Zobrazit panel

Azorské ostrovy - Portugalsko - Dovolená na Azorských ostrovech a informace pro turisty.

Azorské ostrovy - Portugalsko


Azorské ostrovy - Aktivity na Azorských ostrovech - Doprava na Azory - Ostrov São Miguel - Zajímavosti na ostatních Azorských ostrovech

Pohled na Azorské ostrovy. V pozadí hora Ponta do Pico - Portugalsko

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy, zkráceně Azory (Ilhas dos Açores), jsou podobně jako Madeira územním celkem do jisté míry nezávislým na pevninském Portugalsku. Azory najdete ve středu Atlantského oceánu asi 1.500 kilometrů daleko od Evropy. Azorské ostrovy jsou tvořené devíti trvale obydlenými ostrovy a ostrůvky, na kterých žije téměř 250.000 stálých obyvatel. Největší z nich je ostrov São Miguel, kde najdete i hlavní město souostroví Ponta Delgada. Ostatní ostrovy se jmenují Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa a Corvo. Dohromady zabírají plochu asi 2.333 km2 a k tomu se počítá i více jak jeden milion km2 rozlehlá oblast v Atlantiku, kde mohou lovit pouze portugalské lodě. Není tak divu, že rybolov je jedním ze základních pilířů ekonomiky na Azorských ostrovech. Kromě rybolovu se místní obyvatelé věnují i chovu skotu a zemědělství. V posledních letech na důležitosti získávají i příjmy plynoucí z turismu. Díky své strategické poloze, jsou tyto ostrovy již po staletí zastávkou pro mnoho zaoceánských lodí, které plují mezi Evropou a americkým kontinentem. Na ostrovech je tak umístěno mnoho důležitých přístavů a dokonce i kabelová stanice, zajišťující spojení mezi oběma břehy Atlantiku.

Fascinující scenérie - Azorské ostrovy - Portugalsko

Azorské ostrovy jsou všechny sopečného původu. Jedná se vlastně o vrcholky podmořských sopek. Oblast Azor je tektonicky velice aktivní. Leží totiž na rozhraní tří tektonických desek (Euroasijské, Severoamerické a Africké), kvůli čemuž zde poměrně často dochází k zemětřesením a projevům vulkanické činnosti. Nejvyšším bodem na ostrovech je hora Ponta do Pico s výškou 2.351 m.n.m. Ponta do PIco je tak zároveň i nejvyšší horou celého Portugalska. Podnebí na Azorských ostrovech má nádech věčného jara. Golfský proud sem celoročně přináší teplé podnebí a tak i v zimních měsících tady teploty málokdy klesají pod 16°C. V létě naopak nestoupají nad 25°C, takže je jasné, že Azory nejsou místem pro milovníky tropických teplot. Teplota oceánu se pohybuje stabilně od 17 do 23°C.

 Ponta Delgada - Azorské ostrovy - Portugalsko

Aktivity na Azorských ostrovech

Podobně jako portugalská Madeira, jsou i Azorské ostrovy určené spíše pro návštěvníky, kteří preferují aktivní dovolenou plnou turistiky a poznávání, občas ozvláštněnou osvěžující koupelí v Atlantiku. Pobřeží na Azorech je spíše skalnaté a i teploty nejsou vždy příznivé pro celodenní polehávání u vody. Každý z Azorských ostrovů je něčím jedinečný a tak záleží jen na Vás, které se během pobytu rozhodnete navštívit. Doprava mezi nimi je jednoduchá: vybrat si můžete trajekt nebo letadlo. Kupodivu, letecká přeprava bývá mnohdy levnější a samozřejmě i rychlejší než trajekt. Mezi oblíbené aktivity na Azorech patří výstup na největší vrchol Pico na stejnojmenném ostrově, návštěva jeskyně Algar na Terceiře a samozřejmě noční zábava v hlavním městě Ponta Delgada. Jestliže však hledáte během dovolené klid a rádi byste si užili po celou dobu ničím nerušenou samotu, zamiřte na odlehlejší a méně navštěvované ostrovy. V místních penzionech si pak často můžete připadat jako opuštění trosečníci. Pokud patříte mezi držitele potápěčského oprávnění na Azorských sotrovech na Vás čeká bohatý podmořský život, plný korálů, rejnoků, mořských želv a také žraloků. Na otevřeném moři se můžete setkat i s velrybami, za kterými se několikrát denně vydávají i výletní lodě plné turistů.

