Zobrazit panel

Tenerife - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

Tenerife - Kanárské ostrovy


Ostrov Tenerife - Doprava na Tenerife - Santa Cruz de Tenerife - Letovisko Puerto de la Cruz - Los Cristianos - Playa de las Americas a Costa Adeje

Pláž na ostrově Tenerife - Kanárské ostrovy

Ostrov Tenerife

Ostrov Tenerife je největší, nejlidnatější a také nejnavštěvovanější ze všech Kanárských ostrovů. Rozloha ostrova Tenerife je 2.034 km2 a trvale zde žije asi přes 906.000 obyvatel, což je celých 43% ze všech obyvatel Kanárských ostrovů. Každoročně sem zamíří více jak 12 milionů turistů z celého světa, kteří si Tenerife vybírají především kvůli jeho rozmanitosti. Na 350 kilometrů dlouhém pobřeží ostrova najdete nejen pláže s černým sopečným pískem, ale úseky kam byl uměle navezen bělostný písek až z daleké Sahary. Celková délka pláží na Tenerife je 67 kilometrů. Delší pláže nabízí už jen ostrov Fuerteventura. Vnitrozemí ostrova Tenerife je poměrně hornaté a je skvělým místem pro všechny, kteří rádi vyrážejí na dlouhé horské túry. Tenerife je dostatečně rozlehlé aby zde svoje zázemí našli nejen lidé mířící za povalováním na plážích, ale i vyznavači aktivnější dovolené. Nabídka sportů je na Tenerife široká a vybírat můžete nejen z klasických vodních a plážových aktivit, ale i z mnoha suchozemských sportů. Za všechny jmenujme turistické výšlapy, výlety na kolech, jízdy na terénních čtyřkolkách anebo partičku golfu na hřištích, která jsou považována za jedny z nejlepších v celé Evropě.

Nejvyšší hora naTenerife - Pico del Teide - Kanárské ostrovy

Na Tenerife se nachází i nejvyšší hora Kanárských ostrovů a dokonce celého Španělska: Pico del Teide s výškou 3718 m.n.m. Díky tak velkému výškovému rozdílu můžete během zimních měsíců zažít něco krajně neobvyklého. Po dopolední relaxaci na pláži a chytání bronzu, se vydejte na vyjížďku do hornatého vnitrozemí, kde ve výškách nad 3.000 metrů ležívá sněhová přikrývka a vy si tak můžete den zpestřit stavěním sněhuláků a bitvami se sněhovými koulemi. Většina turistů však na Tenerife míří za sluníčkem a subtropickou přírodou. Tenerife nabízí svým návštěvníkům stabilní celoroční teploty kolem 25°C, díky čemuž získal tento ostrov v Atlantiku přezdívku Isla de la Eterna Primavera – Ostrov věčného jara. Podél pobřeží však povětšinou vane studenější mořský vítr, takže ani při celodenním pobytu na pláži nebude cítit přílišní horko. Jen pozor na fakt, že i když vane příjemně osvěžující vánek, africké sluníčko pálí stále stejně a tak je potřeba myslet na dostatečnou ochranu opalovacími krémy.

Jižní letište Reina Sofia Airport naTenerife - Kanárské ostrovy

Doprava na Tenerife

Na Tenerife se z Evropy dostanete nejrychleji a nejjednodušeji letadlem. Kvůli obrovskému zájmu cestovatelů najdete na ostrově hned dvě mezinárodní letiště. Drtivou většinu mezinárodní přepravy obstarává letiště Tenerife Jih (Tenerife South Airport), dříve známé i jako Reina Sofia Airport na počest královny, která jej v roce 1978 slavnostně otevřela. V současné době projde letištěm ročně asi 7,5 milionu pasažérů a letitě má spojení s většinou hlavních měst Evropy. V letní sezóně se nabídka letů díky charterům značně rozšiřuje. Svoji základnu si zde také zřídila společnost Ryanair, která tak Tenerife více zpřístupnila individuálním cestovatelům, kteří nechtějí Kanárské ostrovy navštívit v rámci organizované skupiny.

