Zobrazit panel

Lisabon - Portugalsko - Dovolená v Lisabonu a informace pro turisty.

Lisabon - Portugalsko


Lisabon - Doprava do Lisabonu - Přístavní čtvrť Belém - Čtvrť Alfama - Čtvrť Baxia - Zajímavosti

Pohled na Lisabon a záliv - Portugalsko

Lisabon

Lisabon (Lisboa) je hlavním městem státu Portugalsko. Se svými téměř 600.000 obyvateli je zároveň i městem největším a nejlidnatějším. V metropolitní oblasti Lisabonu žijí asi 3 miliony lidí, což je neuvěřitelných 30% portugalské populace. Lisabon je dokonalou směsicí moderního rušného velkoměsta a klidných historických uliček. Díky jeho rozmanitosti si téměř každý najde na Lisabonu něco, co zde může milovat a tak není divu, že se z tohoto města stává čím dál oblíbenější cíl cestovatelů. Ti sem přijíždějí nejen v rámci svých cest po Portugalsku, ale často sem zamíří jen na prodloužený víkend. Lisabon se může pochlubit statusem jednoho z nejstarších měst na naší planetě. Trvalé osídlení v oblasti je prokázáno již od 12. století př.n.l. Světové jméno si však město vydobylo až za dob Římské říše, kdy zde existovala jedna z nejdůležitějších koloniálních osad na Pyrenejském poloostrově. Dnes je Lisabon centrem školství, obchodu, finančnictví a kultury pro celé Portugalsko. Při ústí řeky Tejo v Lisabonu leží důležitý přístav. Ten je dokonce druhým nejvytíženějším evropským přístavem na pobřeží Atlantiku. Není tak divu, že Lisabon je i na evropské poměry bohatou metropolí s rušným obchodním zázemím.

Lisabonský přístav - Portugalsko

Lisabon se rozkládá přímo na pobřeží Atlantiku a tak obzvláště během letních měsíců není problém spojit procházky po městě s povalováním na plážích. Silně se však doporučuje navštívit spíše pláže vzdálenější od centra Lisabonu. Nejen, že jsou mnohem čistší, ale jsou i klidnější a teprve tady si dokážete u moře trošku odpočinout od městského ruchu a shonu. Samotné město Lisabon se rozkládá na sedmi pahorcích, které město pomyslně rozdělují na jednotlivé městské části. Ty se od sebe mohou lišit mnohem více, než byste očekávali. Narazíte tady na moderní čtvrtě plné skleněných kancelářských budov a rušných nákupních bulvárů, stejně jako na uzoučké uličky lemované středověkými domy, kde budete mít pocit, jako kdyby se tady čas zastavil před staletími. Kvůli mnoha pahorkům je však potřeba počítat s tím, že procházky po městě se můžou změnit na nekonečné výšlapy do nekončících strmých kopců. Naštěstí pro všechny návštěvníky města, zde existuje velké množství lanovek, výtahů spojujících náměstí a také kabelové tramvaje, které se již po desetiletí den co den šplhají do strmých lisabonských svahů.

Mezinárodní letiště Portela - Lisabon - Portugalsko

Doprava do Lisabonu

Jelikož leží město Lisabon na evropském kontinentě, není problém se sem dopravit pozemní dopravou. Kromě vlastního automobilu můžete využít i služeb některého z autobusových přepravců, popřípadě se vydat na složitější cestu vlakem s několika přestupy. Vzhledem ke vzdálenosti Lisabonu z České republiky však drtivá většina návštěvníků tohoto města volí letecký způsob přepravy. Lisabonské letiště jménem Portela najdete asi 7 kilometrů daleko od centra města. Letiště Lisabon v roce 2010 navštívilo více jak 14 miliónů cestujících, čímž si tento vzdušný přístav pojistil pozici nejvytíženějšího dopravního uzlu v celém Portugalsku. Na lisabonské letiště létá většina evropských přepravců a pravidelné spojení s letištěm Praha zajišťuje portugalská společnost TAP. V roce 2011 projevila nízkonákladová společnost Ryanair zájem o letiště Lisabon, jako jeden z jejich budoucích přestupních bodů. Pokud tento přepravce úspěšně dokončí jednání s portugalskými úřady, můžou se všichni cestovatelé z Evropy těšit na velice příznivé ceny letenek do této jihoevropské metropole, která se tak stane zase o něco více dostupnou.

