Zobrazit panel

Antalya - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Antalya - Turecko


Letovisko Antalya - Doprava do Antalye - Kaleici - Stará Antalya

Turistické letovisko Antalya - Turecko

Antalya

Historické město Antalya naleznete na západním konci oblasti zvané Turecká riviéra. Ta se táhne od Kemeru na západě až po město Alanya na východě. Antalya je však všeobecně považována za hlavní město a nejoblíbenější turistické letovisko na celé Turecké riviéře. Možná budete překvapeni, ale v Antalyi žije trvale více jak 1 milion obyvatel a tohle číslo během letní sezóny značně narůstá díky zástupům turistů z celé Evropy. Je tedy potřeba počítat s tím, že Antalya je rušným místem a příznivci ticha a samoty mohou být z pobytu zde mírně rozladěni. V okolí města se nacházejí rozlehlé písečné pláže lemované gigantickými hotelovými komplexy, stejně jako menšími rodinnými penziony a apartmánovými domy. Antalya je poměrně novým prázdninovým střediskem.

Pláž v Antalyi - Turecko

Turistický boom zde nastal teprve v 70. letech minulého století, kdy do této oblasti začali investovat nadnárodní společnosti a vytvořili tak z tohoto kousku tureckého pobřeží pravý ráj pro všechny plážové povaleče. V posledních několika letech i oblast Antalye oblíbili Němci a Britové jako místo pro nákup nemovitostí. Tyto domy využívají jako dočasná prázdninová obydlí anebo se sem ve stáří natrvalo stěhují a užívají si teplé podnebí, kterého je v Německu i Británii nedostatek. Atraktivní spojení písečného pobřeží, teplých vod Středozemního moře a obrovská spousta antických a islámských pamětihodností dělají z Antalye zajímavý tip pro letní dovolenou.

Mezinárodní letiště - Antalya - Turecko

Doprava do Antalye

Drtivá většina turistů při své cestě na Tureckou riviéru volí jako způsob přepravy letadlo. Mezinárodní letiště se nachází 13 kilometrů severovýchodně od Antalye a slouží jako hlavní charterové letiště v celém Turecku. Každoročně služeb tohoto letiště využije téměř 20 miliónů cestujících, z nichž drtivou většinu tvoří turisté, zanedbatelné procento poté obyvatelé Turecka, kteří do Antalye také míří na prázdniny. Letiště nabízí přímé spojení takřka s každou evropskou zemí, včetně České republiky. V současné době se plánuje otevření dalšího letiště ve 100 kilometrů vzdáleném městě Alanya, které by mělo výrazně ulehčit provozu na letišti Antalya.

Kaleici – Stará Antalya

Staré město Kaleici - Antalya - Turecko

Skvělým místem na podvečerní procházky je stará část Antalye: čtvrť Kaleici. Tato část města je dnes chráněnou památkovou zónou a jakékoliv moderní budovy anebo nešetrné přestavby starých domů jsou přísně zakázány. Kaleici je tak skvělým místem, kde můžete nasát atmosféru původní Antalye před tím, než byla zaplavena turisty a moderními hotelovými komplexy. Většina zdejších osmanských domů byla pěkně zrekonstruována a dnes jsou z nich malé hotely, penziony a samozřejmě obchůdky s všemožnými suvenýry. Ve východní části starého města se nachází přístav. Ten postavili již ve 2. století n.l. římští kolonisté a v 80. letech minulého století proběhla přestavba na moderní přístav, kde dnes kotví soukromé jachty a výletní lodě. Pokud máte rádi plody moře, kolem přístaviště najdete ty nejlepší restaurace. V celém Kaleici můžete narazit na ruiny římských staveb, které dotvářejí historickou atmosféru tohoto místa. Ve městě dokonce fungují dvoje antické lázně, kde si dodnes můžete dopřát masáž nebo se jen napařit v horké vodě.