Zobrazit panel

Lanzarote - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

Lanzarote - Kanárské ostrovy


Ostrov Lanzarote - Doprava na Lanzarote - Arrecife - Severní Lanzarote - Costa Teguise - Letovisko Puerto del Carmen - Letovisko Puerto Calero - Playa Blanca

Sopečné a mystické krátery vulkánu na Lanzarote - Kanárské ostrovy

Ostrov Lanzarote

Ostrov Lanzarote leží na severovýchodním konci Kanárského souostroví a se svoji rozlohou 846 km2 je také čtvrtým největším ostrovem. Trvale zde žije asi 140.000 obyvatel, ale díky sezónním návštěvníkům je celkový počet lidí na ostrově často až dvounásobný. I přesto se však Lanzarote řadí ke klidnějším z Kanárských ostrovů, a jestliže hledáte na dovolené relaxaci na pláži spojenou s občasnými pěšími nebo cyklistickými výlety do vnitrozemí, budete z Lanzarote nadšeni. Kromě rozlehlých pláží a křišťálových vod Atlantiku totiž ostrov nabízí svým návštěvníkům i magickou sopečnou krajinu a výborné podmínky pro provozování řady, veskrze letních, sportů. Stejně jako jiné Kanárské ostrovy je i Lanzarote sopečného původu, na což Vás během pobytu budou neustále upozorňovat tři stovky sopečných kuželů, rozeseté po celém ostrově. Poslední velká erupce proběhla v první polovině 18. století a nánosy sopečného prachu se ukázaly jako skvělé místo pro pěstování nejrůznějších plodin. Nejčastěji na Lanzarote narazíte na rozlehlé vinice, protože vínu se zde daří obzvláště dobře. Právě zemědělství je hned po turismu, druhým nejdůležitějším zdrojem příjmů místních obyvatel.

Písečná pláž na ostrově Lanzarote - Kanárské ostrovy

Lanzarote většina z nás zná jako dovolenkový ráj, kde můžete celý den relaxovat na písečných plážích a dovádět v moři. Pokud jste však sportovnějšího ražení, Lanzarote Vás určitě nezklame. Severní divoké pobřeží ostrova je vyhlášené jako domov jedněch z nejlepších surfařských pláží v celé Evropě. Jsou zde místa vhodná jak pro naprosté začátečníky, tak i pro zkušenější surfaře. Pláže v jižní části Lanzarote jsou díky větší větrnosti vhodné pro provozování windsurfingu a kiteboardingu (jízda na surfu taženém drakem). Na těchto plážích je sice větrno, ale teplota vody zde málokdy padne pod 18°C takže tato místa patří mezi nejvyhledávanější letoviska na Lanzarote. Ani příznivci suchozemských sportů nepřijdou zkrátka. Sopečné vnitrozemí ostrova je protkané sítí turistických stezek. Na ně se můžete vydat nejen pěšky, ale i na kole. Řada místních cestovních agentur pořádá i výlety s průvodci, popřípadě můžete vzít mapu a na výpravu se vydat po vlastní ose.

Doprava na Lanzarote

Letiště na Lanzarote - Kanárské ostrovy

Jelikož je Lanzarote již několik let vyhlášenou destinací pro trávení dovolené, je cestování sem poměrně jednoduchou záležitostí. Pět kilometrů jihozápadním směrem od hlavního města Arrecife se nachází jediné letiště na ostrově. V roce 2010 zde bylo odbaveno téměř 5 miliónů cestujících a letiště je tak hlavním vstupním místem pro drtivou většinu návštěvníků Lanzarote. Dějiny letecké přepravy se zde začali psát již ve 30. letech minulého století. První velký terminál pro pasažéry byl postaven v roce 1970. Tento starý terminál dnes slouží pro lidi cestující na vnitrostátních linkách (lety mezi jednotlivými Kanárskými ostrovy). Pro mezinárodní pasažéry byl v roce 1999 otevřen nový terminál. Jestliže na Lanzarote míříte jen na jednodenní výlet anebo cestujete po Kanárech na vlastní pěst, pravděpodobně na ostrov připlujete lodí. Hlavní přístav v Arrecife nabízí pravidelné přímé spojení s ostrovem Gran Canaria a bezpočet sezónních, výletních, linek na ostatní Kanárské ostrovy.

Arrecife

Město Arrecife na Lanzarote - Kanárské ostrovy

Arrecife je od roku 1852 hlavním městem ostrova Lanzarote (dříve bylo hlavní město vnitrozemské Teguise) a jeho přirozeným obchodním a administrativním centrem. Podél pobřeží se táhne pěkná promenáda lemovaná obchůdky, kavárnami a bezpočtem restaurací. Stejnou, i když o něco bohatší nabídku, nabízejí i uličky vedoucí směrem od vnitrozemí. Nabídka stravování i nočních podniků je v Arrecife naprosto dostačující a určitě si z ní vybere každý návštěvník města. Pokud patříte mezi milovníky historie, příliš památek v Arrecife nenajdete. Všehovšudy jsou zde k vidění dva hrady a několik kostelů. Hrad Castillo de San Gabriel byl postaven v roce 1574 a jeho hlavním úkolem bylo chránit důležitý přístav před nájezdy pirátů. Druhý z hradů, Castillo de San José, je dnes domovem nejlepší sbírky moderního umění na Kanárských ostrovech. Za zmínku také stojí kostel Iglesia de San Ginés (1665) před kterým stojí socha stejnojmenného světce, přivezená až z daleké Kuby.

Přímo v Arrecife narazíte i na dvě pláže. Na severním konci města je Playa de la Arena, na jižním Playa del Reducto. Právě ta jižní je vyhlášená svým bílým pískem a pozvolným vstupem do vody, vhodným i pro menší děti a neplavce. Kupodivu tato pláž nebývá v obležení turistů a je tak na ní poměrný klid a uklízecí četa na pláži udržuje po celý rok pořádek.

