Zobrazit panel

Algarve - Portugalsko - Dovolená na Algarve a informace pro turisty.

Algarve - Portugalsko


Algarve - Doprava na Algarve - Město Faro - Letovisko Lagos - Letovisko Albufeira

Pobřeží a útesy v Algarve - Portugalsko

Algarve

Algarve je jedinou a tím pádem i nejoblíbenější turistickou destinací na portugalském pobřeží. Většina turistického ruchu se soustřeďuje na oblast mezi hlavním městem Algrave Farem a letoviskem Lagos. V těchto místech je sice pobřeží stále nádherné, ale v letní sezóně může díky obrovskému množství návštěvníků především z Anglie a Holandska působit poněkud přeplněně. Pokud se však vydáte za hranice této oblasti, můžete se těšit na takřka liduprázdné pláže, které budou patřit po celý den jen Vám. Algarve je skvělým místem pro všechny milovníky slunce a kilometrových písečných pláží, které se táhnou do obzoru k obzoru. Voda zde však bývá poněkud studenější, než můžete být zvyklí z jiných středomořských destinací. Na promenádách v rušných letoviscích si můžete zakoupit místní typické pochutiny, stejně jako pokrmy mezinárodní kuchyně jakou jsou všude oblíbené hovězí steaky a jiná grilovaná masa. Kromě příjemných kavárniček a restaurací se zahrádkami pod otevřeným nebem se můžete po setmění těšit i na mnoho nočních barů a klubů či diskoték. Ty sice často otvírají až kolem jedné hodiny ranní, ale noční zábava v nich tepe často až do rozbřesku a mnohdy ještě déle.

Typické pláže na pobřeží Algarve - Portugalsko

Díky své poloze na samém jihu Evropy se můžete v Algarve po celý rok těšit na vysoké teploty okolního vzduchu. Ty v zimě málokdy klesají pod 15°C, ale spíše můžete očekávat letních 20°C. V létě teplota vzduchu prakticky neklesá pod 30°C a často dosahuje až tropických 40°C. V takovémto parnu určitě oceníte chladnější vodu Atlantského oceánu, která dokáže výborně zchladit rozpálená těla po opalování na pláži. Služby v Algarve jsou na vysoké úrovni a tak Vám den strávený na pláži zpříjemní kromě různých stánků s občerstvením i obrovská nabídka všelijakých vodních sportů a atrakcí. Můžete se projet na vodním skútru, zkusit si paragliding za motorovým člunem nebo se s dětmi vydat na zábavnou jízdu na nafukovacím banánu. Pokud Vás náhodou lenošení na plážích a v hotelových bazénech omrzí, vždycky se můžete vydat na výlet. Kromě návštěvy pobřežních měst, turisté často míří i na nejzápadnější mys Evropy: Cabo de Sao Vicente. Ve vnitrozemí pak můžete narazit na překvapivě zelené horské pásmo, kde si můžete užít pěkné túry a výhledy do okolí.

Letiště Faro v Algarve - Portugalsko

Doprava na Algarve

Do oblasti Algarve se samozřejmě můžete dostat po zemi autem nebo autobusem. Mnohem rychlejší a pohodlnější je však využít letadlo. Hlavním letištěm pro oblast Algarve je to umístěné nedaleko města Faro: Aeroporto de Faro. Letištěm ve Faro každoročně projde asi 6 miliónů cestujících a v letních měsících je toto letiště natolik vytížené, že letadla často čekají na volnou chvíli aby mohla vzlétnout. V roce 2001 prošel letištní terminál nákladnou rekonstrukcí a dnes tak může svým návštěvníkům nabídnout všechny vymoženosti moderního letiště, jako jsou restaurace, bankomaty nebo půjčovna aut. Od roku 2010 je letiště Faro jednou ze základen nízkonákladového přepravce Ryanair. Ten sem natrvalo umístil sedm svých letadel, která dennodenně spojují pobřeží Algarve s mnoha evropskými městy.

Faro - hlavní město oblasti Algarve

Město Faro - Algarve - Portugalsko

Faro je největším a zároveň hlavním městem na pobřeží Algarve. Díky mezinárodnímu letišti je také důležitým dopravním uzlem a místem, kde většina turistů poprvé spatří krásy portugalského pobřeží. Samotné Faro je příjemné přímořské městečko s dlouhou historií, které však během letních měsíců bývá až nepříjemně plné zahraničních turistů. Většinu historických památek a pamětihodností najdete v tzv. Starém městě. Tato oblast kdysi sloužila jako obranná citadela a dnes je v jejich hradbách ukryto to, co přečkalo ničivé portugalské zemětřesení v roce 1755. Do středověké pevnosti můžete vstoupit několika branami. Uvnitř stojí za návštěvu gotická katedrála Sé z roku 1251, vedle které se nachází biskupský palác v barokním slohu z 18. století. Ten je vyzdobený typický i modro-bílými kachlíky, tzv. azulejos. Oblíbeným místem výletníků je i místní hřbitov. Zde byla v 19. století postavena kaple Capela dos Ossos. To co sem láká davy turistů je stavební materiál, který byl na kapli použit: kosti a lebky tisíců mnichů. Symbolicky mají připomínat pomíjivost lidského života na zemi, ale pro dnešní návštěvníky se jedná spíše o poněkud morbidní podívanou a místo, kde mohou strašit svoje děti.

