Zobrazit panel

La Palma - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

La Palma - Kanárské ostrovy


Ostrov La Palma - Doprava na La Palmu - Santa Cruz de La Palma - Letovisko Los Cancajos - Letovisko Puerto Naos - Národní park Parque Nacional de la Caldera de Taburiente

Přístav na ostrově La Palma - Kanárské ostrovy

Ostrov La Palma

Ostrov La Palma (San Miguel de la Palma) je bezpochyby tím nejzelenějším a turisty nejméně dotčeným místem na celých Kanárských ostrovech. Organizované zájezdy se této lokalitě zatím vyhýbají a tak většinu návštěvníků La Palmy tvoří individuální cestovatelé. Ti sem nejčastěji přijíždějí za vnitrozemskými krásami ostrova. Místní obyvatelé jsou si potenciálu La Palmy vědomi a tak je celý ostrov protkán hustou sítí turistických stezek dosahující délky 850 kilometrů. Záleží jen na Vás, zda se vydáte na výlet do pralesů na severu La Palmy anebo zamíříte na jih na prohlídku pusté sopečné krajiny s mnoha zajímavými skalními útvary. Jestliže na La Palmu vyrazíte během letních měsíců, můžete po dlouhém výšlapu relaxovat na některé ze zdejších pláží. V zimních měsících je oceán ledový a koupání v něm pouze pro opravdové otužilce. Při cestách po ostrově La Palma musíte počítat se strmými kopci a řadou stoupání. S sebou tak přibalte pořádné boty. Rozdíl mezi hladinou oceánu a nejvyšším bodem na ostrově je neuvěřitelných 2.426 metrů!

Strmé skály a pohoří na ostrově La Palma - Kanárské ostrovy

Rozloha ostrova La Palma je 706 km2, což z něj činí pátý největší z Kanárských ostrovů. Trvale zde žije asi 85.000 obyvatel, z toho 18.000 v hlavním městě Santa Cruz de la Palma. Největším městem ostrova je Los Llanos s 20.000 obyvateli. La Palme je tak jediným ostrovem na Kanárech, kde není hlavní město zároveň tím nejlidnatějším. Dodnes se více jak 80% obyvatel La Palmy živí zemědělstvím. Lidé na sopečných svazích pěstují převážně banány a také tabák, z kterého se vyrábějí místní vyhlášené doutníky. Ty jsou oblíbeným suvenýrem a důležitým exportním artiklem z ostrova La Palma. Lidé žijící ve vesničkách Los Cancajos a Puerto Naos se vzdali možnosti obživy v zemědělství a v současné době jejich příjmy plynou pouze z turistického ruchu. Tyto dvě místa jsou totiž jedinými přímořskými středisky na ostrově, kde můžete relaxovat na písečných plážích a koupat se v křišťálových vodách Atlantského oceánu.

Letiště na ostrově La Palma - Kanárské ostrovy

Doprava na La Palmu

I když je La Palma menším z Kanárských ostrovů, zájem o pobyty zde neustále narůstá a tomu se také přizpůsobuje jediné místní letiště. To najdete pár kilometrů daleko od hlavního města ostrova Santa Cruz. Letiště La Palma má přímé letecké spojení nejen s ostrovy Tenerife a Gran Canaria, ale i s několika městy na Evropském kontinentu. Za všechny jmenujme německý Frankfurt a Düsseldorf, nizozemský Amsterdam, belgický Brusel a hlavní město Španělska Madrid. La Palma má samozřejmě i lodní spojení s ostatními Kanárskými ostrovy. Trajektem se můžete vydat na Lanzarote, Tenerife nebo ostrov Gran Canaria. Hlavní námořní uzel na La Palmě leží v hlavním městě Santa Cruz. Kromě něj je na ostrově i několik menších přístavů, odkud však vyplouvají jen menší výletní lodě na projížďky kolem La Palmy.

Santa Cruz de La Palma

Hlavní město Santa Cruz de La Palma - Kanárské ostrovy

Hlavní město Santa Cruz najdete na východním pobřeží ostrova La Palma. Již po staletí se jedná o hlavní obchodní a administrativní centrum a díky důležitému přístavu a nedalekému letišti i nejdůležitější dopravní uzel na ostrově. V minulosti bylo Santa Cruz proslavené jako místo, kde se vyráběli jedny z nejkvalitnějších lodí na světě. Toto slavné období dějin ostrova La Palma dodnes připomíná místní námořnické muzeum, stylově umístěné v replice starobylé plachetnice. Historické centrum Santa Cruz je jedno z nejkrásnějších na celých Kanárských ostrovech. Prohlédnout si zde můžete koloniální domy, některé dokonce z 15. století a také několik renesančních a barokních kostelů, popřípadě menších kaplí. Náměstí Plaza Espana je nejvelkolepější ukázkou renesanční architektury na celých Kanárech. Prohlédnout si zde můžete radnici (ayuntamiento) z roku 1559 a kostel Iglesia del Salvador s barokní kazatelnou a nádherně zdobeným stropem v muderajském slohu. Hlavní městská třída se jmenuje Calle O’Daly (někdy také Calle Real) a právě na ní najdete většinu restaurací, obchodů a malebných kavárniček. Na náměstí Plaza Consitución se nachází turistická kancelář, kde se můžete o měste Santa Cruz dozvědět vše podstatné. K dostání jsou zde i mapy s vyznačenými turistickými stezkami po ostrově La Palma a také brožurky o nejzajímavějších místech. Většina materiálů je rozdávaná zdarma.

