Zobrazit panel

Maledivy - Dovolená na Maledivách a informace pro turisty.

Maledivy

Turistický ruch na Maledivách - Ubytování na Maledivách - Kdy se vydat na Maledivy - Mezinárodní letiště Hulhule - Doprava na Maledivách - Hlavní město Male

Maledivy se považují již po desetiletí za ráj tropické a exotické dovolené. Toto souostroví v indickém oceánu čítá na 1.192 korálových ostrovů rozmístěných jako perly na moři na maledivských atolech tahnoucí se 740km jihovýchodně od Srí Lanky až k rovníku s hlavním městem Male umístěné na severním atolu Male ( North Male Atol ) s počtem obyvatel nepřesahující 75.000. Tyto zapomenuté ostrovy jsou opravdovým skvostem klidné a relaxační dovolené, kde splynete dokonale s okolními lagunami a vegetací a tak průzračným mořem, že jeho viditelnost sahá až do 40 m hloubky. Dovolená na Maledivách je především určena pro ty, kteří hledají opravdu místo na zemi na kterém budou tisíce kilometrů vzdáleni od běžných přeplněných turistických destinací.

Turistický ruch na Maledivách

Turistický ruch na Maledivách je poměrně mladý a turisté jej objevili až v roce 1972 s jedním letoviskem. Dnes zde najdeme přes 80 letovisek umístěných na okolních ostrovech buď blíže nebo i dál od hlavního města Male převážně směrem na jih. Maledivy nabízí nejen luxusní dovolenou v této části světa, ale tato oblast patří mezi jedny z nejlepší na světě a je vyhledávaná potápěči z celého světa.

Maledivy

Je nutno podotknout, že na Maledivách vládne islámské náboženství i přes fakt, ze po stovky let zde převažoval budhismus. Proto je nutné se řidit stejnými pravidly stejně jako v jakékoli islámské zemi. Na Maledivy je striktní zákaz dovozu alkoholu, pornografie a konzumace vepřového masa. Turistická letoviska dostala vyjímku a přizpůsobila se potřebám turistů ze západu, takže ve Vašem středisku je alkohol bežně k dispozici. Na Maledivách zapomeňte na své vlastní mobilní telefony a roaming, ale i přesto, že se bez nich neobejdete tak si pořiďte místní jednorázovou SIM kartu, kterou pořídíte po svém příletu na letišti nebo také ve svém hotelu a ujistěte se, že místní mobilní poskytovatel Dhiragu bude mít spojení ve vašem resortu. Tyto předplacené SIMky umožňují připojení i na Internet přes Váš notebook a především Vám zůstane jedinečná památka a vzpomínka na Maledivy.

Ubytování na Maledivách

Ubytování na Maledivách

Turistiské resorty jsou umístěné na malých ostrovech nepřesahující délku 700m a tím je zaručen klid a pohoda Vaší dovolené. Letoviska na Maledivách jsou pomyslně řazeny co se týka kvality služeb od 3 - 5 hvězdiček odpovídající reálné kvalitě. Není potřeba mít obavy, ze by kvalita ubytování na maledivách neodpovídala realitě, ale naopak se snaží vlastníci resortů (což jsou prevážně zahraniční investoři) kvalitu a luxus služeb zlepšovat. Neznamená to ale, že by dovolená na Maledivách byla určena pouze pro velmi movitou klientelu, ale v posledních letech zde najdeme i vyšší střední třídu co se týka kvality služeb a ubytování.

Kdy se vydat na Maledivy

Na Maledivách se střídá dvoje roční období. Krásné a klidné počasí začíná od konce listopadu až do konce dubna. Hlavní turistická sezóna je v období mezi prosincem a březnem, kdy ceny zájezdů oproti ostatním měsícům rostou. Od května do listopadu přichází vlhké a větrné počasí s častými a silnými monzunovými srážkami. Počasí na Maledivách je poměrně stabilní co se týka teplot a pohybují se v rozmezí od 29 do 33 stupňů. Jestliže se vydáte na Maledivy mimo sezónu, tak ceny zájezdů jsou mnohem příznivější a lze je zakoupit mnohdy jako last minute až o polovinu původní ceny.

Mezinárodní letiště Hulhule

Pokud plánujeme dovolenou na Maledivách, tak jediný rychlý způsob jak se sem dostat je letecky. Z Evropy zde létá několik leteckých společností na pravidlelných linkách jako je Qatar Airways, Emirates, Srilankan nebo British Airways tak se sem dostanete i charterovými lety společnostmi Air Berlin nebo Condor. Počítejte, ze většina letů z Evropy má vždy aspoň jedno mezipřistání i přesto, že Vám prodejce letenek bude trdit, že je to příma linka a cesta trvá něco kolem 12 hodin letového času.