Severní letiště (Los Rodeos) na ostrověTenerife - Kanárské ostrovy

Druhé tenerifské letiště jménem Tenerife North (Tenerife Sever, dříve letiště Los Rodeos) má historii sahající až do 30. let minulého století. Dnes toto letiště slouží především jako hlavní dopravní uzel pro dopravu mezi všemi Kanárskými ostrovy a také zajišťuje spojení s hlavním městem Španělska, Madridem. Na této lince je každoročně přepraveno více jak jeden milion Španělů a letadla do Madridu vzlétají během letní sezóny dokonce 40x denně. Jako jediné z kanárských letišť má Los Rodeos přímé letecké spojení s jižní Amerikou, přesněji s městem Caracas. Smutné prvenství drží letiště Tenerife North jako místo nejhorší katastrofy v dějinách letectví. V roce 1977 zde zemřelo 583 lidí po pozemní srážce dvou letadel Boeing 747 společností KLM a PanAm.

Jelikož je Tenerife ostrov je zde hojně rozšířená i lodní doprava. Nejvýznamnější přístav naleznete v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife. Odtud je možné přeplouvat nejen na ostatní Kanárské ostrovy, ale i do města Cadiz na španělské pevnině. Cesta do Španělska odtud trvá 2 dny a v ceně lodního lístku je i ubytování v kabině.

Santa Cruz de Tenerife

Město Santa Cruz de Tenerife, známější jen jako Santa Cruz, bylo založeno již v roce 1494. Od té doby se jedná o hlavní město ostrova Tenerife a každoročně zde probíhá známý karneval. Více se o městě, jeho pamětihodnostech a slavnostech dozvíte zde. Informace o městě Santa Cruz de Tenerife.

Letoviska na severu ostrova Tenerife

Pohled na letovisko Puerto de la Cruz - Tenerife - Kanárské ostrovy

Letovisko Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz je jedním z nejstarších letovisek na ostrově Tenerife. Již v 19. století sem jezdila britská smetánka, aby si zde užila mořského vzduchu a procházela se po pobřežní promenádě. Od těch dob se sice město změnilo, ale stále láká zástupy návštěvníků, kterým nabízí opravdu širokou nabídku zábavy, sportovních možností a dostatek historických pamětihodností. Dnes žije v Puertu trvale asi 30.000 obyvatel, kteří se v drtivé většině živí poskytováním služeb turistům. Ve městě najdete nejen velké hotelové komplexy, ale i menší rodinné penziony a apartmánové domy. Centrem města Puerto de la Cruz je náměstí Plaza Charco, lemované historickými budovami. Odtud se můžete vydat na procházku po pěkné promenádě podél pobřeží anebo se zatoulat do přilehlých městských uliček a hledat ty nejlepší obchody se suvenýry nebo restaurace, popřípadě noční kluby.

Pláž Playa Martianez v letovisku Puerto de la Cruz - Tenerife - Kanárské ostrovy

Přímo v centru Puerta narazíte na pláž Playa Martianez. Ta je celá tvořená černým sopečným pískem a táhne se v půlkruhu o délce asi 400 metrů. Bohužel tato pláž nepatří mezi ty nejčistší na ostrově a tak mnohem více lidí než na pláži najdete v přilehlém komplexu Lago Martianez. Lago Martianez se dá popsat jako obrovská veřejná plovárna se soustavou bazénů napuštěných slanou vodou. Centrální a největší bazén svými rozměry připomíná spíše menší jezero. Pro menší děti je zde připravené i brouzdaliště s řadou atrakcí. Mnohem krásnější a také oblíbenější je pláž Playa Jardin vzdálená asi 20 minut chůze od centra Puerta. Pláž Jardin je dlouhá jeden kilometr a černý sopečný písek, který tvoří její povrch, sem byl uměle navezen ze širokého okolí. Název pláže se dá do češtiny přeložit jako „zahradní pláž“. Toto jméno pláž dostala díky rozsáhlému parku, který byl kolem ní postaven v 70 letech. Celý park je volně přístupný veřejnosti a můžete zde ve stínu odpočívat, pokud už budete mít sluníčka na pláži dost. V parku je umístěné i známé zábavní centrum Loro Parque. Zde si kromě 3000 druhů papoušků můžete prohlédnout i několik mořských akvárií, podvodní tunel se žraloky a navštívit představení se cvičenými delfíny.