João Paulo II Airport (letiště Jana Pavla II.) na ostrově São Miguel - Azorské ostrovy - Portugalsko

Doprava na Azorské ostrovy

Kvůli své odlehlé poloze uprostřed Atlantského oceánu jsou Azorské ostrovy nejsnadněji a nejrychleji dostupné pomocí letedla. Drtivá většina cestovatelů zamíří na hlavní ostrovní letiště na ostrově São Miguel. To najdete pouhé 4 kilometry daleko od hlavního města Ponta Delgada a jeho jméno je João Paulo II Airport (letiště Jana Pavla II.). Mnohem častěji se však setkáte s pojmenováním letiště São Miguel nebo letiště Ponta Delgada. Během letní sezóny sem léta řada charterových letů z mnoha evropských měst, ale využít můžete i služeb pravidelné letecké linky společnosti TAP z Lisabonu. TAP kromě Ponta Delgady letecky spojuje s evropskou pevninou i další letiště na ostatních z Azorských ostrovů. Mezi jednotlivými ostrovy pak létá několik místní leteckých společností s letadly různé velikosti. Zajímavostí azorských letišť je fakt, že v minulosti sloužila jako zastávka pro nadzvukové letadlo Concorde společnosti Air France, při jeho cestách z Paříže do Jižní Ameriky.

Ostrov São Miguel - Azorské ostrovy - Portugalsko

Ostrov São Miguel

Ostrov São Miguel je největší a nejlidnatější ze všech Azorských ostrovů. Trvale zde žije asi 140.000 obyvatel, z toho 45.000 v hlavním městě Ponta Delgada. Říká se, že São Miguel je takovými Azorami v kostce. Můžete si zde užít rušné ulice měst, náročné horské túry, ale i klidné procházky rozkvetlými údolími, která vypadají jako botanické zahrady. Při obhlídce města Ponta Delgada můžete obdivovat portugalskou koloniální architekturu. Kromě řady církevních staveb, jako jsou kostely a kláštery, si zde můžete prohlédnout i honosné domy, které dříve patřily místním obchodníkům. Ti bohatli především na vývozu citrusů a ananasů do pevninské Evropy. Právě na ostrově São Miguel si můžete prohlédnout největší ananasovou plantáž na celých Azorech. Další místní zajímavostí je jezero Lagoa do Fogo – Ohnivá laguna. To se nachází vysoko v horách na místě bývalého jícnu sopky, která vodu v jezeře neustále vyhřívá. Kromě jezera je na ostrově i řada menších termálních pramenů a jezírek. Jedinečným zážitkem je i návštěva největšího sopečného kráteru v celém souostroví: Caldeira das Sete Cidades. Ta má průměr neuvěřitelných 12 kilometrů a pohled do ní je zážitkem na celý život.

Město Angra na ostrově Terceira - Azorské ostrovy - Portugalsko

Zajímavosti na ostatních Azorských ostrovech

Pokud zavítáte na ostrov Terceira, určitě nevynechejte návštěvu města Angra do Heroísmo. To v minulosti sloužilo jako hlavní město celého souostroví a díky svým nádherným historickým uličkám je od roku 1983 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dalším tahákem pro návštěvu ostrova Terceira je místní jeskyně Algar (Algar do Carvão). Ta je ve skutečnosti pozůstatkem mohutného výbuchu sopky. V jeskyni si tak můžete prohlédnout místa, kudy kdysi proudila žhavá láva, včetně 90 metrů vysokého „komínu“, kterým kdysi láva vyrazila na zemský povrch. Ostrov Pico jezdí lidé navštěvovat především, kvůli výstupu na nejvyšší portugalský vrchol stejného jména. Užít si zde však můžete i méně náročné túry v jiných částech ostrova. Ostrov Flores je sice dál od ostatních ostrovů, potěší však všechny milovníky flory a také ty, kteří se na své dovolené rádi vyhnou davům lidí.