Mezinárodní letiště Hulhule - Maledivy

Jakmile se již budete blížit k Maledivám tak si rozhodně připravte své kamery a fotáky, protože před přistáním zažijete neopakovatelný zážitek. Mezinárodní letiště Hulhule je totiž umístěno na přilehlém ostrově stejnojmenného názvu spojující hlavní město Male. V zásadě na tomto ostrově je pouze jedna runway s délkou necelých 3.200 metrů a odbavovacím terminálem. Jakmile letadlo bude na sestupu přímo na dráhu a klesat a bude těsně před přistáním, tak budete mít zváštní pocit jako byste přistávali přímo do moře. Tento pocit je ještě umocněn faktem, že nadmořská výška letište je pouhé 2 metry.

Vzhledem k tomu, že letiště ma pouze jednu přistávací dráhu, tak je nutné, aby letadlo po přistání vyložilo co nejrychleji turisty, naložilo nové a co nejdříve opět odletělo. Po výstupu projdete standartním, poměrně nově vybudovaným terminálem, dostanete automaticky 30 denní turistická víza a čeká Vás odjezd na Vámi vybraný ostrov a do hotelu. Zajímavostí ostrova Hulhule je,  že bylo vybudováno zcela uměle a původní letistě přímo v hlavním městě Male bylo v roce 1981 přesunuto sem z důvodu rozrůstající se populace a nedostatku místa.

Air Taxi na Maledivách

Doprava na Maledivách

Na Maledivách existují 3 druhy dopravy. Turisté po příletu buď odvezou do příslušného resortu malé pomalé a stylové loďky zvané Dhoni, vyrabějí je už po staletí místní obyvatelé z kvalitního dřeva kokosových palem. Ty se využívají především na kratší vzdálenosti a doba většinou nepřesáhne hodinu plavby. Rychlejším způsobem přepravy do hotelu na okolní ostrovy je klasická rychlá loď, to v případě že Váš resort je o něco dále. Za příplatek je zde také možnost si dokoupit místní letenku a zkušení piloti Vás během pár minut dovezou hydroplánem až do resortu. Je to nezapomenutelný zážitek, kdy sedíte v malém letadle s plováky a z nevelké výšky pozorujete pomalu se míjející malé ostrůvky ve smaragdově modrozeleném moři. Ať již se rozhodnete cestovat z letiště tak jsou pouze tyto 3 možné varianty přepravy z nichž každá ma to svoje kouzlo. Doprava mezi turistickými resorty nebo ostrovy je taktéž spojena a je možné při Vašem pobytu navštívit různá místa. Toto Vám již bezproblémů zajistí konkrétní hotel na místě.

Hlavní město Male

Hlavní město Male

Vzhledem k tomu, že hlavní město Male najdeme hned vedle uměle vybudovaného ostrova Hulhule, tak je možné nejenom po příletu nebo před svým odletem z dovolené jej navštívit. V Male téměř nenajdete žádnou pláž ke koupaní. Je to poměrně hektické město, kde je z rozmyslem využíván každý kousek země. S nedostatkem místa bojují od nepaměti a z důvodu zvyšujícího se počtu obyvatel se snaží budovy stavět i přistavovat další patra a uměle rozšiřovat město i přes stále se zvyšující hladinu moře. Male je hlavním centrem veškerého dění na Maledivách. Určite toto město neopomeňte navštívit a vydejte se za nákupy suvenýrů.

Turisticky nejoblíbenějším je centrum Chaandanee Magu Male především jeho severní část se spousty různorodými obchody se suvenýry ručně vyráběné místními obyvateli z přilehlých atolů, oblečením, kosmetikou nebo i poměrně levnou elektronikou dováženou z Asie, především ze Singapuru, Taiwanu a Indonésie. Učite byste měli navštívit i místní velký Rybí trh, který je opravdovým zážitkem i přes silný všudypřítomný rybí pach. Místní rybáři zde každý den od časných ranních hodin prodávají své ryby a mořské plody prvotřídní kvality, ze kterých by si vybral lecjaký šéfkuchař. Obchody jsou v Male otevřeny povětšinou do pozdních večerních hodin s vyjímkou svátků, Ramadánu a času pro modlitby.