Zobrazit panel

Paphos (Pafos) - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty

Paphos (Pafos) - Kypr


Letovisko Paphos - Doprava do Paphosu - Paphos a Afrodita - Zajímavosti a antické památky v Paphosu - Na co se podívat v Paphosu - Pláže v Paphosu

Letovisko Paphos (Pafos) - Kypr

Paphos

Přímořské letovisko Paphos (Pafos) najdete na jihozápadním pobřeží Kypru. Paphos byl kdysi hlavním městem celého ostrova, což dnes připomíná řada památek a mytologických bájí svázaných s tímto místem. Pozůstatky antického Paphosu se nacházejí v části zvané Kato Paphos (Nižší Paphos) umístěné podél mořského pobřeží, stejně jako hotely, penziony a soukromé apartmány, takže drtivá většina starověkých památek a staveb leží v docházkové vzdálenosti. Městečko Paphos leží asi jeden kilometr směrem do vnitrozemí a oproti pobřežní části Kato Paphos je ta vnitrozemská mnohem klidnější a také si stále zachovává autentickou kyperskou atmosféru. Pokud tedy budete mít dost barů, klubů a restaurací se západoevropskou kuchyní, Paphos je pravým místem pro chvilku relaxace a ochutnání typických kyperských jídel. V Kato Paphos panuje mírné subtropické klima takže letní sezóna a skvělé počasí zde trvá celých osm měsíců, od dubna až do listopadu. I v prosinci zde však můžete narazit na dny, kdy teplota neklesne pod 20°C. V červenci a v srpnu můžete naopak čekat vlny veder. Vítr sem vane horký pouštní vzduch se Sahary a tak teploty nad 40°C během dne nejsou ničím výjimečným.

Doprava do Paphosu

Doprava do celé západní části Kypru se výrazně zlepšila v roce 1982, kdy bylo asi 6 kilometrů od Paphosu otevřeno nové mezinárodní letiště. To prošlo kompletní rekonstrukcí v roce 2008 a v současné době zvládá odbavit asi 2.000.000 cestujících ročně čímž se z letiště Paphos stává druhé největší letiště na Kypru (největší je v Larnace). Kromě běžného letištního vybavení jako jsou kavárny, restaurace a duty free shopy zde najdete i půjčovnu aut a malou lékařskou ordinaci.

Pláž Petra tou Romiou Paphos (Pafos) - Kypr

Paphos a Afrodita

V dobách antiky byl Paphos vyhlášený jako místo pro uctívání bohyně krásy a lásky Afrodity. Ta podle pověsti po svém zrodu z mořské pěny vstoupila poprvé na suchou zemi právě na Kypru nedaleko Paphosu. Místo kde se její nohy poprvé dotkly země, se dnes nazývá Petra tou Romiou a je oblíbeným výletním místem. Podle historiků byla Afrodita v Paphosu uctívána již před rokem 700 př.nl., kdy se o jejím kultu zde zmiňuje i Homér ve svém slavném eposu Odyssea. Archeologické nálezy však ukazují, že předchůdkyně Afrodity, jakási starověká fénická bohyně plodnosti zde byla uctívána již kolem roku 3.000 př.n.l. Kult plodnosti a lásky má tak v Paphosu tradici dlouhou 5.000 let.

Zajímavosti a antické památky v Paphosu

Paphosské mozaiky Paphos (Pafos) - Kypr

Nejvýznamnější antickou památkou v Kato Paphos jsou starobylé tzv. Paphosské mozaiky. Ty kdysi zdobily výstavní vily místní elity a pocházejí z rozmezí 5. – 3. Století př.n.l. Většinou zobrazují výjevy ze starobylých řeckých bájí, často s motivy boha vína a slavností Dionýsa. Z dob antiky se v Paphosu dochovaly i ruiny chrámu zasvěceného bohyni Afroditě a také římská agora a tzv. Asklepion, což byl předchůdce dnešních nemocnic. Taková kombinace chrámu a místa, kde léčili kromě víry i lékaři. Pokud se vydáte asi dva kilometry za město Paphos narazíte na tzv. Hrobky králů. Toto zajímavé pohřebiště sloužilo k ukládání ostatků vysokých městských úředníků a obchodníků. Nejstarší hrobky pochází ze 4. století př.n.l, ty nejnovější jsou o 700 let mladší. Hrobky jsou zdobené dórskými sloupy a barevnými freskami. Jejich podoba by se dala přirovnat ke klasickým řeckým chrámům, avšak umístěných podzemí. Prohlídka tohoto jedinečného komplexu je jednou z věcí, které byste si v Paphosu neměli nechat ujít.

