Zobrazit panel

Burgas - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Burgas - Bulharsko


Město Burgas - Letiště Burgas - Zajímavosti ve městě - Pláž v Burgasu

Výhled na přístav a město Burgas - Bulharsko

Město Burgas

Burgas je druhé největší město na bulharském pobřeží a zároveň nejdůležitější obchodní přístav v celé zemi. I když byl Burgas po dlouhá léta baštou chemického průmyslu, díky kterému zde nebyly právě nejvhodnější podmínky pro dovolenkáře, v posledních desetiletích prošla celá oblast značnou očistou a z Burgasu se stalo vyhledávané turistické letovisko. Svým návštěvníkům město nabízí rušné centrum plné obchůdků, restaurací, kaváren a barů. Přímo ve městě také narazíte na několik pěkných, rozlehlých pláží, které i v nejvyšší sezóně nebývají tolik přeplněné, jako se to stává v nedalekých vyhledávaných letoviscích. Pokud patříte do početné skupiny milovníků přírody a ptactva, obzvláště budete nadšeni ze čtyř jezer, která se rozkládají za hranicí města. Právě tyto vodní plochy jsou útočištěm pro mnoho ptačích druhů a jsou skvělým místem, kam můžete s celou rodinou vyrazit na nenáročnou pěší túru.

Letiště v Burgasu - Bulharsko

Letiště Burgas

Pokud se chytáte na dovolenou do Bulharska letadlem, s největší pravděpodobností přistanete na letišti v Burgasu. To je hlavním dopravním uzlem pro drtivou většinu turistů z celé Evropy. Díky jeho poloze je to do vyhlášených letovisek jen kousek a letiště Burgas si na svoje konto může každoročně připsat téměř 2.000.000 odbavených pasažérů. Stejně jako letiště ve Varně, má i Burgas v současnosti v pronájmu německá společnost, která by zde měla v následujících letech vybudovat nový terminál pro pasažéry a zlepšit tak pohodlí a nabídku služeb na letišti Burgas.

Zajímavosti ve městě

Archeologické muzeum v Burgasu - Bulharsko

Jestliže nejste v Burgasu ubytováni a vyrazíte sem jen na krátký jednodenní výlet, určitě se nebudete nudit. Až se proderete záplavou obchodů se suvenýry a dobře se najíte v některé z mnoha zdejších restaurací, můžete vyrazit poznávat burgaské pamětihodnosti. Pomyslným centrem Burgasu je náměstí Troikata s obrovskou sochou rudoarmějce. Podobné kolosy najdeme i v mnoha českých a moravských městech. Ten burgaský je však dodnes opečováván a v noci je dokonce nasvícený. Archeologické muzeum v Burgasu nepatří mezi ty nejlepší, ale stále je zde k vidění několik zajímavých artefaktů z doby kamenné a z období římské kolonizace. Mezi nejcennější exponáty patří thrácká pohřební výbava, včetně rakve a několika zdobných šperků. Jen opravdovým nadšencům můžeme doporučit návštěvu etnografického muzea (vystavuje místní kroje a nábytek) a přírodovědeckého muzea s nepříliš zajímavou sbírkou kamenů a vycpaných ptáků.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje - Burgas - Bulharsko

Hlavní městský kostel je zasvěcený svatému Cyrilu a Metoději. Tito světci jsou velmi oblíbení i v našich končinách a tak v tomto chrámu potkáte dost Čechů, dokonce i během bohoslužeb. Jelikož se jedná o hlavní burgaský svatostánek, očekává se, že návštěvníci sem zavítají ve vhodnějším oděvu, než je ten plážový. Uvnitř si můžete prohlédnout krásné nástěnné malby, které byly poměrně nedávno nákladně rekonstruovány. I když budova pochází z pozdního 19. století, působí mnohem starším dojmem, na čemž má zásluhu i nezvykle detailně provedená kamenická výzdoba, typická spíše pro starší architektonické styly.

Pláž v Burgasu

Pláž - Burgas - Bulharsko

I když jsou v okolí Burgasu (obzvláště směrem na jih) mnohem krásnější a zajímavější pláže, ani ta městská není k zahození. Je tvořena jemným pískem a najdete na ní dostatek atrakcí včetně střediska vodních sportů a několika barů a plážových restaurací. Jižní konec pláže bývá občas díky nedalekému přístavu mírně znečištěný, ale zbytek pobřeží je udržován týmem lidí během celé sezóny v dokonalé čistotě. K dispozici je na pláži i velké betonové molo, které můžete využít jako obrovský skokanský můstek nebo ideální místo odkud se dá nahodit rybářský prut a čekat na úlovek.