Zobrazit panel

Fuerteventura - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

Fuerteventura - Kanárské ostrovy


Ostrov Fuerteventura - Doprava na Fuerteventuru - Město Puerto del Rosario - Letovisko Corralejo - Ostrov Isla de Lobos - Poloostrov Jandía - Letovisko La Pared a Costa Calma - Letovisko Caleta de Fuste

Široké a písečné pláže na ostrově Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Ostrov Fuerteventura

Španělský ostrov Fuerteventura je se svoji rozlohou 1.660 km2 druhým největším z Kanárských ostrovů. Zároveň je nejvýchodněji položeným ostrovem a od afrického pobřeží jej dělí pouhých 100 kilometrů. Fuerteventura je již po několik desetiletí favoritem pro všechny, kteří rádi tráví svoji dovolenou na prosluněných plážích. Právě ty jsou největší chloubou celého ostrova. Najdete jich zde více jak 150, rozmístěné podél celého pobřeží Fuerteventury. Bíle pláže na ostrově dohromady dosahují délky 50 kilometrů, pláže tvořené černým sopečným pískem se na ostrově táhnou v délce 25 kilometrů. Ostrov Fuerteventura leží na stejné zeměpisné šířce jako poloostrov Florida, nebo exotické Mexiko. Díky tomu zde po celý rok panují příznivé teploty, které takřka nikdy neklesají pod 18°C. Na druhou stranu se zde ani uprostřed léta nemusíte obávat parných veder. Teplota vzduchu jen málokdy přesáhne 24°C a pokud by Vám i tak bylo příliš teplo, stále je na Fuerteventuře možnost zchladit se v osvěžujícím Atlantském oceánu.

Ostrov Fuerteventura - výborná volba pro vodní sporty - Windsurfig - Kanárské ostrovy

Drtivá většina návštěvníků míří na ostrov Fuerteventura, aby si zde odpočali, slunili se na plážích a společně s dětmi dováděli v mořské vodě. Většina pláží na ostrově má pozvolný vstup do oceánu a i když se mohou vyskytovat větší vlny, stále se jedná o místo, kde jsou koupací podmínky pro menší děti více než vhodné. Pokud si však budete chtít od pláží na jeden den odpočinout a zažít s dětmi i něco jiného, můžete vyrazit do vodního světa nedaleko letoviska Corralejo, zajet si na některý z lodních výletů spojených s pozorováním podmořského života anebo navštívit zoologickou zahradu Oasis Park. Jestliže nemáte tolik hluboko do kapsy, Vaše děti (a nejen ty) budou určitě nadšené z ponoru do hlubin oceánu mini ponorkou Nautilus. Ti starší se mohou na ostrově Fuerteventura věnovat oblíbeným plážovým a vodním sportům. Díky neustále vanoucím větrům je zde hodně oblíbený windsurfing a kiteboarding (jízda na surfu taženém padákem). Fuerteventura nabízí stejně jako jiné Kanárské ostrovy hustou síť turistických stezek ve vnitrozemí. Na výpravy se můžete vydat nejen pěšky, ale i na zapůjčeném kole.

Doprava na Fuerteventuru

Letiště El Matorral - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Hlavním dopravím uzlem celého ostrova Fuerteventura je letiště El Matorral nacházející se asi 5 kilometrů jihozápadně od hlavního města Puerto del Rosario. Letiště bylo postaveno v polovině šedesátých let, zároveň se vzrůstajícím zájmem turistů o Fuerteventuru. Dnes letiště odbaví každoročně více jak 4 miliony pasažérů, většinou na mezinárodních linkách. Letiště Fuerteventura má přímé letecké spojení s řadou evropských metropolí a také s okolními ostrovy Gran Canaria a Tenerife. Významný letecký přepravcem obsluhující fuerteventurské letiště je irská společnost Ryanair. Ryanair léta na Fuerteventuru několikrát denně, nejen z britských a irských letišť, ale i z Belgie, Itálie a Španělska. Díky jeho nabídce levných letenek se Fuerteventura stala oblíbeným cílem i pro individuální cestovatele, kteří tak nejsou odkázání na charterové lety cestovních kanceláří.