Na co se podívat a ostatní památky v Paphosu

Klášter Agios Neophytos Paphos (Pafos) - Kypr

V Paphosu také najdete několik raně křesťanských památek. Mezi nejznámější patří tzv. Pavlův kámen. Apoštol Pavel totiž navštívil Paphos během 1. století n.l. O nepříliš vřelém přivítání místní komunitou uctívačů Afrodity svědčí fakt, že Pavlův kámen je podle pověsti ten samý, ke kterému byl světec přivázán a zbičován za urážku bohyně a šíření nové víry, křesťanství. Kostel Saint Solomi je významný díky svým katakombám s nádhernými freskami z 12. století. Před vchodem do tohoto kostela stojí posvátný strom, který má zázračné uzdravovací účinky. Každému kdo do jeho větví pověsí prosbu s žádostí o uzdravení a upřímně se pomodlí v kostele, ustane jeho trápení se zdravím. Deset kilometrů za Paphosem se nachází klášter Agios Neophytos. Ten svým návštěvníkům nabízí nádherné byzantské fresky a také uměle vysekané jeskyně, kde kdysi bydlel uznávaný poustevník, po němž zdědil klášter své jméno. Nejvýraznější dominantou Paphosu je bezpochyby mohutná pevnost umístěná v městském přístavu. Na jejím místě, kdysi stávala byzantská pevnost chránící důležitý obchodní uzel na Kypru. V roce 1222 ji však znatelně poškodilo zemětřesení a následně byla v roce 1570 rozebrána Benátčany. Po dobytí ostrova osmanskými Turky byla pevnost znovu vystavena a v této podobě zde stojí dodnes.

Pláž Coral Bay Paphos (Pafos) - Kypr

Pláže v Paphosu

Turisté však do Paphosu nemíří jen za památky, ale především zde hledají relaxaci u pobavení na místních krásných plážích. Za nejkrásnější pláž v okolí města Paphos je považována Coral Bay. Tato rozlehlá písečná pláž je lemována špičkovými hotely a samozřejmě dostatkem restaurací a barů. Pláž Lara je známá jako Želví pláž. Právě tento kousek kyperského pobřeží si vybraly různé druhy želv ze středomoří jako místo pro snůšku svých vajec. Proto zde v létě můžete narazit na klece zabořené v písku, které chrání křehká želví vajíčka. Ideálním způsobem jak se na tuto pláž dostat, je využít služeb výletních lodí každodenně odplouvajících z přístavu v Paphosu. Pláž Latchi se nachází na poloostrově Akamas asi tři kilometry daleko od klidné vesničky Polis. Latchi je skvělým místem, kde můžete utéct od ruchu okolních letovisek. Pláž je oblíbená mezi šnorchlisty a podél pobřeží můžete objevit pár skvělých taveren se zaměřením na přípravu mořských plodů a ryb.

Pláž Yeroskipou Paphos (Pafos) - Kypr

Pláž Yeroskipou se nachází as 3 kilometry od přístavu ve měste Paphos. Je to jedna z nejpopulárnějších pláží v této lokalitě a tak je potřeba počítat s větší koncentrací návštěvníků. Vstup do vody je na této pláži pozvolný a tak je často vyhledávaná rodinami s dětmi, které si zde mohou hrát v mělké vodě. Yeroskipou je v Paphosu vyhlášená i svými volejbalovými turnaji. Pokud Vám po namáhavém zápase vyhládne, k dispozici je dostatek restaurací a plážových barů. Kousíček od této pláže je umístěný oblíbený dětský zábavní park Luna (Luna Park). Kromě výše jmenovaných pláží je dostatek místa ke slunění a koupání přímo na městských plážích v Paphosu. Ty jsou vždy špičkově vybavené restauracemi, bary a středisky vodních sportů. Městská pláž Pachyammos se pyšní oceněním modrou vlajkou a je uzpůsobena i pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí.