Zobrazit panel

Varna - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Varna - Bulharsko


Město Varna - Letiště Varna - Dějiny Varny - Památky a zajímavosti - Primorski Park a delfinárium - Pláž ve Varně

Město Varna - Bulharsko

Město Varna

Varna je třetím největším městem Bulharska a nejvýznamnějším městem na bulharském pobřeží. I proto se Varně někdy přezdívá Hlavní mořské město nebo Hlavní letní město. Varna je skvělou kombinací malé metropole, prosluněného letoviska s písečnými plážemi a důležitého obchodního přístavu. Přestože v posledních několika letech Varna zažívá neobvykle veliký stavební boom, díky kterému zde vyrůstá mnoho nových moderních budov a nákupních středisek, stále se ji podařilo místy zachovat si ráz klidného historického města na břehu Černého moře. K tomu značně přispívají městské parky určené ke klidné procházce, ale i řada muzeí a architektonických památek. Pokud si Varnu vyberete jako místo pro strávení své dovolené, určitě nebudete litovat. Varna opravdu žije a každý návštěvník si zde najde zábavu podle svého gusta. Jestliže Varna není Vaší cílovou destinací, ale budete ubytování v některém z mnoha letovisek v okolí, určitě nevynechejte možnost si sem udělat jednodenní výlet. Během něj můžete navštívit varnské pamětihodnosti nebo s dětmi strávit příjemný čas v delfináriu a nedalekém mořském muzeu.

Letiště Varna - Bulharsko

Letiště Varna

Varna je kromě Burgasu, kam také míří naprostá většina letů z České republiky, dalším městem na pobřeží, které má vlastní mezinárodní letiště. Letiště Varna má dlouhou historii sahající až do roku 1916, kdy sem byla zavedena první nepravidelná poštovní linka z hlavního města Sofie. Dnes je letiště ve Varně moderním dopravním uzlem, přijímající především charterové lety ze západní Evropy. V současnosti letištěm každoročně projde téměř milion a půl cestujících, kteří odsud nejčastěji zamíří do 90 kilometrů vzdáleného letoviska Slunečné pobřeží. V roce 2006 získala letiště Varna do pronájmu německá společnost, která se zavázala vybudovat zde i nový terminál pro pasažéry.

Dějiny Varny

Přístav ve Varně - Bulharsko

Nejstarší doklady o osídlení území v okolí Varny byly nalezeny na thráckém pohřebišti datovém do doby asi 4.000 let př.n.l. V 6. století př.n.l. se v této oblasti usadili řečtí kolonisté a založili přístav Odessos, který se brzy stal hlavním obchodním centrem. Město prosperovalo i po příchodu Římanů ve 2. století a úpadek nastal až po dobytí Odessosu kmenem bojovných Avarů. Následně se nadvlády nad městem ujalo Bulharské císařství a město dostalo svůj současný název Varna. V dalších staletích se o město neustále dohadovala Byzantská říše, Bulhaři a následně i osmanští Turkové. Právě v jejich době se Varna opět stala respektovaným námořním obchodním uzlem. V roce 1912 byla Varna vybrána jako místo pro zbudování prvního přímořského letoviska na bulharském pobřeží.

Památky a zajímavosti ve Varně

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie - Varna - Bulharsko

Symbolem celého města je bezpochyby katedrála Nanebevzetí Panny Marie postavená jako památník nově získané nezávislosti Bulharska v letech 1880 – 1866. Tato stavba již zdálky viditelná díky svým cibulovitým zlatým střechám je druhou největší církevní stavbou v celé zemi. Uvnitř si můžete prohlédnout nástěnné malby vytvořené v 50. letech minulého století a také nádherný vyřezávaný biskupský trůn. Archeologické muzeum ve Varně je nejlepší institucí svého druhu v Bulharsku. Je zde vystaveno více jak 100.000 exponátů, které jsou srozumitelně chronologicky seřazeny od nejstarších pravěkých nálezů až po novější sbírky pravoslavných náboženských ikon. Doslova zlatým hřebem celé expozice jsou přes 6.000 let staré šperky. Jedná se o nejstarší příklad opracovaného zlata na světě. Kromě toho si zde můžete prohlédnout i pozůstatky po řeckých a římských kolonistech.

Starověcí Římané ve Varně nechali vystavět i okázalý komplex veřejných lázní. Ty jsou se svojí rozlohou 7.000 m2 třetími největšími v Evropě. I když jsou celé lázně nesmírně zajímavou a cennou památkou, není jim poskytnuta odpovídající péče a propagace. Po vstupu do bývalých římských lázní se dočkáte jen několika málo cedulí s názvy jednotlivých místností. Zcela zde chybí malé muzeum anebo alespoň informační tabule s podrobnějšími informacemi o této jedinečné antické stavbě. Římané ve městě vystavěli ještě jedny lázně. Ty pocházejí ze 4. století, ale téměř nic se z nich do dnešních dní nedochovalo.

Primorski Park - Varna - Bulharsko

Primorski Park a delfinárium

Primorski Park (Mořský park, Mořské zahrady) je asi nejnavštěvovanějším místem v celé Varně. Park byl založen v roce 1878 a je považován za největší svého druhu v celé Evropě: jen délka parku je 8 kilometrů a jeho celková rozloha přesahuje 26.000 m2. Zakladatelem parku byl Čech Anton Novák, který se při stavbě inspiroval zámeckými parky v hlavním městě Rakouska – Uherska, ve Vídni. Dnes je park oblíbeným místem procházek nejen pro turisty, ale i pro stálé obyvatele Varny. V parku můžete navštívit i poněkud zastaralé mořské akvárium, zoo s několika zvířaty a také terárium s hady a pavouky. Nejoblíbenějším místem v celém parku je delfinárium. Zde několikrát denně probíhají vystoupení cvičených delfínů. Návštěvou delfinária se nejvíce zavděčíte dětem.

Městská písešná pláž ve Varně - Bulharsko

Pláž ve Varně

Pokud se vydáte z Primorski Parku směrem dolů po schodišti, dorazíte na vyhlášenou městkou pláž. Ta je každé léto v obležení turistů i starousedlíků, kteří se zde sluní na vyhřátém písku a užívají si chladivých vod Černého moře. Kromě obvyklých plážových atrakcí, jako jsou střediska vodních sportů a půjčovny sportovního vybavení, se na této pláži nachází i několik jezírek napájených horkými prameny. Varnská pláž je tak ideálním místem, kde se dá skloubit koupání v mořské vodě s nahříváním v termálních pramenech. Podél celé pláže se táhne dlouhá ulice jménem Plažna aleja (Krajbrežna aleja). Ta je domovem pro nespočet restaurací a nočních klubů. V letních měsících je právě tato ulice centrem nočního života celé Varny.