Zobrazit panel

Balčik - dovolená v Bulharsku a informace pro turisty.

Balčik - Bulharsko


Letovisko Balčik - Dějiny Balčiku - Zajímavosti v Balčiku - Kam vyrazit za historií

Pláž v letovisku Balčik - Bulharsko

Letovisko Balčik

Přístavní městečko Balčik se nachází v severní části Bulharského pobřeží asi 42 kilometrů daleko od města Varna. Oproti nedaleké Albeně si Balčik stále zachovává svůj typický bulharský ráz a je tak spíše rybářskou osadou než turistickým letoviskem. Pokud tedy hledáte klidné místo pro Vaši dovolenou, je Balčik ta správná volba. Nevýhodou pobytu v Balčiku je zdejší nepříliš přitažlivé pobřeží. V městečku se nachází jen jedna malá a úzká písečná pláž, která je celé léto přeplněná k prasknutí. Zbytek pobřeží je tvořen štěrkem a velkými kameny. Vstup do vody je v těchto místech řešen pomocí uměle vybudovaných schodů a několika velkých mol. Ty zároveň slouží jako místo pro opalování a během července a srpna mohou být také poněkud plnější. Pokud budete mít k dispozici auto nebo motorku není problém dojet si na pěkné písečné pláže rozkládající se v okolí Balčiku. S Varnou i Albenou na druhém konci zálivu je Balčik spojen pravidelnou autobusovou dopravou.

Dějiny Balčiku

Dějiny města Balčik se začaly psát v 6. století př.n.l., kdy do této oblasti přišli řečtí kolonisté. Jimi založená osada nesla název Krounoi. Ten byl později změněn na Dionysopolis, podle jména řeckého boha vína. Jak již název napovídá, obyvatelé se živili především pěstováním vinné révy. To vydrželo i během římského období a teprve ve středověku se zde místo vinic objevily lány s obilím, které se okamžitě stalo hlavním vývozním artiklem Balčiku. V roce 1913 byl Balčik společně s celou severní částí Bulharska připojen k Rumunsku. Tomu oblast patřila až do roku 1940, kdy ji Bulhaři zakoupili zpět.

Zajímavosti v Balčiku

Letní palác královny Marie - Balčik - Bulharsko

Největší pamětihodností v Balčiku je bezpochyby letní palác rumunské královny Marie. Ten byl dostavěn v roce 1926 jako přímořská rezidence kam si rumunská královna jezdila odpočinout od státnických záležitostí a také od svého manžela. I když si většina lidí pod pojmem palác představí honosnou stavbu, palác v Balčiku je spíše větší vilou na pobřeží. Nepřehlédnutelný je však jeho architektonický styl: kombinace bulharské, gotické a islámské architektury, které vévodí menší minaret. Veřejnosti jsou přístupné některé palácové pokoje, kde si můžete prohlédnout pár artefaktů zanechaných zde královnou Marií a také několik archeologických nálezů. Samotný palác obklopuje rozlehlá botanická zahrada založena v 50. letech minulého století univerzitou v Sofii. Ta se o zahradu stará dodnes. V zahradě můžete narazit na více jak 600 druhů zástupců rostlinné říše, včetně obrovské sbírky kaktusů. V areálu zahrad se také nachází vodní mlýn, lotosové jezírko, menší kaple svaté Bohorodičky a nevelké vinařství, které nabízí předražená místní vína.

Městské historické muzeum - Balčik - Bulharsko

Muzea v Balčiku a kam vyrazit za historií

V Balčiku také můžete navštívit tři muzea. Nejzajímavější je Městské historické muzeum, které vystavuje nevelkou sbírku exponátů od dob řecké kolonizace až po fotografie města na počátku 20. století. Hned naproti tomuto muzeu se nachází Etnografické muzeum, které se návštěvníkům snaží přiblížit zdejší život v minulosti. Můžete si prohlédnout, jaké se zde v minulosti nosilo oblečení a prozkoumat s jakými nástroji pracoval řezbář nebo rybář. Posledním městským muzeem je Areál bulharského národního obrození. Návštěvu tohoto institutu doporučujeme jen zájemcům o bulharskou vzdělávací literaturu z 19. století. Kromě naučných knih je zde k vidění i rekonstrukce školní třídy z předminulého století a menší kostelík z roku 1866.