Zobrazit panel

Madeira - Portugalsko - Dovolená na Madeiře a informace pro turisty.

Madeira - Portugalsko


Ostrov Madeira - Koupání na Madeiře - Doprava na Madeiru - Hlavní město Funchal

Pohled na Atlantský oceán z ostrova Madeira - Portugalsko

Madeira

Madeira je souhrnný název pro portugalské souostroví ležící asi 600 kilometrů od pobřeží Afriky v Atlantském oceánu. Souostroví je tvořeno ostrovy Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Pouze první dva jmenované jsou trvale obydlené. Na největším ostrově Madeira (740 km2) žije asi 250.000 obyvatel, polovina z nich v hlavním městě Funchal. Na ostrově Porto Santo (42 km2) je 4.400 stálých obyvatel. Drtivá většina návštěvníků míří na ostrov Madeira, který také bývá často nazýván ostrovem věčného jara (podobně jako španělské Kanárské ostrovy). Teploty zde totiž i během zimy neklesají pod 18°C. Příčinou tohoto jevu je Golfský proud, který souostroví obtéká a přináší sem teplé klima. I proto se na Madeiře nezvykle dobře daří rostlinám, díky kterým dostala Madeira i svoji druhou přezdívku Květinový ostrov.

Koupání na Madeiře

Pláž na ostrově Porto Santo - Madeira - Portugalsko

Pokud se chystáte na Madeiru, je nutné vždy pamatovat na místní heslo: Madeira je ostrov ke koukání a ne ke koupání. I když je na ostrově poměrně teplo, voda Atlantského oceánu je studená a pláže vhodné ke koupání najdete na skalnatém pobřeží jen stěží. Nejlépe připravené na koupání chtivé turisty je hlavní město Madeiry, Funchal. Tady najdete uměle vytvořené písečné pláže, stejně jako nevelký akvapark, kde se mohou vaše děti zabavit. Pokud si se Vám během dovolené přece jenom zasteskne po rozlehlých písečných plážích, vydejte se na výlet na ostrůvek Porto Santo. Ten se na rozdíl od Madeiry může pochlubit písečným pobřežím. Pravidelně sem jezdí výletní lodě a ty movitější si dokonce mohou zaplatit cestu malým letadlem. Hotely na ostatních místech Madeiry se spoléhají především na hotelové bazény. Do vod oceánu se většinou dostanete po žebřících zapuštěných ve skále, ty se však při nepřízni počasí vytahují a oceánská voda je tak nedostupná. Hotely na Madeiře se vyznačují vysokým stupněm kvality služeb, čemuž však odpovídá i vyšší cena. Všechny služby a věci na ostrově jsou pak samozřejmě dražší než v pevninské Evropě.

Závlahový systém Levadas - Madeira - Portugalsko

Jestliže však milujete dlouhé procházky a horské výšlapy, budete z Madeiry uchvácení. Celý ostrov je prošpikován spoustou turistických stezek a vnitrozemí ostrova je opravdu rozmanité. Narazíte zde na strmé kopce, jejichž vrcholky jsou zahaleny v mlze, stejně jako na údolí zalitá sluncem, kde se pěstují citrusy a zdejší vynikající víno. Zvláštností ostrova Madeira jsou pak tzv. levadas. Jedná se o uměle vybudovaný závlahový systém, kterým je protkán celý ostrov. Tyto kanály mají často podobu žlabu vytesaného do skály, kterým neustále proudí životodárná voda do zemědělských oblastí. Právě turistické trasy kolem levadas jsou mezi turisty nejoblíbenější. Jen těžko totiž můžete ztratit správný směr, stačí se stále držet podél vody. Informace o nejkrásnějších levadas dostanete na recepci hotelu, popřípadě si můžete vyzvednout turistické mapy ostrova v informačním centru ve Funchalu.

