Zobrazit panel

Lošinj - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Lošinj - Chorvatsko


Mali Lošinj - Zátoka Čikat - Veli Lošinj

Ostrov Lošinj naleznete na severu Jaderského moře v Kvarnerském zálivu. Kdysi tvořil společně s ostrovem Cres jeden celek, ale již v dobách antiky byl mezi němi vybudován umělý průplav, který dnes oba ostrovy odděluje. Jedinou spojnicí je otáčivý most nedaleko Creského města Osor. Na samotný Lošinj se tak můžete dostat z ostrova Cres a nebo využít trajektové spojení z některého pevninského města. V Chorvatsku na Lošinj vyjíždějí lodě z Rijeky, Puly a ze Zadaru. Tyto linky jsou v sezóně posilněny o trajekty, které přijíždějí z italských měst Rimini a Benátky.

Průměrná letní teplota na ostrově se pohybuje kolem 25°C a voda mívá o pár stupňů méně. Kolem Lošinju je téměř 30 menších ostrůvků, které jsou oblíbeným cílem pro lodičky s turisty. Na ostrově je sice k dipozici pár oblázkových pláží, ale spíše převládají uměle vybetonová plata umístěná podél pobřeží. Atmosféru ostrova Lošinj dotváří hustý porost tvořený převážně borovicovými lesy.

Mali Lošinj

Mali Lošinj

Městečko Mali Lošinj leží v chráněném zálivu na jihovýchodě ostrova a dnes je hlavním centrem celého Lošinju. V minulosti město zažívalo nebývalý hospodářský rozkvět o čemž dodnes svědčí okázalé měšťanské domy a veřejné stavby. V 19. století, v dobách své největší slávy, Mali Lošinj konkuroval pobřežním městům jako byla Rijeka, Terst nebo Benátky. S příchodem sjednocené Jugoslávie však význam města klesl a většina obyvatel se odsud odstěhovala. V současné době je největším zdrojem příjmů pro obyvatele Mali Lošinju turismus. Klenotem městečka je krásný přístav, kde kotví jachty a lodě z celého Středomoří.

Zátoka Čikat

Zátoka Čikat

Nedaleko Mali Lošinju je známá zátoka Čikat. Zde si kdysi Rakousko - Uherská šlechta stavěla svá letní sídla a dnes jsou místní oblázkové pláže obklopeny řadou moderních hotelů, citlivě schovaných v hustém borovicovém porostu. V této zátoce je návštěvníkům k dispozici i škola windsurfingu a centrum potápěčského výcviku. Zkušení potápěči se v této oblasti mohou potopit ke vraku lodi z roku 1917 a pro začátečníky je k dispozici mělká podvodní jeskyně. Asi deset kilometrů od Čikatské zátoky leží ve vodách Jadranu malý ostrůvek Susak. U něj se nachází další místní oblíbená potápěčská destinace: útes Margarita Reef, který slouží jako chráněná rezervace pro skupinu asi 150 delfínů.

Veli Lošinj

Rybářské městečko Veli Lošinj je překvapivě o hodně menší a klidnější než jeho kolega Mali Lošinj. V městečku se můžete procházet úzkými uličkami lemovanými barevnými barokními domky nebo zavítat do některého z místních kostelů. Kousek za městem stojí Benátská věž z 15. století, která kdysi chránila Veli Lošinj před nájezdy pirátů. Dnes je zde malé muzeum zaměřené především na dějiny hlavního města ostrova. Pokud budete mít štěstí a trefíte se do nepravidelné otvírací doby místního oceánografického ústavu určitě si nenechte ujít jeho návštěvu. Vstup je zdarma a dozvíte se mnoho zajímavých informací o podmořském životě kolem ostrova a o zdejší skupině chráněných delfínů.