Zobrazit panel

Mosta a Naxxar - dovolená na Maltě a informace pro turisty.

Mosta a Naxxar - Malta


Město Mosta - Město Naxxar

Mostský dóm (rotunda) Panny Marie - Mosta - Malta

Město Mosta

Městem Mosta ve vnitrozemí Malty prochází jedna z hlavních ostrovních silnic a tak pokud se vydáte z Valletty kamkoliv na výlet autobusem, je velká šance, že přes Mostu budete alespoň projíždět. Ve městě žije trvale téměř 20.000 obyvatel. Každoročně 15. srpna se zde konají velké slavnosti spojené se svátkem Nanebevzetí Panny Marie. V tuto dobu sem míří poutníci ze všech maltských ostrovů a i mezi turisty je tento svátek velice oblíbený. Právě Panně Marii je zasvěcený i místní farní kostel, který je bezpochyby největší dominantou Mosty a širokého okolí. Často se také můžete setkat s pojmenováním stavby jako Mostský dóm nebo jednoduše Rotunda. Rotundu postavil v roce 1860 maltský architekt Giorgio de Grognet Vassé a to pouze s použitím finančních prostředků vybraných mezi občany Malty. Na kostele je, že se jeho stavitel inspiroval budovou Pantheonu v italském Římě. Celému kostelu tak dominuje obrovská kupole, která je považována za třetí největší svého druhu na světě.

Uvnitř kostela si můžete prohlédnout nádhernou barokní výzdobu a také repliku letecké bomby, která podle legendy na kostel dopadla v roce 1942 a jako zázrakem nikoho nezranila. Místní si dodnes povídají, že když byla nevybuchlá bomba rozmontována, uvnitř nalezli jen obyčejný písek a krátký vzkaz od dělníků Československých Škodových závodů. Právě ty v té době vyráběly munici pro nacistické Německo a českým dělníkům se úspěšně dařilo okupantům dodávat velké množství neškodných napodobenin.

Město Naxxar

Palác Parisio - Naxxar - Malta

Město Naxxar leží severovýchodním směrem od Mosty a v současné době je s ní prakticky propojený v jeden městský celek. Naxxar je o něco menší než Mosta a počet stálých obyvatel je asi 12.000. Asi největší pamětihodností v Naxxaru je Palazzo Parisio. Tento palác byl postaven v roce 1733 jako sídlo pro velmistra řádu Johanitů. Dnes je palác díky svým nádherným interiérům a rozlehlé barokní zahradě často přezdíván jako maltské Versailles. Hned naproti paláci stojí jeden z nejvyšších kostelů na Maltě: kostel Panny Marie z 16. století. Legenda praví, že když svatý Pavel ztroskotal na Maltě, byli to obyvatelé Naxxaru, kteří jej mezi sebou schovali a jako první obyvatelé Malty přijali novou víru, křesťanství. Právě od slova Nassar, které znamená „obrácení ke křesťanství“ vznikl současný název města.