Zobrazit panel

Egypt - Dovolená, turistické informace a průvodce Egyptem. Zajímavosti, památky a turistická letoviska v Egyptě.

Egypt

Egypt, celým názvem Egyptská arabská republika, je nejlidnatější zemí v severní Africe. Z celkového počtu 77.420.000 obyvatel tvoří arabové celých 98%, zbylá dvě procenta tvoří etnické skupinky berberů, beduínů a nůbijců. Hlavním městem země je Káhira, ležící nedaleko delty Nilu, kde se také rozkládá druhé největší město: Alexandrie. Drtivá většina obyvatel žije v zemědělských oblastech kolem řeky Nil. Zbylé části Egypta jsou pustou pouštní krajinou na pobřeží občas přerušenou turistickým letoviskem. Právě příjmy z turismu jsou velice důležitou položkou pro státní pokladnu a zajišťují obživu pro velkou část obyvatelstva. Obyvatelé nezavíslí na turistech povětšinou pracují jako zemědělci, popřípadě v důlních a naftařských společnostech sídlících na Sinajském poloostrově. Velkou změnou pro obyvatele Egypta byla stavba Asuánské přehrady v 70. letech minulého století. Díky této přehradě ustaly časté záplavy a také přestaly hrozit období sucha, což vedlo k dramatickému nárustu zemědělské produkce s možností sklizně až dvakrát do roka.

Káhirská citadela

Skutečnost, že se 90% obyvatelstva Egypta hlásí k muslimskému vyznání, značně ovlivňuje každodenní chod země. 5 x denně se ozývají výzvy k motlitbám znějící z reproduktorů na vrcholcích mešit a pokud se do Egypta dostanete během období svatého měsíce Ramadánu, počítejte s tím, že mimo areál hotelu bude přes den takřka nemožné sehnat cokoliv k jídlu. Muslimové se poctivě postí od rána až do západu slunce. Jakmile za obzorem zmizí poslední sluneční paprsek, nastane nevídaná změna. Všechny obdchody a restaurace se otevírají a každý jako kdyby doháněl to co přes den nestihl sníst a vypít. Pokud se v jakýkoliv čas budete chystat na prohlídku mešity, nezapomeňte na pár pravidel, která je nutné dodržovat. Důležité je se před vstupem na svatou půdu zout a vcházet ve vhodném oblečení. I když se u mužů tolerují krátké kalhoty, je lepší mít kalhoty až po kotníky. Žena by měla mít zakrytá ramena a sukni nebo kalhoty sahající až pod kolena. Zahalování hlavy není většinou povinné, ale prokážete tak úctu k zvyklostem a náboženství navštěvované země.

Kromě muslimů žije v Egyptě i významná menšina lidí s křesťanskou vírou. Této skupině říkáme koptové a řadí se k ortodoxním pravoslavným křesťanům. Muslimská většina je plně toleruje a mají své vlastní kostely, kde mohou provádět náboženské obřady a slavit své svátky (Velikonoce, Vánoce).

El Gouna - Egypt

Většina návštěvníků Egypta míří do země především kvůli písečnému pobřeží Rudého moře a jeho bohatému životu. Post nejoblíbenějšího střediska si již několik let drží Hurghada, po které je i celá přilehlá oblast nazvána Hurghádská riviéra. Na této riviéře v posledních dvaceti letech vznikla řada nových letovisek. Mezi ně patří například netradiční El Gouna, klidné Makadi Bay, lázeňská Safaga a windsurfingové středisko Soma Bay. Na samém jihu Hurghádské riviéry leží letoviska Marsa Alam a Al Quseir. Návštěvnící, kteří na dovolené nehledají rušná pobřežní městečka vyrážejí k moři na Sinajský poloostrov. Zdejším pomyslným centrem je Sharm el Sheikh a severně od něj se rozprostírají klidná letoviska jako je Nuweiba, Taba a Dahab lemovaná z jedné strany Rudým mořem a horami ze strany druhé. Tyto letoviska nabízejí jedny z nejhezčích korálových útesů v Egyptě a jsou tak pravým rájem pro potápěče.

V popředí 3 menší pyramidy královen v Gíze - Egypt

Egypt je zemí, které kdysi vládla jedna z nejstarších a nejžádanějších civilzací našeho světa. Památky, které zde tato kultura zanechala dodnes do Egypta lákají miliony turistů ročně. Asi nejznámějším symbolem starověkého Egypta je jediná dochovaná stavba z původních 7 divů světa: Pyramidy v Gíze se sochou Sfingy. Tyto monumenty již několik desetiletí vedou žebříček nejnavštěvovanějších míst v Egyptě. Na druhém místě je chrámový komplex v Karnaku, ležící nedaleko Théb (dnešní Luxor), bývalého hlavního města starověkého Egypta. Théby byly postaveny na východním břehu Nilu. Na straně, kde vychází slunce a vzniká život. Na opačném, západním, břehu potom vystavěli egypťané tzv. město mrtvých, dnes známé jako Thébská Nekropole. Jedná se o soubor zádušních chrámů a hlavně světoznámého Údolí králů, kde v roce 1922 objevil archeolog Howard Carter hrobku faraona Tutanchamona. Pohřební výbava z této hrobky je dnes jedním z nějvětších taháků Egyptského muzea v Káhiře.