Na Fuerteventuru můžete samozřejmě přicestovat i z jiného Kanárského ostrova stylově rychlou křídlovou lodí anebo trajektem. Přístav v hlavním městě Puerto del Rosario má pravidelné trajektové spojení s Las Palmas na Gran Canarii. Kromě toho zde jezdí i řada soukromých společností, které spojují především prázdninová letoviska na Fuerteventuře s jinými letovisky na okolních Kanárských ostrovech.

Puerto del Rosario, hlavní město ostrova Fuerteventury - Kanárské ostrovy

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario je od roku 1835 hlavním městem ostrova Fuerteventura. V současnosti je také hlavním centrem obchodu na ostrově a díky přístavu a nedalekému letišti i nejdůležitějším dopravním uzlem Fuerteventury. Samotné městečko je poměrně nezajímavé a na moc památek a pamětihodností zde nenarazíte. Místní jsou si tohoto handicapu dobře vědomi a tak v posledních letech je Puerto del Rosario neustále opravováno a již brzy by se v něm měla krásně vyjímat i nová pobřežní promenáda. Pro zlepšení obrazu města byly do ulic náhodně umístěné sochy od nejrůznějších světových umělců. Většinu soch dostalo městečko darem a dnes jich můžete napočítat více jak 100. Jedinou „zajímavosti“ v Puerto del Rosario je Casa Museo de Unamuno, kde se můžete více dozvědět o životě zdejšího rodáka, filosofa jménem Miguel de Unamuno. Prohlídku však můžeme doporučit jen opravdovým zájemcům o tohoto nám neznámého člověka. Většina dnešních obyvatel města se živí cestovním ruchem nebo zemědělstvím. Zdejší nejvýnosnějším vývozním artiklem je však kozí maso, obzvláště kotlety.

Letovisko Corralejo

Prázdninové letovisko Corralejo - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Přímořské letovisko Corralejo je největším a zároveň nejnavštěvovanějším prázdninovým střediskem na ostrově Fuerteventura. Najdete jej na severním pobřeží a největší zdejší atrakcí jsou písečné duny tvořené jemným bílým pískem, táhnoucí se v délce několika kilometrů. Právě tyto jedinečné písečné duny jsou dnes součástí národního parku Parque Natural de Corralejo, což celé oblasti zaručuje, že nebude zničena nekontrolovaně rostoucími hotelovými komplexy. Samotná letovisko Corralejo bývalo kdysi klidnou rybářskou vesnicí. Pozůstatky tohoto idylického místa tvoří střed Corraleja. Okolí je však již zcela podřízeno turistům a narazíte zde na mnoho hotelů, penzionů a apartmánových domů. Čas v letovisku se kromě slunění na pláži a koupání v oceánu můžete zkrátit i provozováním zde tolik oblíbených sportů: windsurfingem a kiteboardingem. Ve středisku Corralejo existuje hned několik půjčoven a škol těchto sportů. Stejně tak si můžete udělat potápěčský kurz anebo si jen půjčit vybavení ve zdejších diving centrech.

Ostrov Isla de Lobos - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Ostrov Isla de Lobos

Pokud rádi šnorchlujete určitě si nenechte ujít krátký lodní výlet na nedaleký ostrůvek Isla de Lobos. Ten získal své jméno podle kolonie tuleňů (španělsky lobos marinos), která zde kdysi žila a v 15. století zachránila nejednoho námořníka před smrtí vyhladověním. Dnes již víme, že zde místo tuleňů žili lachtani, ale název ostrůvku zůstal. Isla de Lobos je vlastně poměrně nezajímavým kouskem holé skály, avšak je oblíbeným cílem mnoha výletních lodí vyplouvajících z Corraleja. Podmínky pro šnorchlování jsou zde výborné a pokud se vydáte na průzkum ostrůvku, můžete si místy připadat jako Robinsoni. Z letoviska Corralejo vyjíždí kromě výletních lodí i pravidelná lodní linka na protilehlý ostrov Lanzarote.

