Zobrazit panel

Malta - Dovolená, turistické informace, zajímavosti a průvodce Maltou.

Malta

Ostrov Malta - Doprava na Maltu - Zajímavosti na Maltě - Maltská kuchyně - Jazykové pobyty na Maltě

Ostrov Malta a maltské souostroví

Malta, celým jménem Maltská republika, je malý státeček rozkládající se na několika ostrovech ve Středozemním moři. Celková rozloha souostroví je asi 316 km2 a žije zde okolo 400.000 lidí. Drtivá většina obyvatel obývá dva největší ostrovy Maltu a Gozo. Malta je již po několik desetiletí oblíbenou dovolenkovou destinací pro cestovatele z celé Evropy. Na maltském pobřeží najdete jen poskrovnu písečných pláží, většina je tvořena skalisky. To se částečně snaží vykompenzovat tzv. plovárny. Ty mají zajištěný pohodlný vstup do moře pomocí schodů nebo žebříků a často svým platícím zákazníkům nabízejí i možnost zaplavat si v bazénu vytesaném do skály. Lehátka, slunečníky a alespoň malé bistro nebo plážový bar jsou samozřejmostí.

Hodně z těchto plováren je součástí hotelových komplexů a hosté daného hotelu mají na plovárnu vstup zdarma. Kromě plavání, šnorchlování a potápění v křišťálových vodách Středozemního moře, můžete na Maltě vyzkoušet i oblíbené vodní sporty jako je jízda na banánu nebo parasailing.

Mezinárodní letiště - Malta

Doprava na Maltu

Nejjednodušší způsob jak se dostat na Maltu je využít leteckou dopravu. Většina turistů na Maltu zamíří některým z mnoha charterových letů, ale řada evropských leteckých společností nabízí i pravidelné lety na tento středomořský ostrov. Například maltský národní přepravce Air Malta létá jak na letiště do Prahy tak i do Vídně. Na Maltském souostroví najdete pouze jedno mezinárodní letiště. Leží asi pět kilometrů daleko od hlavního města Valletty a každoročně jím projdou téměř 3 miliony cestujících. Méně obvyklá a také mnohem časově náročnější je cesta lodí. Přístavy trajektů jsou jak na hlavním ostrově Malta, tak i na vedlejším Gozu.

Ostrov Comino - Modrá laguna - Malta

Místní doprava a zajímavosti na Maltě

Jelikož není Malta příliš rozlehlá, má tu výhodu, že všude je to blízko. Budete-li si už připadat dost opálení a rádi byste vyrazili i na nějaký výlet, stačí jen nasednout do autobusu nebo si pronajmout auto a v historické Vallettě nebo u vysokých Dingliho útesů jste za chviličku. Veřejná autobusová doprava na Maltě je dobře organizovaná a autobusy jezdí každou chvíli. Mezi jednotlivým i maltskými ostrovy jezdí trajekty a také samozřejmě bezpočet menších výletních lodí. Jestliže budete mít možnost, určitě zavítejte na malý ostrůvek Comino, kde se nachází nejznámější maltská atrakce: Modrá laguna (Blue Lagoon).

Maltská kuchyně

Maltská kuchyně a nákupy čerstvých potravit na trhu - Malta

Kuchyně na Maltě je do velké míry ovlivněna všemi národy, které nad ostrovem měli v průběhu staletí nadvládu. Mísí se zde kontinentální evropská kuchyně s arabskými vlivy, v posledních letech i okořeněná o tradiční pokrmy anglické kuchyně. Obrovský vliv na stravování Malťanů má i nedaleká Itálie, především její největší ostrov Sicílie. Odtud Malťané přejali recepty na jednoduché těstoviny, pizzu a jiná jednoduchá italská jídla. V turistických letoviscích na pobřeží se hojně rozmáhají i restaurace zaměřené na asijskou kuchyni. Pokud Vás tedy omrzí nabídka evropských jídel, můžete zajít do čínské, indické nebo thajské restaurace.

Centrum evropských jazykových a studijních pobytů - Valletta - Malta

Jazykové pobyty a studium na Maltě

Během letních měsíců je Malta v obložení turistů, ale s příchodem podzimu, zde cestovní ruch nijak výrazně neutichá, jen nabírá jinou podobu. Malta je totiž velice oblíbeným místem pro zahraniční jazykové pobyty studentů z celé Evropy. I když mají Malťané svůj vlastní jazyk, díky úzkým vazbám na Velkou Británii mluví většina lidí na ostrově plynnou angličtinou a Malta je tak slunečnou alternativou k pobytům v deštivé Anglii. Jazykové školy na Maltě mívají mnohaleté zkušenosti a učení jazyka se zde dá krásně propojit s „dovolenou“ na ostrůvku mezi Evropou a Afrikou.