Zobrazit panel

Comino a Cominoto - dovolená na Maltě a informace pro turisty.

Ostrov Comino a Cominoto - Malta


Ostrov Comino - Památky na ostrově Comino - Modrá laguna - Ostrov Cominoto

Ostrov Comino - Malta

Ostrov Comino

Ostrůvek Comino většina návštěvníků Malty uvidí jen z břehu největšího maltského ostrova anebo během plavby na nedaleké Gozo. Rozloha Comina je pouze 2,5 x 1,5 kilometru a díky neustálé marketingové snaze maltských úřadů je vyhlášený jako oáza klidu, kde můžete celý den strávit jako dokonalí trosečníci. Pravda je však taková, že sem celou letní sezónu míří jedna výletní loď za druhou a tak je zde během dne poměrně rušno a o prázdném pobřeží si můžete nechat leda zdát. Po setmění, kdy většina lodí odpluje zpátky na Gozo nebo na Maltu však nastává ta pravá klidná atmosféra a pokud patříte mezi několik lidí, kteří jsou ubytování v jediném hotelu na Cominu, můžete si teprve užít onen slibovaný klid a pohodu. S ranním rozbřeskem je však potřeba počítat s další vlnou jednodenních návštěvníků.

Celý ostrov Comino je chráněnou přírodní rezervací, a vjezd všem automobilům je sem zakázán. Vnitrozemí ostrova je tak stále velice klidné, a pokud sem vyrazíte na krátkou vycházku (dlouhá díky rozloze ostrova nepřipadá v úvahu), určitě po většinu doby nenarazíte na živou duši. Ostrůvek Comino jste také mohli vidět v několika filmech. Za všechny jmenujme velkofilm Troja, adaptaci slavného románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo z roku 2002 a film Trosečníci se zpěvačkou Madonnou v hlavní roli.

Památky na ostrově Comino

Věž Panny Marie - Ostrov Comino - Malta

Kvůli rozloze ostrova a nedostatku stálých obyvatel (trvale zde žijí jen čtyři obyvatelé) nemůžete na Cominu počítat s příliš mnoha historickými stavbami. I přesto se zde dvě najdou. Nejvýraznější je věž Panny Marie. Tato stavba dominuje celému Cominu, a jelikož je vidět doslova odevšud slouží i jako výborný orientační bod. Historie celé stavby se začala psát již v roce 1416, kdy zde vyrostla malá tvrz. Tato tvrz sloužila jako signální stanice, která pomocí zapáleného ohně varovala přilehlé Gozo a Maltu před útokem Turků. Brzy se však tato stavba dostalo do rukou pirátů. Piráti tak získali na Cominu výbornou základnu pro svoje loupežné výpady na okolní ostrovy. Konečně v roce 1618 byla pod dohledem maltézských rytířů postavena současná věž Panny Marie. Věž má čtvercový půdorys s jednou věží v každém rohu. Zdi pevnosti jsou vysoké 12 metrů a síla zdí je asi 6 metrů. Celá stavba navíc stojí na 8 metrů vysokých základech, díky čemuž je prakticky nedobytná. Dnes je věž oblíbeným cílem výletníků, a pokud vystoupáte na její vrchol, naskytne se Vám neuvěřitelný výhled na celé daleké okolí.

Druhou historickou stavbou na Cominu je kaple návratu Panny Marie z Egypta. Písemné doklady o kapli na tomto místě pocházejí již z období 12. století, avšak současný svatostánek pochází z roku 1618 a svoji finální podobu získal během přestaveb v letech 1667 a 1716.

Modrá laguna

Ostrov Comino - Modrá laguna - Malta

Největší atrakcí na Cominu a také místem kam míří nejvíce výletníků je Modrá laguna (Blue Lagoon). Tato mělká zátoka je situována mezi ostrov Comino a přilehlý menší ostrůvek Cominetto (Cominotto). Dno zátoky je tvořené jemným bílým pískem a voda je v Modré laguně nádherně azurová. Celá zátoka je tak nesmírně fotogenická a setkáte se s ní ve většině turistických prospektech o Maltě a také na mnoha pohlednicích. Jelikož se opravdu jedná o jedno z nejkrásnějších míst na Maltě, je celá zátoka v letní sezóně hojně navštěvovaná a relativní klid si zde užijete pouze brzy ráno nebo naopak pozdě k večeru. I když sem míří obrovské množství lodí, během koupání v laguně se jich nemusíte obávat. Vjezd do Modré laguny je přehrazen lanem a lodím je přístup zakázán.

V okolí laguny bohužel nenarazíte na žádnou pěknou písečnou nebo oblázkovou pláž, ale stejně jako jinde na Maltě se budete muset spokojit se sluněním na skalách. Pokud nemáte hluboko do kapsy, je možné si zde pronajmout lehátka a slunečníky, které Vám pobyt u laguny zpříjemní. Samozřejmostí jsou různé stánky s občerstvením a malá restaurace s dostačující nabídkou jídel. Hlady zde tedy určitě trpět nebudete. V Modré Laguně je též bohatý podmořský život a tak zde narazíte na plno lidí se šnorchly, kteří se snaží prozkoumat barevný svět pod hladinou moře.

Ostrov Cominoto (Cominotto)

Maličký ostrůvek Cominetto má rozlohu pouhých 0,25 km2 a nejdete jej 100 metrů severozápadně od Comina. Na samotném ostrůvku není nic k vidění, ale jelikož sousedí s vyhlášenou Modrou lagunou, můžete jeho skalnaté pobřeží použít jako místo pro odpočinek nedaleko tohoto nádherného přírodního úkazu.