Zobrazit panel

Gran Canaria - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

Gran Canaria - Kanárské ostrovy


Ostrov Gran Canaria - Doprava na Gran Canarii - Las Palmas de Gran Canaria - Oblast Maspalomas - Puerto Rico a Puerto de Mogán

Poušť a duny na ostrově Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Ostrov Gran Canaria

Gran Canaria (volně přeloženo jako Velký psí ostrov) je třetím největším a druhým nejlidnatějším ostrovem Kanárského souostroví. Najdete jej v Atlantickém oceánu asi 150 kilometru daleko od pobřeží Afriky. Největším městem na Gran Canarii je Las Palmas de Gran Canaria (380.000 obyvatel), které je zároveň hlavním městem společným pro všechny okolní ostrovy. Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy je i Gran Canaria sopečného původu a její současná rozloha je 1.560 km2s nejvyšším vrcholem Pico de Las Nieves ve výšce 1.949 m.n.m. I přes svoje nevelké rozměry je Gran Canaria značně rozmanitá a je proto často nazývaná „miniaturním kontinentem“. Drtivá většina návštěvníků míří na jih ostrova, který je vyhlášený svými plážemi a rozsáhlými, takřka pouštními, oblastmi s písečnými dunami. Východní pobřeží ostrova nabízí pláže o poznání klidnější a méně navštěvované. Oproti tomu severní a východní pobřeží Gran Canarie je tvořené převážně skalisky a strmými útesy. Pokud vyrazíte do vnitrozemí, dostanete se do malebné horské krajiny, která Vám dá zapomenout na fakt, že se nacházíte na oblíbeném dovolenkovém ostrově a spíše si budete připadat jako při expedici v nitru asijských Himalájí.

Jedna z mnoha pláží na Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Gran Canarii každoročně navštíví více jak 2 miliony turistů, kteří si zde po celý rok užívají teploty vzduchu přes 20°C, v letních měsících dokonce téměř 30°C. Pokud se vydáte na Gran Canarii v rámci zájezdu organizovaného cestovní kanceláří, pravděpodobně si budete po většinu pobytu užívat relaxaci na písečných plážích a koupání v hotelovém bazénu, popřípadě v chladivých vodách Atlantiku. Jestliže si budete chtít den zpříjemnit nějakou aktivitou, věřte, že nabídka v letoviscích je dostatečně široká, aby si v ní vybral každý zábavu podle svého gusta. Díky skvělým podmínkám je na Gran Canarii hojně rozšířený windsurfing a nově i kiteboarding (jízda na prkně taženém padákem), což jsou sporty využívající silné větry vanoucí podél pobřeží. Pokud dáváte raději přednost tradičnější zábavě, můžete si pronajmout kajak nebo šlapadlo, popřípadě se nechat táhnout na banánu za rychlým motorovým člunem.

Stejně tak můžete místo dne stráveného na pláži vyrazit na průzkum vnitrozemí ostrova a to jak s průvodcem, tak i na vlastní pěst. Třetina rozlohy ostrova Gran Canaria je vyhlášená organizací UNESCO za biosférickou rezervaci, takže během výletu určitě narazíte na řadu zajímavých přírodních úkazů, rostlin a živočichů. Možností jak se dopravit do vnitrozemí je povícero a záleží jen na Vás, pro kterou se rozhodnete. Můžete vyrazit pěšky, autobusem, vypůjčeným autem anebo poněkud netradičně na kole, či na hřbetu koně.

Doprava na Gran Canarii

Mezinárodní letiště Gran Canaria Airport - Kanárské ostrovy

Hlavním dopravním uzlem celého ostrova Gran Canaria je mezinárodní letiště Gran Canaria Airport (dříve známé i jako Las Palmas Airport nebo Gando Airport) umístěné 20 kilometrů jižně od hlavního města Las Palmas de Gran Canaria. Letiště je v provozu již déle než 80 let a v minulosti bylo hlavním vzdušným přístavem na celých Kanárských ostrovech. Tato pozice je dnes ohrožena rychle se rozvíjejícími letišti na ostrově Tenerife. V současné době letištěm Gran Canaria projde každoročně asi 10 milionů cestujících a toto číslo se neustále zvyšuje. I z tohoto důvodu se buduje nový, větší terminál, který by měl odlehčit provozu ve staré budově ze 70. let minulého století. Kromě přímého leteckého spojení s ostatními Kanárskými ostrovy létají z letiště Gran Canaria i pravidelné spoje do řady evropských metropolí, stejně jako do mnoha měst v pevninském Španělsku. Zajímavostí je, že letiště Gran Canaria slouží jako záložní přistávací plocha pro raketoplány americké NASA.

Největším přístavem na ostrově je ten umístěný v hlavním městě Las Palmas. Odtud se trajektem nebo rychlolodí pohodlně dostanete na ostrovy Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura. Párkrát týdně zde staví i loď plující do přístavu Cádiz v jižním Španělsku.

