Zobrazit panel

Protaras - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty

Protaras - Kypr


Letovisko Protaras - Kam na výlet v Protaras - Zábava, jídlo a pití v Protaras - Pláže v Protaras

Letovisko Protaras - Kypr

Letovisko Protaras

Oblast letoviska Protaras najdete na východní straně Kypru, kde zabírá asi 5 kilometrů dlouhý úsek pobřeží nedaleko bývalého správního centra Kypru, města Famagusta. Dějiny Protaras jako turistického střediska se začínají psát na počátku 80. let minulého století. Tehdy kyperská vláda rozhodla o zbudování hotelů v Protaras, které se mělo stát klidnější dovolenkovou variantou k pět kilometrů vzdálenému rušnému Ayia Napa. Než se z Protaras stala dovolenková oblast, jednalo se prakticky neobydlenou část Kypru s krajinou, které dominovaly větrné mlýny. Ty zde stojí dodnes a podílí se na atmosféře celého městečka, které díky nim působí opravdu starobyle. Potarasu se také někdy přezdívá „Země větrných mlýnů“. Archeologické vykopávky probíhající v Protaras odhalily, že zde již v řecko-římském období (58 př.n.l – 395 n.l.) stávalo město jménem Lefkola. To bylo za dob antiky jedním z nejdůležitějších přístavů na Kypru.

Protaras je klidná rekreační oblast lákající především mladé páry a rodiny s dětmi. Pláže jsou zde vyhlášené a každoročně oceňované Modrou vlajkou udělovanou Evropskou unií za čistotu pláží. Hlavní městská pláž se jmenuje Fig Tree Bay (Fíkovníková pláž) s čilým životem a dobře vybaveným střediskem vodních sportů. Pokud máte raději klidnější místa, můžete zamířit severně od Protaras na Skoutaris Beach. Ta je vyhlášená svými klidnými vodami, velmi vhodnými pro šnorchlování a objevování podmořského života. Celé pobřeží a místní pláže lemují dobře vybavené hotelové komplexy se zaměřením na poskytování all inclusive služeb. Kromě hojnosti jídla a pití svým návštěvníkům nabízí i sportovní vybavení (tenisové kurty, posilovny) a často také lázeňská centra a další přídavkové služby jako jsou kadeřnictví a hlídání dětí.

Jeskyně v Protaras - Kypr

Kam na výlet v Protaras

Kromě celodenního lenošení na pláži a využívání hotelových služeb můžete z Protaras vyrazit i na zajímavé výlety. Pokud rádi spoléháte na vlastní nohy, vydejte se na pěší procházku podél pobřeží, které je celé lemováno menšími i velkými jeskyněmi, kde můžete nafotit zajímavé fotky. V okolí Protaras také existuje několik „naučných“ turistických stezek. Barevné mapky s vyznačenou cestou dostanete v městské turistické kanceláři a také v některých hotelích. Velice oblíbené jsou v Protaras lodní výlety. Nejčastěji se vyráží na nedaleký mys Greco. Ten je chráněnou přírodní památkou a krom lodního výletu se sem můžete vydat i na pěší nebo automobilový výlet.

Varosha - Město duchů - Kypr

Dalším místem kam vždy v letní sezóně míří lodě s výletníky je město Varosha na turecké straně Kypru. Varosha vyrostla v 70. letech jako výstavní turistické letovisko určené pro rozmlsané návštěvníky z evropského kontinentu. V roce 1974 však bylo náhle obsazeno tureckou armádou a od té doby leží v tzv. nárazníkové zóně mezi řeckou a tureckou částí Kypru. Za těch více jak 30 let, kdy bylo letovisko zcela opuštěné, se z něj stalo opravdové město duchů a zajímavý tip na výlet na Kypru. Celá Varosha působí dojmem, jako kdyby byla opuštěná teprve nedávno. I když se budovy již začaly rozpadat, stále za výlohami autosalónů uvidíte vystavené vozy. Menu nábřežních restaurací visí na svém místě a hotelové pokoje i po 30 letech čekají na nové hosty. V současné době se kyperská a turecká vláda domlouvají na úplném znovuotevření Varoshy na její totální rekonstrukci. Město duchů tak možná bude brzo minulostí.