Mezinárodní letiště Madeira - Portugalsko

Doprava na Madeiru

Vzhledem ke vzdálenosti Madeirských ostrovů od břehů Evropy je nejsnazším a nejrychlejším způsobem dopravy letecká přeprava. Mezinárodní letiště Madeira najdete pár kilometrů od hlavního města Funchal. V minulosti bylo přistání na tomto letišti považováno kvůli příliš krátké dráze (1.600 metrů) a okolním vysokým horám za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Složitý přistávací manévr, zvládli jen zkušení piloti a řadu leteckých společností tato míra rizika odradila od létání na Madeiru. Vše se změnilo v roce 2000, kdy zde vyrostla světově ojedinělá stavba. Inženýři zapustili do moře na 180 sloupů, vysokých až 70 metrů. Tyto sloupy slouží jako podpěra pro prodloužení přistávací dráhy o současné délce téměř tří kilometrů. Tato odvážná stavba sklidila po světě řadu architektonických ocenění. V drtivé většině případů létají na Madeiru charterové sezónní lety, ale můžete zde narazit i na pravidelné linky portugalské společnosti TAP nebo azorské letecké společnosti SATA.

Pravidelné trajektové spojení na Madeiru neexistuje. Pokud se jako turista chcete na Madeiru dopravit lodí, musíte si zvolit jednu z mnoha evropských společností, které pořádají okružní plavby na luxusních výletních lodích. Právě výletní lodě si Madeiru často vybírají jako místo pro zastávku při plavbě přes Atlantský oceán anebo během cesty na nedaleké jižně položené Kanárské ostrovy.

Pláž v hlavním městě Funchal - Madeira - Portugalsko

Funchal

Funchal (Funšal) je hlavním městem ostrova Madeira a zároveň i jeho nejdůležitějším dopravním uzlem. Kousek za městem leží mezinárodní letiště a funchalský přístav patří mezi oblíbené zastávky výletních lodí, ale setkat se zde můžete i s trajekty přivážejícími turisty, popřípadě s obchodními loděmi. Současná podoba přístavu pochází ze 60. Let minulého století a z přístavního mola je nádherný výhled na celý Funchal. Město Funchal bylo založeno již v roce 1421 a právě díky strategicky umístěnému přístavu se rychle rozrostlo a dnes v této ostrovní metropoli žije téměř 120.000 obyvatel. Pokud Funchal nebudete brát jen jako vstupní bránu na ostrov Madeira, ale rádi byste si zde prohlédli i nějaké pamětihodnosti, bude Vám stačit necelý jeden den na prohlídku všeho, co město nabízí. Takřka všechny pamětihodnosti jsou situované v blízkosti přístavu a kolem hlavního městského bulváru Avenida Arriaga.

Františkánský klášter a kostel Santa Clara - Funchal - Madeira - Portugalsko

Ve Funchalu si můžete prohlédnout nejstarší církevní stavbu na ostrově, nenápadnou kapli Santa Catarina, dnes umístěnou ve stejnojmenném parku. Další významnou stavbou ve městě je ženský františkánský klášter a kostel Santa Clara z roku 1497. Při procházce městem byste neměli vynechat návštěvu katedrály Sé. Tady byla dokončena v roce 1514 a dodnes je centrem všeho náboženského dění na ostrově. Jak město Funchal v minulosti bohatlo, začalo přitahovat nežádoucí pozornost pirátů. Z tohoto důvodu byly ve Funchalu postaveny čtyři pevnosti chránící město a především důležitý přístav před útoky z moře. Dodnes se z těchto pevností dochovali pouze tři. Dochované stavby slouží jako sídlo místních úřadů, portugalského námořnictva a jedna také jako muzeum moderního umění. Milovníci přírody ať zamíří do funchalské botanické zahrady. Zde si kromě nádherného výhledu na celý Funchal pohodlně užijete i všechnu floru Madeiry na jednom místě. Nedaleko botanické zahrady je pak umístěný park, kde jsou chování tropičtí zástupci ptačí říše.

Podvečerní ulice ve městě Funchal - Madeira - Portugalsko

Kromě návštěvy památek a zajímavosti města si samozřejmě můžete dosyta užít i zábavu a odpočinek. Funchal je stejně jako jiná přístavní města plný kaváren, restaurací a nočních klubů a barů. Ty navštěvují nejen lidí, kteří jsou zde na dovolené, ale často tady narazíte i na cestovatele, kteří se na Madeiře zastavili v rámci své okružní plavby. I když na to možná Funchal na první pohled příliš nevypadá, po setmění se změní na živoucí město, kde si zábavu najdou jak staří tak i mladí.