Zobrazit panel

Santa Cruz - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

Santa Cruz - Kanárské ostrovy


Santa Cruz de Tenerife - Auditorio de Tenerife - Karneval v Santa Cruz

Pohled z přístavu na město Santa Cruz de Tenerife - Kanárské ostrovy

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife je jendím z dvou hlavních měst, které naleznete na Kanárských ostrovech. Druhé hlavní město je Las Palmas de Gran Canaria. Se svými 220.000 stálými obyvateli se zároveň jedná o druhé nejlidnatější město na ostrovech a 21. největší město v rámci celého Španělska. Santa Cruz je samozřejmě i nejdůležitějším městem na ostrově Tenerife a zároveň i jeho nejdůležitějším přístavem. Přístav v Santa Cruz dosahuje mezinárodního významu a je důležitou zastávkou obchodních lodí, plujících mezi Afrikou, Evropou a americkým kontinentem. Díky dlouhé námořní tradici si Santa Cruz udržuje již po staletí velice rozmanitou tvář a ve městě najdete mnoho věcí odkazujících na různé světové kultury. I přes svůj kosmopolitní ráz si však Santa Cruz stále dokázalo zachovat svoji španělskou tvář a díky tomu, že se městu vyhýbají nájezdy turistických skupin, je tento kousek Tenerife skvělým místem, kde můžete poznat pravou kanárskou kulturu, včetně její skvělé kuchyně a mnoha lidových zvyků.

Výhled z města Santa Cruz de Tenerife na moře - Kanárské ostrovy

Jakožto hlavní město Kanárských ostrovů je Santa Cruz de Tenerife domovem Kanárského parlamentu a také Ministerstva pro předsednictví. Stejně tak ve městě najdete i zemský a nejvyšší soud. Mladí lidé z celého Španělska míří do Santa Cruz na zdejší vyhlášenou univerzitu La Laguna (Universidad de La Laguna), která je nejstarší institucí svého druhu na Kanárech. Založena byla již v roce 1701 a roku 1792 získala status univerzity. Nejvýznamnější fakulty univerzity La Laguna se specializují na uměleckou tvorbu a výuku námořních věd. Ruku v ruce s univerzitním vzděláním jde široká nabídka muzejních a výstavních prostor roztroušených po celém Santa Cruz. Za zmínku jistě stojí Muzeum výtvarného umění s úžasnou sbírku částečně darovanou muzeem Prado v Madridu, stejně jako Muzeum přírody a člověka, kde se dozvíte vše podstatné o historii Kanárských ostrovů a jejich přírodních krásách. Největším lákadlem tohoto muzea jsou bezpochyby tzv. mumie z Guanche, což jsou skvěle dochované nabalzamované pozůstatky původních obyvatel souostroví.

Auditorio de Tenerife - Santa Cruz de Tenerife - Kanárské ostrovy

Auditorio de Tenerife

Auditorio de Tenerife je nejznámější stavbou na celém Tenerife, ne-li na celých Kanárských ostrovech. Tato moderní budova, často srovnávána s operou v australském Sydney, byla dokončena teprve v roce 2003, ale ihned po otevření se stala nevídanou senzací a symbolem celého Santa Cruz. Autorem stavby je architekt Santiago Calatrava Valls, rodák ze Španělské Valencie, pro kterého se Auditorio stalo jeho nejvýznamnějším dílem. Bílá betonová stavba ve tvaru mořské vlny dnes hostí symfonické orchestry a také operní nebo baletní představení. Nedávno bylo Auditorio de tenerife vybrané mezi šest nejkrásnějších moderních budov v rámci celého Španělska. V lednu 2011 dostala stavba nové jméno na počest bývalého kanárského prezidenta: Auditorio de Tenerife Adan Martin. Většina obyvatel Santa Cruz však stále používá starý a dnes již neplatný název.

Karneval v Santa Cruz

Karneval ve městě Santa Cruz de Tenerife - Kanárské ostrovy

Po většinu roku je Santa Cruz poněkud ospalým přístavním městem, avšak toto se každoročně mění během období před Velikonocemi, kdy v ulicích města probíhá světoznámá karneval. První zmínky o těchto slavnostech pocházejí již z roku 1605, avšak většího významu začíná karneval dosahovat až během konce 18. století. Dnes je karneval v Santa Cruz druhý největší na celém světě (první příčku drží karneval v brazilském Rio de Janeiro). Karneval začíná vždy týden před popeleční středou kdy je volena královna karnevalu. Následuje několik dní pouličního veselí a bezpočtu různých průvodů a menších slavností. Od roku 1987 je vyhlašováno téma, ve kterém se ponese následující veselí. Setkat jste se mohli s čínským karnevalem, Hollywoodskými muzikály, světem komiksu anebo s hororovými prvky.V současné době usiluje karneval v Santa Cruz o zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.