Zobrazit panel

Chorvatsko - Dovolená, turistické informace a průvodce Chorvatskem.

Chorvatsko

Tato země na pobřeží Jaderského moře má rozlohu 56.594 km2 a počet jejích stálých obyvatel se blíží ke 4,5 milionu. Hlavním městěm je Záhřeb ležící ve vnitrozemí Chorvatska. Státní měnou je Chorvatská kuna (HRK), dělená na 100 lip. Ve většině turistických oblastí není problém platit i eurem. Chorvatsko je bezpochyby nejoblíbenější zahraniční destinací pro cestovatele z České republiky. Ti zde ostatně mají dlouhou tradici, jelikož již ve 20. letech minulého století sem jako jedni z prvních pořádali organizované zájezdy a zasloužili se o vznik prvních hotelů na dalmátském pobřeží.

Dodnes se pobřeží Chorvatska přezdívá české moře a zdatní jedinci jsou schopni dojet autem do své oblíbené přímořské vesničky během pár hodin. I tato jednoduchá dostupnost jadranského pobřeží číní pro Čechy z Chorvatska jedničku mezi prázdninovými destinacemi. Kromě našich krajanů jezdí do této malebné země i hodně Němců, Rakušanů a také Italů, kteří s Chorvatskem sousedí. Výhodou pro ně je i množství trajektových spojů jezdících mezi Chorvatskem a italskými přístavními městy, jako jsou Benátky, Ancona a Ravena. V posledních letech však díky stále širšímu leteckému spojení se světem začínají objevovat Chorvatsko i obyvatelé západní Evropy, pro které se tato země stala novou moderní destinací.

Dubrovník

Chorvatsko svým návštěvníkům nabízí kromě malebného pobřeží a křišťálových vod Jadranu mnohem více. Naleznete zde řadu památek a historických měst z nichž řada je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za všechny jmenujme perlu jižní Dalmácie Dubrovník. Milovníci přírody zase mohou navštívit některý z mnoha národních parků na území Chorvatska (NP Krka, NP Plitvická jezera). Vyznavači aktivní dovolené začínají vyrážet do Chorvatska na cyklistické pobyty při, kterých se sjíždějí cesty kolem pobřeží a nebo poznávají krásy vnitrozemí. Vláda si je obliby těchto výletů vědoma a v posledních letech zde vznikla řada nových dobře značených cyklostezek.