Zobrazit panel

Cres - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Cres - Chorvatsko


Město Cres - Osor - Lubenice - Jezero Vrana

Ostrov Cres naleznete v severní části Kvarnerského zálivu a podle nejnovějších topografických měření je se svoji rozlohou 406 km2 největším chorvatským ostrovem (donedávna měl tuto pozici nedaleký ostrov Krk). I přes svoji velkou rozlohu zde trvale žije pouhých 3.000 obyvatel, z nichž drtivá většina žije v hlavním městě Cres. Díky tomu je zbytek ostrova takřka liduprázdný a nabízí nespočet zapadlých pláží, které mohou být na jeden den pouze Vaše.

Přes vnitrozemí ostrova také vede několik dobře značených cyklostezek lemovaných místy určenými pro táboření. Na severu ostrova u vesničky Beli je zřízená důležitá ptačí rezervace Ekocentrum Caput Insulae. Ta poskytuje domov vzácným supům bělohlavým. Tech žije v celém Chorvatsku pouhých 150 kusů, z toho 140 na Cresu. I když je ostrov stále poměrně klidným místem, vzrůstající turismus má na hnízdící supy neblahý vliv a hrozí tak, že budou v několika příštích letech zcela vyhubeni. V ekocentru můžete navštívit expozici věnovanou těmto majestátním ptákům a poté vyrazit na značené turistické stezky a pozorovat supi ve volné přírodě.

Město Cres

Město Cres

Městeško nesoucí stejný název jako ostrov je domovem pro malebný přístav, který získal od Evropské unie modrou vlajku. Díky tomu, že město bylo od 14. století pod nadvládou Benátek připadáte si zde spíše jako na pobřeží Itálie. Během staletí si zde bohaté benátské rodiny stavěly svá letní sídla a také nechali kolem města vystavět typicky italské hradby a opevnění. Přístav je dodnes velice oblíbenou zastávkou pro italské jachtaře a tak se může stát, že zde uslyšíte italštinu častěji než chorvatštinu. Do města Cres je zakázán vjezd automobilům a tak se můžete nerušeně procházet jeho úzkými uličkami a hledat obchůdky, kde seženete ty nejlepší domácí výrobky. Těm kraluje místní olivový olej a také výborné ovčí a kozí sýry. Při procházce po měste určitě neminete městskou bránu vybudovanou v 16. století a nedaleký kostelík zasvěcený patronce Cresu Panně Marii Sněžné.

Osor

Vesnička Osor

Vesničku Osor naleznete na jihovýchodě ostrova Cres. Leží hned vedle kanálu, který zde umělě zbudovali antičtí Římané. Ti na místě dnešního Osoru měli vybudovanou důležitou obchodní stanici. Stavbou mořského kanálu se rozdělil kdysi jeden velký ostrov na dva menší : Cres a Lošinj. Dnes jsou oba ostrovy znovu pomyslně spojené otáčivým mostem, který se několikrát denně odkloní aby umožnil lodím proplout kanálem. V samotné vesničce Osor si můžete prohlédnout několik soch od významného chorvastkého sochaře Ivana Meštroviče, jehož sochy zdobí nejednu evropskou metropoli a dokonce i města na opačné straně Atlantiku.

Lubenice

Lubenice je starobylá venice - pevnost - založená asi před 4.000 lety. Dnes zde žije 24 stálých obyvatel, přičemž ve vesnici je více jak 40 budov. Jelikž se zde zachovalo několik původních stavebních prvků a dokonce i celé městské brány, usiluje Lubenice od roku 2005 o zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Jezero Vrana

Jezero Vrana

Jezero Vrana leží ve vnitrozemí ostrova Cres. Jedná se o jedno z nejhlubších jezer ve východní Evropě. V nejhlubším bodě je jezero hluboké až 76 metrů (více jak 50 metrů pod hladinou moře). Jelikož je jezero jedinou zásobárnou pitné vody pro celý ostrov Cres a přilehlý ostrov Lošinj, je přísně zakázáno v jezeře plavat nebo zde rybařit. Což, jak poznáte, nejen místní porušují i pod hrozbou vysokých pokut. Podle legendy kdysi na místě jezera Vrana stával honosný zámek. Do něj se přivdala žena, která měla velice chudou sestru. Ta svoji bohatou příbuznou opakovaně žádala o nějaké jídlo pro sebe a svoje děti, ale lakomá bohatá sestra ji vždy nevybíravým způsobem odmítla. Za to byla potrestána rozsáhlou povodní, která ji zaplavila v jejím zámku. Říka se, že pokud budete pozorně naslouchat, uslyšíte jak zvony v zámecké věží zvoní pod vodní hladinou.