko Ayia Napa známé spíše jako klidnější dovolenková oblast, vyhledávané především rodinami s dětmi. To se však v posledních letech dramaticky mění a dnes je Ayia Napa hlavním party městem na Kyperském pobřeží. Každoročně sem míří zástupy mladých lidí, kteří si užívají zdejší 24 hodinový život a bujaré beach parties. Ayia Napa se tak stala žádanou alternativou ke známějším „party destinacím“jako je Ibiza, Rimini a Mykonos.

Město Ayia Napa

Klášter Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Městečko Ayia Napa je pojmenované podle místního stejnojmenného kláštera. Ten byl postaven v 16. století jako domov pro prastarou ikonu zobrazující Pannu Marii. Pověst říká, že neznámý lovec stíhal svoji kořist na zatím neprobádané území Kypru, když najednou se mu v hustém lese zjevila ona posvátná ikona. Na památku této události postavili na místě nálezu klášter, kde je ikona dodnes uchována. Až do roku 1790 byli mniši z kláštera jedinými obyvateli Ayia Napa. Teprve v tomto roce se do oblasti přistěhovalo asi 20 lidí z řecké Soluně a staly se tak prvními civilními občany Ayia Napa. Klášter dnes stojí ve středu města, nedaleko hlavního náměstí, které je dnes plné nočních klubů, barů a restaurací. Právě zde najdete nejvyhlášenější (a také nejdražší) podniky v Ayia Napa, kde se můžete bez obav bavit takřka non-stop. Jako každé správné módní zábavní letovisko má i Ayia Napa svůj originální drink, který vymysleli zdejší barmani. Říká se mu „Pool-Grogg“ a jeho přípravu zvládnete jednoduše i sami doma. Jedná se o Sprite a vodku v poměru 1:1.

Pláž Nissi Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Pláž Nissi

Pláž Nissi je nejznámější a nejvyhledávanější v této lokalitě. Písečná pláž má na délku více jak 500 metrů a během letních nocí se stává domovem pro vyhlášené britské DJs a clubbery z celé Evropy. Popularitu této pláži zajistily přímé přenosy ze zdejších nočních parties vysílané v roce 2002 na nejposlouchanějším britském rádiu BBC1. Název pláže je odvozen od stejnojmenného ostrůvku, který je nedaleko pobřeží a při odlivu je na něj možné dojít po mořském dně. Pokud na pláž Nissi zavítáte během dne, můžete využít nabídky místního střediska vodních sportů: jízda na vodních lyžích, windsurfing a pronájem šlapadel. K dispozici jsou i dvě věže na bungee jumping a prostory vyhrazené pro beach voleyball. V roce 2005 objevili archeologové na západním konci pláže Nissi pozůstatky pravěkého ohniště staré asi 12.000 let. Díky tomuto objevu se oblast Ayia Napa jeví jako nejstarší trvale osídlené území na Kypru.

Pláž New Golden Bay Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Pláž Harbour Beach a New Golden Bay

Další oblíbenou pláží v letovisku Ayia Napa je Harbour Beach, známá také jako Limanaki nebo Pantahou. Tato pláž je mnohem klidnější než Nissi a mezi jejími návštěvníky stále převládají především rodiny s dětmi. Pláž Limanaki je také nejdelší pláží v Ayia Napa a jedna z nejdelších na celém Kypru. Pláž New Golden Bay (místní jí říkají Lanta/Landa) je asi nejklidnější pláží široko daleko. Nečekejte však naprostý klid a hodně volného místa pro relaxaci. Stejně jako na jiných plážích v Ayia Napa zde najdete středisko vodních sportů s půjčovnou vodních skútrů, kajaků a šlapadel.

Mys Greco a mořská příšera

Přírodní park Mys Greco Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Asi deset minut jízdy od Ayia Napa se nachází chráněný přírodní park Mys Greco (Cape Greco, Cavo Greco). Tento mys je hojně navštěvovaný turisty, kteří oceňují zdejší krásnou neporušenou přírodu a kochají se nádhernými výhledy na moře ze skalních vrcholků podél kyperského pobřeží. Mezi zdejší oblíbené atrakce patří mladící, kteří se pro Vás za menší poplatek vrhnou z útesu do neklidných mořských vod. Podle místních rybářů je Cape Greco domovem mořské příšery z Ayia Napa, kterou oni sami nazývají "To Filiko Teras", což se dá do češtiny přeložit jako “přátelská příšera“. Toto monstrum ještě zatím nikomu neublížilo, ale občas se stává, že rybářům potrhá sítě. Mnoho místních obyvatel, ale i turistů by dalo ruku do ohně za to, že tuto nestvůru spatřili na vlastní oči. I když existuje řada fotografií i krátkých filmů zachycujících mořského netvora, jeho existenci se zatím nepodařilo prokázat. Podle zoologů by se mohlo jednat o druh mořského krokodýla nebo přerostlého mořského hada. Lidé, kteří monstrum spatřili, však jeho vzhled popisují jako křížence delfína a draka.