Zobrazit panel

Kypr - Dovolená, turistické informace a průvodce Kyprem. Zajímavosti a turistická letoviska na Kypru.

Kypr

Rozdělení Kypru - Doprava na Kypr - Dovolená na Kypru

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Najdete jej poblíž Řecka, Turecka, Jordánska a Egypta. Kypr je ostrov plný mytologie, podle které byly zdejší pobřežní vody rodištěm bohyně krásy a lásky Afrodity. Ostrov Kypr nabízí jedinečné spojení nádherných písečných pláží a bezpočtu památek. Na Kypru si můžete prohlédnout pozůstatky antických staveb starověkých Řeků a Římanů, byzantské kostely a také několik křižáckých pevností. Díky své poloze v subtropickém pásu je letní sezóna na Kypru delší než v jižních částech pevninské Evropy, ale se zástupy turistů, kteří přijeli prozkoumat vnitrozemí ostrova, se zde můžete setkat i v zimních měsících. Kypr je jednou z nejoblíbenějších destinací ve středomoří, i když mezi českými cestovateli se stále jedná o víceméně neobjevenou destinaci. To může být způsobeno i vyššími cenami na celém ostrově, za něž však dostanete služby na špičkové úrovni.

Cestovní ruch je hlavním zdrojem příjmů Kypru a tak je zde o turisty perfektně postaráno. Bezpochyby nejčastěji zde narazíte na cestovatele z Británie, které Kypr nějakou dobu patřil a dodnes si jej místní lidé nárokují alespoň jako svůj prázdninový ostrov.

Město Nikósie - Lefkosia - Kypr

Rozdělení Kypru

Zlomem v novodobých dějinách Kypru byla turecká invaze v roce 1974. Od této doby je ostrov rozdělen na dvě části, které od sebe dělí tzv. nárazníková zóna pod správou OSN. Jižní a větší část ostrova je samostatná Kyperská republika (60% rozlohy ostrova) se silnými vazbami na Řecko. Sever ostrova je pod nadvládou Turecka, které zde vyhlásilo Severokyperskou tureckou republiku (35% rozlohy Kypru). Tento státní celek však kromě Turecka neuznává žádný další stát. V posledních letech se stále častěji ozývají hlasy požadující opětovné spojení ostrova v jeden celek. To však Turecko nelibě nese a snaží se sjednocení všemožně zabránit. Kromě území patřící Kyperské republice a Turecku najdete na ostrově i dvě menší vojenské základny, které jsou výsostným územím Velké Británie.

Město Larnaca - Kypr

Doprava na Kypr

Drtivá většina návštěvníků Kypru se na ostrov dostane s pomocí letecké přepravy. I když je na ostrově k dispozici 12 letištních ploch, pouze tři z nich mají status mezinárodního letiště: Larnaca, Paphos a Ercan. První dvě jmenovaná letiště najdete v jižní kyperské části ostrova a jsou také hlavními vzdušnými přístavy s největším provozem. Pokud však míříte na dovolenou do turecké části Kypru, pravděpodobně přistanete na letišti Ercan. To je umístěné nedaleko hlavního města ostrova, Nikósie (turecky Lefkosa). Zvláštností tohoto letiště je, že může přijímat pouze lety, které před dosednutím na Kypru udělají alespoň jedno mezipřistání na turecké pevnině. V současnosti se jedná o vyřízení výjimek pro charterové lety z Velké Británie, které by tak mohli na letiště Ercan létat přímo.

Dovolená na Kypru

Letovisko Ayia Napa (Agia Napa) - Kypr

Většinu oblíbených prázdninových přímořských letovisek najdete v jižní části ostrova. I když jsou výborně vybavené a nabízejí dostatek kulturního i sportovního vyžití, jejich nevýhodu jsou přeplněné pláže hlavně během letních měsíců. Mezi nejoblíbenější místa v řecké části Kypru patří Ayia Napa, Larnaca, Limassol a městečko Paphos. Pokud hledáte klidnější místo pro strávení dovolené, vydejte se do severní, turecké, části ostrova. Místní střediska zatím neúpí pod nápory turistů a dovolená zde je mnohem klidnější a méně uspěchaná. Počítat však musíte s nižší kvalitou poskytovaných služeb ve srovnání s jihem Kypru, což Vám však bohatě vynahradí překrásné poloprázdné písečné pláže v letoviscích jako je Kyrenia nebo Famagusta.