Poloostrov Jandía

Kilomenty písečných pláži na poloostrově Jandía - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Península de Jandía je místem kde narazíte na větší koncentraci prázdninových letovisek než kdekoliv jinde na ostrově. Poloostrov se nachází na jihu Fuerteventury a převážná část návštěvníků této oblasti pochází z německy mluvících zemí. Hlavním letoviskem v Jandía je městečko Morro Jable s nádhernou písečnou pláží táhnoucí se v délce 5 kilometrů. Pláž je lemována řadou menších hotýlků a apartmánových domů, často s pěkně udržovanými zahradami. Dále od pobřeží, oddělené čtyřproudou silnící se nacházejí i větší hotelové komplexy a široká nabídka restaurací, barů a kaváren. Hlavní městská pláž nese název Playa del Mattoral a jen málokdy působí přelidněným dojmem. Pronajmout si na ní můžete šlapadlo, loďku anebo se zapsat do kurzu windsurfingu. Jestliže však hledáte opravdový klid, zamiřte (pouze vlastní dopravou) na pláže vzdálenější od Morro Jable. Například na Punta de Jandía nebo Cofete jsou prakticky opuštěné malé rybářské osady, kde narazíte jen na pár místních, popřípadě několik turistů. Pláže zde jsou však stejně krásné jako v Morro Jable, jen naprosto liduprázdné.

Pláž v letovisku Costa Calma - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Letovisko La Pared a Costa Calma

Dalším oblíbeným letoviskem na poloostrově Jandía je La Pared. Zdejší pláž je tvořena netradičně střídavě černým a střídavě světlým pískem. La Pared je vyhlášené jako oblíbené letovisko surfařů z celé Evropy a také jako místo kde můžete nakoupit ten nejlepší bio kozí sýr na Fuerteventuře. Playa de Sotavento de Jandía je úsek pobřeží s kilometry nádherných pláží. I když je zde po většinu roku božský klid, vždy v červenci celá oblast ožije, při příležitosti konání mistrovství světa ve windsurfingu. Posledním významnějším letoviskem v Jandíi je Costa Calma, která vyrostla čistě z důvodu, aby poskytla komfort a veškeré služby pro přijíždějící návštěvníky. Kromě hotelů je zde i dostatek restaurací a kaváren. Kanárského ducha zde však nehledejte.

Letovisko Caleta de Fuste

Letovisko Caleta de Fuste - Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Caleta de Fuste je oblíbené přímořské letovisko nedaleko mezinárodního letiště. Najdete zde dobré hotely, útulné penziony a také několik výborných restaurací. Samozřejmostí je rozlehlá písečná pláž s dostatečně velkou mělčinou, kde si především děti mohou vyhrát po celý den. Kromě obvyklých plážových a vodních sportů (volejbal, windsurfing, jízda na banánech, šlapadla atd.) se můžete na zdejší pláži svézt i na velbloudech. V Caleta de Fuste si můžete dopřát i lázeňské procedury, zde probíhající ve jménu thalassoterapie, což je léčba mořskou vodou a vzduchem. V lázeňských centrech si můžete dopřát nejen zábaly a masáže, ale i příjemné procedury zahrnující moře čokolády. Jestliže cestujete s dětmi anebo máte rádi mořské hlubiny, určitě nevynechejte 45 minutovou cestu do mořských hlubin na palubě ponorky Nautilus. Ani příznivci golfu nepřijdou v Caleta de Fuste zkrátka. Pro ně je zde připraveno nejlepší golfové hřiště na ostrově Fuerteventura.