Zobrazit panel

Řím - Dovolená, turistické informace a průvodce Římem.

Řím - hlavní město Itálie

Řím (Rome nebo chcete-li Roma) je hlavním městem státu Itálie. Je zároveň největší a se svými 3,5 miliony obyvateli i nejlidnatější město na apeninském poloostrově. Centrem Říma protéká řeka Tibera, nedaleko které se nachází i zvláštnost města: nezávislý stát Vatikán.

Město Řím má bohatou kulturní tradici, již od dob antiky, kdy byl hlavním městem celého světa. Z této doby se dochovalo světoznámé Koloseum, Pantheon a Forum Romanum. Na slávu antického Říma navázala slavná období renesance a baroka, která v Římu dala výstavní paláce, kostely a fontány, stejně jako vtiskla svůj styl katedrále svatého Petra ve Vatikánu. Dnes je Řím oblíbeným cílem turistů z celého světa, kterým nabízí kromě obrovského počtu architektonických skvostů a muzeí i možnost odpočinout si od každodenního spěchu.

Italové jsou proslulí svou kávou a tak je oblíbenou kratochvílí lidí v Římě, posezení v kavárničkách následované chutným obědem či večeří, při které nesmí chybět vybrané italské pokrmy. I když si myslíte, že jste mohli italské jídlo ochutnat u sebe doma, věřte, že chutě správně připravené pasty (těstoviny) doplněné čerstvými italskými surovinami nebo oblíbené pizzy je v našich středoevropských podmínkách skoro nemožné dosáhnout. Byla by obrovská chyba během návštěvy Říma nenavštívit pěknou restauraci a ochutnat místní speciality.

Velká část turistů se do Říma vrací právě kvůli jeho výborné kuchyni. Pokud máte potřebu si "odpočinout" od prohlížení památek a příjemného nicnedělání na zahrádkách kaváren a cukráren, je možné navštívit jeden z mnoha římských parků (např. Villa Borghese) nebo si vyrazit na nákupy v tomto světovém městě módy. Své obchody zde mají věhlasné italské módní domy jako je Armani, Versace nebo Dolce & Gabbana, ale i řada méně známých neotřelých návrhařů. Pokud se Vám podaří narazit na období výprodejů, určitě Vás velice mile překvapí na naše poměry neobyčejně nízké ceny a pár originálních kousků si přivezete domů.

I když se Řím na první pohled jeví jako uspěchané a hlučné město, časem poznáte jeho neopakovatelnou atmosféru, kterou je téměř nemožné si nezamilovat. Srdeční italové, historické monumenty i romantická zákoutí a věhlasné sbírky světového umění, to všechno Vám Řím nabízí. Ne nadarmo se říká, že všechny cesty vedou do Říma.