Letoviska na jihu ostrova Tenerife

Letovisko Los Cristianos - Tenerife - Kanárské ostrovy

Los Cristianos

Letovisko Los Cristianos je společně s přilehlými oblastmi nejnavštěvovanějším místem na celém Tenerife. Slunce zde svítí takřka nepřetržitě, pivo teče proudem a hudba vyhrává až do časných ranních hodin, díky čemuž Los Cristianos řada lidí povařuje za opravdový dovolenkový ráj. Mezinárodní letiště je vzdálené pouhých 15 minut jízdy autobusem, takže se nemusíte obávat dlouhých přejezdů, což ocení především cestovatelé s menšími dětmi. Nabídka ubytování je tady opravdu široká a záleží jen na Vás, zda si vyberete pokoj v luxusním hotelu anebo dáte přednost menšímu a pohodovějšímu rodinnému podniku. Pláž v Los Cristianos je sice dostatečně rozlehlá, ale díky obrovskému množství návštěvníků působí pokaždé přeplněně a jestliže si na ní budete chtít zabrat dobré místo je potřeba si přivstat. Nicméně pláž má dobrý vstup do moře a je tak vhodná i pro menší děti a neplavce. Zajímavostí je, že povrch pláže je tvořen pískem dovezeným až z daleké Sahary. Proto je na rozdíl od jiných pláží na ostrově bílá a ne černá.

Pro děti je na pláži připraveno mnoho atrakcí, a pokud zabrousíte kousek do vnitrozemí, můžete navštívit Jungle Park (což je taková zábavnější Zoo) anebo se svézt na motokárovém okruhu. Oblíbené jsou i lodní výlety s pozorováním velryb a zastávkami na šnorchlování a koupání. Stejně tak můžete vyrazit na výlet na ostrovy La Gomera, El Hierro nebo La Palma. Se všemi těmito místy má přístav ve městě Los Cristianos přímé lodní spojení.

Pláž v letovisku Playa de las Americas - Tenerife - Kanárské ostrovy

Playa de las Americas a Costa Adeje

Playa de las Americas je nekorunovaným králem nočního života na ostrově Tenerife. Samotná pláž je sice původem sopečná tvořená tmavým a šedavým pískem. V posledních letech je však původní povrch systematicky překrýván bílým saharským pískem. Podél pláže vede příjemná promenáda, která Las Americas spojuje s okolními letovisky Los Cristianos a Costa Adeje. Pokud hledáte místo kde jsou ty nejlepší restaurace, noční kluby, bary a kavárny jste v Las Americas zcela správně. Místní noční podniky jsou vyhlášené po celém Tenerife a hudební nabídka je zde dostatečně široká, aby uspokojila většinu návštěvníků ostrova. Pokud před zábavou dáváte přednost posezení nad dobrým jídlem, věřte, že v Playa de las Americas je ten nejširší výběr mezinárodních restaurací. Jeden tak můžete obědvat v čínské restauraci a druhý den si zajít na skvělou pizzu nebo těstoviny do restaurace italské. Pro děti je zde připravený akvapark a několik tradičních vodních a plážových sportů. Na severním okraji Playa de las Americas navazuje letovisko Costa Adeje. To se v posledních letech vyprofilovalo jako luxusnější část pobřeží, kde najdete hotely na špičkové úrovni a jedny z nejlepších pláží na ostrově Tenerife.