Zábava, jídlo a pití v Protaras

Noční život se v Protaras soustřeďuje kromě hotelových barů a klubů na podniky na hlavní městské třídě. Zde najdete nejrušnější hospody, karaoke bary ale i sportovní podniky s živým vysíláním důležitých sportovních přenosů. I když je velká část klubů v Protaras otevřena až do rána, ne každému zdejší nabídka dostačuje. V tomto případě není nic jednoduššího než si zajet taxíkem nebo autobusem do nedalekého Ayia Napa, kde je přece jenom více živo a nabídka nočního života je mnohem širší. Nabídka denních restaurací v Protaras je poměrně pestrá avšak s jednou vadou na kráse. I když zde najdete spoustu fast foodových restaurací, pizzerií, restaurací v americkém nebo dokonce japonském stylu, klasickou řecko-kyperskou tavernu v Protaras nepotkáte. Pokud byste chtěli ochutnat typické místní jídlo, musíte zajet do vesničky Paralimni, kousek od pobřeží, kde je dostatek tradičních taveren i barů s kyperskou hudbou.

Pláže v Protaras

Pláž Fig Tree Bay - Protaras - Kypr

Jak již bylo řečeno, návštěvníky do Protars nejvíce lákají zdejší nádherné pláže. Nejznámější a také nejrušnější je Fig Tree Bay (Fíkovníková pláž). Ta svůj název získala podle osamělého fíkovníku umístěného rostoucího na okraji pláže. Podle pověsti jej sem přivezli dobyvatelé z východu na počátku 17. století a od té doby hlídá pláž a přilehlé pobřeží. Právě kolem Fíkovníkové pláže se v Protaras začaly stavět první hotely a dodnes je tento zlatavý kousek pobřeží považován za jeden z nejkrásnějších na Kypru. Jen pár set metrů od pláže se nachází malý ostrůvek, kam mohou zdatnější plavci doplavat a prozkoumat jej. Na Fig Tree Bay Beach samozřejmě najdete i výborné středisko vodních sportů provozující například windsurfing, vodní lyžování a paragliding. Pláž je od 10 do 18 hodin hlídána plavčíky. Mnohem klidnější pláží v Protaras je Green Bay. Zde sice najdete půjčovnu lehátek a slunečníků, ale to je z vybavení pláže všechno. Klid zde nenarušují silné vodní skútry ani čluny a lidí zde je také o poznání méně. Příčinou je možná fakt, že cesta na pláž Green Bay není jako jedna z mála značená a tak se musíte doptat místních, kteří Vám ukážou správný směr.

Pláž Kapparis - Protaras - Kypr

Pláž Kapparis najdete severně od Protaras. Kapparis je velmi oblíbená mezi místními usedlíky, kteří se chtějí vyhnout turistickému ruchu v jižních částech letoviska. I když leží Kapparis prakticky na samotě má poměrně dobré zázemí. Dva kilometry severně od mysu Greco najdete pod skalní stěnou nádhernou pláž jménem Kannos. Má jemný zlatavý písek a tyrkysově modré moře. Tento kousek pobřeží je každoročně oceňován Modrou vlajkou EU. Díky vysokým skalám v okolí pláže je zde prakticky bezvětří a i s vlnami se setkáte jen vzácně. Pláž Kannos je navíc vybavena WC, šatnami, sprchami a sportovním centrem s širokou nabídkou vyžití. Během dne je zdejší pobřeží hlídané profesionálními plavčíky. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Louma, Pernepa P, Sirena Bay a Protaras. Pláž v Protaras je umístěná v centru stejnojmenného městečka a kromě výborného zázemí je i zcela bezbariérová a přizpůsobená pro potřeby lidí se sníženou pohyblivostí.