Zobrazit panel

Zlaté Písky - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Zlaté Písky - Bulharsko


Letovisko Zlaté Písky - Národní park Zlaté Písky - Klášter Aladža - Zábava na Zlatých Píscích

Letovisko Zlaté Písky - Bulharsko

Letovisko Zlaté Písky

Bulharské letovisko Zlaté Písky se rozkládá asi 18 kilometrů severně od města Varna. Je lemováno 4 kilometry dlouhou nádhernou pláží s jemným pískem. Mnozí návštěvníci Bulharska Zlaté Písky považují za nejhezčí kousek pobřeží v celé zemi. Toho si byli Bulhaři vědomi již před půlstoletím a tak zde v roce 1957 otevřeli první hotel. Výstavba v okolí se rozmohla nevídaným tempem a již za dvacet let zde bylo vystavené rušné letovisko s dostatečně širokou nabídkou ubytování. Po privatizaci Zlatých Písků v roce 1990 se na stavební boom navázalo a dnes je zde k mání více jak 30.000 lůžek a další neustále přibývají. Velká část hotelů nabízí ubytování se stravováním ve formě all inclusive a několik zdejších podnikatelů se snaží udělat ze Zlatých Písků destinaci pro majetnější cestovatele. V současné době se mezi nejlepší místní hotely řadí Holiday Club Riviera a hotel Admiral. I když si vyberete skromnější ubytování, stále budete moci lenošit na zdejší vyhlášené písečné pláži. Ta je hodně oblíbená i mezi cestovateli s malými dětmi, jelikož vstup do vody je zde pozvolný a pobřežní vody jsou zcela bez nebezpečných podvodních skalisek.

Výhled z Národního parku na Zlaté Písky - Bulharsko

Národní park Zlaté Písky

Milovníci přírody by určitě měli navštívit Národní park se stejným názvem jako přilehlé letovisko: Zlaté Písky. Tento park byl založen v roce 1943 a během rozvoje přímořské oblasti padla jeho značná část za oběť hotelovým komplexům. Dnes má park rozlohu 1.320 hektarů a je domovem pro řadu rostlin i zvířat. Převažují zde především listnaté stromy, z nichž jsou některé staré více jak 100 let. Ze zvířat zde můžete narazit na užovky, želvy, káňata a několik druhů sov. Z těch větších se v parku Zlaté Písky vyskytují jeleni, srnci a divočáci. Po setmění se obloha nad parkem hemží ohroženými druhy netopýrů.

Klášter Aladža

Klášter Aladža - Zlaté Písky - Bulharsko

Pokud se do NP Zlaté Písky vydáte po cestě začínající za budovou pošty. Dojdete asi po hodinové procházce ve stínu vzrostlých stromů k největší místní zajímavosti: ke klášteru Aladža. Cesta je dobře značená, stačí sledovat cedulky s nápisem Kloster Aladja. Klášter je velice zajímavý tím, že je vlastně celý vytesaný do skály a značná část jeho rozlohy je tvořena jeskyněmi. Ty byly osídleny již v 5. století př.n.l., ale současná podoba stavby pochází teprve z 13. století. Klášter Aladža byl trvale osídlen mnichy až do 18. století. Když jej mniši natrvalo opustili, na celou stavbu se zapomnělo a byla znovu objevena teprve v roce 1928. Celý komplex si můžete projít na uměle vybudovaných cestách vysekaných do skály, místy ve výšce až 40 metrů. Součástí kláštera jsou i třípatrové katakomby o délce asi 600 metrů. Výmalba i okolí kláštera je sice v dezolátním stavu, ale stále toto místo stojí za návštěvu.

Zábava a co dělat na Zlatých Píscích?

Zábava na pláži - Zlaté Písky - Bulharsko

Nedaleko hlavní silnice byl nedávno postaven nový akvapark Aquapolis. V něm najdete pár tobogánů, pomalou i divokou řeku a také bazén na plavání. Dopravu do akvaparku zajišťuje minibus, který zastavuje na dobře značených zastávkách podél pobřeží. Interval mezi jednotlivými spoji je asi 40 minut. Pokud není akvapark nic pro Vás a raději se bavíte na mořském pobřeží, Zlaté Písky mají co nabídnout i Vám. Místní střediska vodních sportů nabízejí všechny oblíbené vodní aktivity jako je pronájem vodních skútrů, jízda na lyžích nebo na banánu a pronájem loděk a šlapadel. Krom toho můžete na pláži vyzkoušet bungee trampolínu a ruské kolo. Menší návštěvníci ocení zábavní centrum s brouzdališti a několika skluzavkami, umístěné nedaleko hotelu Sirena. Na Zlatých Píscích je i hodně oblíbené potápění. Tomu se zde věnuje několik diving center a pořádají časté lodní výlety na otevřené moře i zajímavé lokality podél pobřeží. Pokud budete po celém dni potřebovat trošku relaxace, tak věřte tomu, že rákosové chýše rozmístěné na plážích slouží jako malé masážní salóny, kde si můžete dopřát masáž podle Vašeho výběru.