Turistické letovisko Los Cancajos - ostrov La Palma - Kanárské ostrovy

Letovisko Los Cancajos

Přímořské středisko Los Cancajos leží 4 kilometry jižně od hlavního města Santa Cruz. Právě sem míří nejvíce návštěvníků mířících na La Palmu. V letovisku najdete tu nejkrásnější sopečnou pláž na ostrově a díky blízkosti velkého města je zde o zábavu neustále postaráno. Doprava do Santa Cruz je možná taxíky a nebo autobusem, který jezdí každou půlhodinu. Cesta autobusem trvá asi deset minut a cena za jednosměrnou jízdenku je 1 Euro. Ubytování v Los Canjacos nabízí řada apartmánů anebo aparthotelů. Velké hotelové komplexy zde nenajdete, což také nepochybně přispívá k malebnosti celé oblasti. Jestliže Vás již povalování na pláži omrzí, můžete využít služeb některé ze zdejších potápěčských škol nebo vyrazit na pěší či cyklistický výlet se zdejšími cestovatelskými agenturami. Pokud cestujete s menšími dětmi, určitě si nenechte ujít výlet do vnitrozemské vesničky Brena Alta. Zde se nachází Maroparque, což je menší zoologická zahrada s více jak 300 druhy zvířat a je skvělým místem, kde se dá strávit pěkný půlden.

Turistické letovisko Puerto Naos na ostrově La Palma - Kanárské ostrovy

Letovisko Puerto Naos

Letovisko Puerto Naos je místem, které vyrostlo kolem tmavé písečné pláže s úmyslem poskytnout návštěvníkům veškeré potřebné turistické zázemí. I když je většina ubytování zařízena v apartmánových domech, najdete v Puerto Naos i jeden hotel. Ten se jmenuje Sol la Palma a standardně nabízí svým klientům stravování formou bufetové plné penze. Je tak skvělým místem pro všechny, kteří se nechtějí stravovat individuálně anebo pro cestovatele s menšími dětmi, které zajisté ocení i velký sladkovodní bazén. Pláž v Puerto Naos je umístěná v kryté zátoce a je lemována vzrostlými palmami. Není divu, že se tento malebný kousek La Palmského pobřeží stává jednou z nejoblíbenějších destinací na ostrově. Kromě opalování a koupání v moři tady můžete vyzkoušet potápění, vyrazit na výlety s průvodcem, půjčit si kolo anebo zkusit paragliding. Tento nový sport se v Puerto Naos rychle uchytil a již dnes má město pověst jedné z nejlepších destinací pro provozování tohoto tandemového skákání.

Národní park Parque Nacional de la Caldera de Taburiente

Astronomická observatoř na vrcholu Roque de los Muchachos - La Palma - Kanárské ostrovy

Národní park Parque Nacional de la Caldera de Taburiente najdete v samém srdci ostrova La Palma. Rozloha parku dosahuje úctyhodných 47 km2 a již od roku 1954 se jedná o chráněnou přírodní oblast. Pomyslným centrem národního parku je obrovská kaldera. Ta vznikla zhroucením sopečného vrcholu do sebe, díky čemuž vznikl obrovský přírodní amfiteátr se stěnami místy vysokými až 2.000 metrů. Uvnitř kráteru se nachází hustý lesní porost a celá oblast je protkána kilometry pěších i cyklistických stezek. I když se na některá místa v parku dá dostat i autem, nejlepší představu o něm získáte pouze během pěšího výletu. Prohlédnout si zde můžete lávové a skalní útvary, bezpočet minerálních pramenů, z nichž některé mají zelenou nebo oranžovou barvu a také mnoho druhů rostlin a živočichů. Nedaleko nejvyššího vrcholu NP, ale i ostrova, Roque de los Muchachos (2.426 m.n.m.) se nachází významná astronomická observatoř. Podmínky pro sledování hvězd jsou zde jedny z nejlepších na celém světě a tak není divu, že se tato observatoř od roku 2007 chlubí největším teleskopem na světě.