Pláž (Praia de Faro) na ostrově Ilha de Faro - Algarve - Portugalsko

Přímo ve Faru sice nenarazíte na pěkné pláže, ale prohlédnout si zde můžete alespoň marinu (přístav) plnou luxusních soukromých jachet. Pěkné plážové úseky na pevnině začínají asi 7 kilometrů daleko od centra Fara. Mnohem blíže a lidmi také mnohem více využívaná je městská pláž Praia de Faro na ostrově Ilha de Faro. Z Fara sem jezdí městský autobus každou půlhodinu a pokud se sem vydáte, můžete se těšit na kilometry písečné pláže, kde jsou pro návštěvníky přichystané všechny potřebné služby, co byste mohli během dne potřebovat. Hodně oblíbený je zde windsurfing, který Vás zde ochotně naučí v některém z mnoha sportovních středisek na Praia de Faro. Z přístavu ve Faru odjíždí několikrát denně i trajekty a výletní lodě na další okolní ostrovy s nádhernými písečnými plážemi, Ilha de Culatra a Ilha Deserta.

Pláž v letovisku Lagos - Algarve - Portugalsko

Letovisko Lagos

I když se Lagos do historie zapsal jako město, kde proběhl první trh s otroky na evropském kontinentu, dnes je toto místo vyhledávaným turistickým cílem pro mnoho cestovatelů z celé Evropy. Svoji zásluhu na tom zcela jistě mají zdejší pláže. Právě úsek v okolí Lagosu je mnohými považován za nejkrásnější na celém Algarve. Písečné pláže zde jsou občas narušeny strmými útesy, které dodávají celému pobřeží na dramatičnosti. Pokud se vydáte autem nebo autobusem dále od Lagosu, budete navíc odměněni prázdnými plážemi a místy, kde jiného člověka nepotkáte po celý den. Městečko Lagos nijak zvlášť nevyčnívá mezi ostatními městy na pobřeží Algarve. Celé historické centrum padlo během velkého portugalského zemětřesení a jediné původní co se zde dochovalo je úsek městských hradeb a portál na kostele Igreja de Santa Maria. Zbylé části města byly nově vystaveny v 19. století na původním půdorysu. Úzké městské uličky tak byly vystavěny schválně, pro alespoň částečné zachování původní atmosféry Lagosu.

Pláž Meia Praia - Lagos - Algarve - Portugalsko

V okolí města je pro všechny milovníky slunění k dispozici dostatek pláží, často vybavených plážovými bary, restauracemi a středisky vodních sportů. Nejoblíbenější z nich je Meia Praia východním směrem od centra města. I když samotné pláže jsou kolem Lagosu nádherné, horší to bývá s čistotou vody. Během pobytu v Lagosu proto sledujte pravidelná hlášení o čistotě moře, abyste se ten den mohli vyhnout zaneřáděným úsekům pobřeží. Kromě mnoha písečných pláží narazíte v Lagosu i na jinou přírodní atrakci. Tou je Útes zbožnosti (Ponta da Piedade), který se nachází asi tři kilometry daleko od Lagosu. Tato netradiční přírodní podívaná je tvořena pokřivenými pískovcovými útvary, jenž tvoří fantasticky barevně zbarvené tunely, věže a brány.

Letovisko Albufeira

Letovisko Albufeira - Algarve - Portugalsko

Kdysi klidná rybářská vesnička na pobřeží Algarve se během posledních desetiletí dramaticky změnila v jedno z nejvyhledávanějších letovisek v Portugalsku. Kdysi klidné ulice Albufeiry jsou dnes plné stánků se suvenýry, restaurací a příjemných malých kavárniček. V okolí města se pak nachází dostatek písečných pláží. Kolem pláží, které jsou nejblíže městu, byl nedávno vybudován pěší chodník a vznikla tak jakási promenáda, po které můžete pohodlně mezi jednotlivými plážemi přecházet. V těchto místech však musíte počítat s více lidmi, což je však vykompenzováno službami dostupnými na pláži. Pokud hledáte větší klid a relax, vydejte se do okolí Albufeiry. Stačí pohodová půlhodinová procházka a jste na poloprázdných plážích, kde budete mít dostatek místa pro svůj ručník a slunečník. Ještě klidnější úseky pobřeží jsou pak dosažitelné městskými autobusy, popřípadě pronajatým autem.