Zobrazit panel

Gozo - dovolená na Maltě a informace pro turisty.

Gozo - Malta


Ostrov Gozo - Město Victoria - Přístav Mgarr - Marsalforn - Xlendi

Ostrov Gozo - Malta

Ostrov Gozo

Gozo je se svojí rozlohou 67 km2 druhým největším ostrovem v maltském souostroví. Gozo má přibližně válcový tvar a jeho rozměry jsou 14 x 7 kilometrů. Trvale žije na ostrově Gozo jen asi 30.000 obyvatel, kteří se převážně drží ve větších městech a vnitrozemí ostrova tak bývá často liduprázdné. Obyvatelé Goza se sice považují za Malťany, ale oni sami se raději nazývají „Gozany“, tak silná je jich fixace na rodný ostrov. I když ostrov Gozo leží pouhých pět kilometrů daleko od Malty, je zcela odlišný. Po připlutí na Gozo si můžete připadat, jako kdybyste se dostali do úplně jiné země. Vše je způsobeno zemědělským charakterem ostrova a také tím, že se mu stále vyhýbají organizované turistické výpravy, díky čemuže je zde mnohem větší klid a během pobytu zde získáte mnohem bližší kontakt s tradiční maltskou (gozskou) kulturou než na nedaleké Maltě.

Gozo si stále dokázalo udržet punc výjimečnosti a je oblíbenou destinací pro náročnější cestovatele, pro které je zde k dispozici několik špičkových hotelů, stejně jako pro baťůžkáře, kteří naopak oceňují nádhernou přírodu na ostrově. Populární přezdívka ostrova Gozo je Calypso. V Homérově eposu Odyssea se Odysseus při své dlouhé cestě z Troje na Ithaku zastavil i na ostrově čarodějnice Calypso. Ta ho zde kouzly a svým šarmem udržela po dlouhých sedm let a právě Gozo je v současné době s tímto ostrovem spojováno.

Město Victoria

Město Victoria - ostrov Gozo - Malta

Město Victoria leží v samém centru ostrova Gozo a je jeho hlavním správním i obchodním centrem. Město bylo pojmenováno na počest královny Victorie již v roce 1897, ale stále se můžete setkat s původním názvem Rabat. A to jak při řeči s místními starousedlíky tak i na směrových tabulích podél cest. Dominantou celého města je obrovská středověká pevnost Il-Kastell (Gran Castello, Cittadella). V pevnosti si můžete prohlédnout nádhernou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie z roku 1711 a přilehlé katedrální muzeum vystavující umělecká díla s náboženskou tématikou stejně jako katedrální zlato a stříbro. Kromě něj jsou v pevnosti umístěná i další muzea: Archeologické vám přiblíží starověké dějiny Goza, včetně jeho tajemných chrámů a také si zde můžete prohlédnout pozůstatky po řecké a římské kolonizaci. Folklórní a přírodovědecké muzeum je spíše jen pro nadšence daného oboru. Pokud chcete na chvíli zažít pocit, jaký měli vězňové v Il-Kastellu, zavítejte do starého vězení, kde jsou dodnes kobky zdobené kresbami, které zdejší trestanci vyryli do zdí žaláře. Samotné město Victoria je plné úzkých starobylých uliček, jež jsou skvělým místem pro dlouhé procházky.

Přístav Mgarr - ostrov Gozo - Malta

Přístav Mgarr

Pobřežní město Mgarr je hlavním přístavem na Gozu. Právě sem přijíždějí všechny trajekty z nedaleké Malty a tak je toto město pro mnoho návštěvníků prvním místem, kde jejich noha vkročí na Gozo. Nad Mgarrem se tyčí novogotický kostel Panny Marie Lourdské dostavený po dlouhých 50 letech v roce 1972. Nad kostelem se rýsují hradby pevnosti Chambray. Tu započali v 18. století stavět rytíři řádu Johanitů a po svém dokončení měla nahradit citadelu ve Victorii jakožto nové centrum ostrova. Tento účel však nebyl nikdy naplněn, k čemuž vedl i úpadek řádu ke konci 18. století. Následně tato budova sloužila jako vojenská kasárna a v současnosti se o osudu celého komplexu vedou nekonečné spory. Možná zde jednou bude stát luxusní hotel nebo nová obytná čtvrť.

Turistické letovisko Marsalforn

Turistické letovisko Marsalforn - ostrov Gozo - Malta

Městečko Marsalforn naleznete na severozápadním pobřeží ostrova Gozo. Toto kdysi klidná rybářská vesnice je dnes vyhlášená jako největší a nejrušnější letovisko na celém ostrově. Drtivá většina hotelů a penzionů se vyskytuje podél pobřeží, takže je velká šance, že z Vaší prázdninové ložnice budete koukat přímo na Středozemní moře. I když se v letovisku nachází jedna malá písečná pláž, mnohem lepší na koupání a slunění jsou přilehlé kamenité úseky pobřeží. V okolí Marsalfornu se také nachází dostatek malých skrytých zátok o dokonce i jedna oblázková pláž. Asi největší turistickou atrakcí v Marsalfornu je socha Krista stojící již 40 let na kopečku nad městem.

Letovisko Xlendi

Xlendi je druhé nejpopulárnější letovisko na ostrově Gozo. V letní sezóně sem o víkendech ve velkém přijíždějí obyvatelé, ostrova Malta, kteří si užívají zdejší klid a prostorné pobřeží s dostatkem místa ke koupání, slunění a šnorchlování.