Pobřežní oblast Costa Teguise na Lanzarote - Kanárské ostrovy

Severní Lanzarote - Costa Teguise

Pobřežní oblast severně od hlavního města Arrecife nese název Costa Teguise, podle blízkého bývalého hlavního města Teguise. To je také oblíbeným cílem turistů, rekreujících se v této části Lanzarote. Samotné Costa Teguise je letovisko, které vyrostlo jen kvůli uspokojení potřeb dovolenkářů z Evropy. Nehledejte zde tedy žádné pamětihodnosti, ani ukázky staré architektury. Městečko však působí malebným dojmem a najdete v něm kromě obchodů se suvenýry a potravinami i dostatek barů, nočních klubů, restaurací i kaváren. Kromě slunění na písečných plážích se v Costa Teguise můžete věnovat i řadě sportů. Na nejlepší pláži v oblasti (Playa de las Cucharas) se nachází škola a půjčovna vybavení na windsurfing, který je zde opravdu oblíbeným a rozšířeným sportem. Pokud patříte mezi skupinku lidí duchem propadlým zeleným pažitům golfového hřiště, určitě navštivte zdejší golfový klub. Ten také pořádá kurzy i pro naprosté začátečníky. Kromě toho existuje v Costa Teguise i škola potápění a několik agentur zajišťující výlety po Lanzarote. Je jen na Vás zda zvolíte dopravu autobusem, na kole anebo po vlastních nohou.

Letovisko Puerto del Carmen - Lanzarote - Kanárské ostrovy

Letovisko Puerto del Carmen

Puerto del Carmen je nejstarší a také nejoblíbenější přímořské letovisko na celém Lanzarote. Táhne se v délce 6 kilometrů podél písečných pláží a napočítali byste zde více jak 200 hotelů, penzionů a apartmánových domů. Drtivou většinu návštěvníků v Puerto del Carmen tvoří Britové a tak není divu, že i nabídka místních restaurací je přizpůsobena tomuto národu. Téměř všude tak narazíte na fish and chips (rybu s hranolky) a obrovské množství pivních sport barů. Jestliže však zapátráte, narazíte i na klasické kanárské restaurace a rodinné kavárny, kde je atmosféra přece jenom více autentická a také mnohem klidnější. Samozřejmostí jsou i všudypřítomné obchůdky se suvenýry, jejichž nabídka je opravdu široká a jejich obhlížení Vám zabere nejednu večerní procházku. Na severním konci města se nachází malebný přístav, odkud vyjíždějí nejen výletní lodě, ale i místní obyvatelé každé ráno rybařit.

Písečná a široká pláž v letovisku Puerto del Carmen - Lanzarote - Kanárské ostrovy

Puerto del Carmen by nebylo pravým prázdninovým letoviskem, pokud by nemělo širokou nabídku sportů pro aktivnější jedince. Samozřejmostí jsou oblíbené vodní sporty jako jízda na banánu nebo na padáku za rychlým člunem, nebo možnost pronájmu vodních skútrů. Poněkud netradiční nabídkou jsou jezdecké výlety na koních do okolní krajiny. Jestliže koním příliš neholdujete, stále zde jsou osvědčené pěší túry a cyklistické výlety. Stejně jako v jiných letoviscích na Lanzarote jsou i v Puerto del Carmen výborné podmínky pro surfing, takže půjčovny vybavení i školy tohoto sportu najdete podél celého pobřeží.

Letovisko Puerto Calero - Lanzarote - Kanárské ostrovy

Letovisko Puerto Calero

Letovisko Puerto Calero leží jen pár kilometrů západně od mnohem známějšího a také navštěvovanějšího města Puerto del Carmen. Puerto Calero je skvělým místem pro všechny, kteří hledají během dovolené klid na relaxaci a rozlehlé písečné pláže bez většího množství turistů. Pokud by Vám však město připadalo poněkud ospalé a Vy zatoužili po trošce noční zábavy, je vždy na blízku rušné Puerto del Carmen. V samotném Puerto Calero můžete den strávit kromě odpočinku na pláži, třeba návštěvou místní chlouby, kterou je moderní a velice pěkně zpracované muzeum věnované velrybám žijícím ve vodách kolem Kanárských ostrovů. Stejně tak můžete vyrazit do mořských hlubin. Samozřejmě jako potápěč, ale i suchozemci mají možnost podvodní svět navštívit. Společnost Submarine Safaris pořádá ponory malou ponorkou až do hloubky 27 metrů pod hladinou Atlantského oceánu.

Playa Blanca

Letovisko Playa Blanca - Lanzarote - Kanárské ostrovy

Playa Blanca je klidná, bývalá rybářská vesnice, s pobřežím lemovaným několika pěknými písečnými plážemi. Návštěvníků sem zatím nejezdí tolik, takže si stále můžete na pláži najít klidný kousek jen pro sebe. I přes klid, který zde vládne, se nemusíte bát, že by Playa Blanca byla ospalým místem bez jakýchkoliv služeb turistům. Cestovní agentury zde fungují spolehlivě a široká nabídka restaurací a barů Vás přes den zasytí a v noci dostane do dobré nálady. Velice oblíbenou aktivitou v Playa Blanca jsou lodní výlety. Vyrazit můžete nejen na nedaleký ostrov Fuerteventura a strávit tak den na zdejších proslavených plážích, ale i kratší výlety na odlehlou pláž Punta del Papagayo. Ta je přístupná nejen lodí, ale můžete si na ni zajet i autem a dobrodruzi asi zvolí cestu pěšky.