Přístav v hlavním městě Las Palmas - Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Las Palmas de Gran Canaria

Největší, nejlidnatější a nejzajímavější město na ostrově Gran Canaria, to je Las Palmas. I když se v současné době musí dělit o svůj status hlavního města Kanárských ostrovů se Santa Cruz na ostrově Tenerife, stále se jedná o rušné město se spoustou pamětihodností a širokou nabídkou zábavy a nákupních možností. Las Palmas je samozřejmě i důležitým centrem cestovního ruchu. Přímo v samotném městě nejdete hned čtyři krásné písečné pláže: Las Canteras, Las Alcaravaneras, la Laja a Confital. Více se o Las Palmas dočtete zde.

Oblast Maspalomas

Pláž v Maspalomas -  Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Pobřežní oblast na jihu ostrova dostala svůj název podle největšího a nejstaršího letoviska na Gran Canarii, městě Maspalomas. Do letovisek v jeho okolí se sjíždí nejvíce turistů, kteří to sem mají z letiště pouhých 35 kilometrů, což je slabá půlhodinka jízdy autem nebo autobusem. V oblasti Maspalomas, která zahrnuje pobřežní střediska San Agustín, Playa del Inglés, Sonnenland a samozřejmě Maspalomas se nachází několik skvělých písečných pláží, které jsou v dnešní době prakticky propojené v jednu velkou super pláž o délce několika kilometrů. Na plážích jsou k dispozici malé bary, kavárničky a rychlá občerstvení, stejně jako dobře vybavené půjčovny sportovního vybavení střediska nejrůznějších sportů, včetně potápěčských škol. I když během dne vypadá Maspalomas jako ideální rodinné letovisko, po setmění se otevírají místní noční kluby a diskotéky, které tepou celoročně až do ranních hodin. Největší koncentraci těchto podniků najdete v budově centra Yumbo. Pokud však dáváte přednost klidné gentlemanské hře, zajděte si přes den na místní golfové hřiště. To je otevřené teprve od roku 2006, ale i přesto je považované za jedno z nejlepších na Kanárských ostrovech.

Palmitos národní park -  Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Rodiny s dětmi mířící do oblasti Maspalomas určitě nadchne zdejší široká nabídka tematických parků, kam můžete s ratolestmi vyrazit na krátké půldenní výlety a trošku si tak zpestřit dovolenou. Za všechny jmenujme Palmitos Park, kde si můžete v subtropické zahradě prohlédnout více jak 1.500 druhů ptáků, navštívit akvárium, plazí expozici a pomazlit se s malými zvířátky v dětské zoo. Neméně oblíbený je i vodní park Aqualand. V něm najdete bezpočet skluzavek všech tvarů a výšek, stejně jako jiné vodní atrakce. Unikem tohoto parku je vlastní surfařská pláž s několika druhy vln, kde můžete pilovat svoje zkušenosti s tímto sportem. Na expedici do „africké pouště“ se můžete vydat v parku Camel Safari Park, který sídlí v malebném palmovém háji a nabízí vyjížďky na velbloudech po rozlehlých písečných dunách. Informace o všech místních parcích Vám podá Váš delegát nebo si můžete vyzvednout brožurky v městském informačním turistickém centru.

Duny zvané Dunas na ostrově Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Právě již zmíněné duny jsou jedním z největších lákadel oblasti kolem města Maspalomas. Jejich oficiální název zní Dunas de Maspalomas a od roku 1994 jsou chráněným přírodním parkem. Pokud sem zavítáte na procházku, dávejte pozor, ať se držíte na vyznačených stezkách. Duny se táhnou do vzdálenosti 12 kilometrů a dovedou být velice zrádné. Nicméně procházka po těchto dunách ve Vás zanechá stejný zážitek jako kdyby jste se procházeli po nejznámější světové poušti, Sahaře. Centrální oblast dun je přísně chráněná a vstup je sem zakázán. Po procházce v písečném království si můžete prohlédnout přilehlý maják z roku 1897, který ční do výšky 68 metrů a je tak přirozenou dominantou širokého okolí.

Letovisko Puerto Rico na ostrově Gran Canaria - Kanárské ostrovy

Puerto Rico a Puerto de Mogán

Letovisko Puerto Rico najdete nedaleko mnohem známějšího Maspalomasu. I když je zde pobřeží již poměrně rozeklané a plné strmých útesů, stále tady najdete několik pěkných pláží, kolem kterých se nekontrolovaně rozrostla uměle vybudovaná prázdninová střediska. I když v nich nenajdete nic z autentičnosti Kanárských ostrovů, nabízejí svým návštěvníkům všechny potřebné služby ke strávení příjemné dovolené. V Puerto Ricu se nacházejí dva rušné přístavy, odkud odplouvají pravidelně lodě směr širý Atlantik. Vydat se můžete pozorovat hejna delfínů anebo se kochat podmořskou krajinou skrze prosklená dna lodí. V okolí letoviska Puerto Rico se nachází řada podobných prázdninových oblastí: Playa del Cura, del Tauro a Taurito. Ještě dále na západě je potom vesnice Puerto de Mogán. Ta je často díky svým mnoha kanálům přirovnávána ke kanárským Benátkám.