Klášter svatého Jeronýma - Belém - Lisabon - Portugalsko

Přístavní čtvrť Belém

Belém je jedním z míst, která byste během návštěvy Lisabonu určitě neměli vynechat. V minulosti tato oblast sloužila jako místo, odkud vyjížděli na své zaoceánské plavby všichni velcí portugalští námořníci. Právě po úspěšném návratu objevitele Vasco da Gama, byly v Belému postaveny, jako poděkování za jeho šťastný návrat, ty stavby, díky kterým je dnes Belém perlou celého Lisabonu. Na místech bývalé kaple, kde Vaso da Gama strávil poslední noc před vyplutím do Indie, nechal král Manuel I. postavit nádherný klášter zasvěcený svatému Jeronýmovi (Mosteiro dos Jerónimos). Budova byla dokončena v roce 1552, a jelikož prostředky na její stavbu proudili z nově nabytého bohatství s obchodu s kořením, jedná se opravdu o impozantní a nikde neošizenou stavbu ve stylu tzv. manuelské gotiky. Tento stavební sloh se vyznačuje velkou zdobností a častým užíváním námořnických a mořských motivů jakožto ozdobných prvků. Do moderní historie se klášter zapsal jako místo, kde byla podepsána Lisabonská smlouva.

Belémská věž - Lisabon - Portugalsko

Hned po klášteře svatého Jeronýma je druhým symbolem Belému věž stojící na břehu řeky. Belémská věž byla dokončena roku 1521 stejnými staviteli jako nedaleký klášter a je tak dalším skvělým příkladem manuelské gotiky. Původně věž sloužila jako obraná pevnost při vstupu do přístavu, ale brzy po svém dokončení byl přístav přesunut a věž se tak stala nákladným pomníkem připomínající bohatou námořní historii Portugalska. Dá se říci, že Belémská věž je nejnavštěvovanější lisabonskou památkou. Vstup do věže je zdarma, takže její návštěva nijak nezatíží Váš cestovní rozpočet. Prohlédnout si můžete jak interiéry budovy tak i vystoupat na vyhlídku v posledním patře. Je však potřeba počítat s velkým zájmem turistů o tuto budovu a tím pádem i nesnesitelně dlouhými čekacími frontami na vstup do Belémské věže. Od roku 1983 jsou Belémská věž i nedaleký klášter svatého Jeronýma zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Maurský hrad svatého Jiří - Alfama - Lisabon - Portugalsko

Čtvrť Alfama a Maurský hrad

Nejvyšší vrcholek v Lisabonu již po staletí zabírá původně Maurský hrad svatého Jiří (Castelo de São Jorge). Od roku 1255 sloužil hrad jako sídlo portugalských králů a prošel tak řadou nákladných přestaveb, které měly stavbě dodat na reprezentativnosti a hlavně posílit její pozici jakožto hlavní městské pevnosti. V 16. století královský dvůr přesídlil do nově vybudovaného paláce a hrad od té doby chátral. V roce 1940 byla provedena generální rekonstrukce celé stavby a dnes je hrad oblíbeným cílem turistů. Ti sem však málokdy míří obdivovat rozlehlý hradní komplex. Hlavním tahákem je totiž zdejší nádherný výhled na celé město Lisabon. Pod hradem se rozkládá nejstarší lisabonská čtvrť jménem Alfama. Ta jako zázrakem přežila zemětřesení a dnes se při procházce jejími ulicemi budete cítit spíše jako při návštěvě arabského tržiště. Zdejší atmosféra je opravdu unikátní a Vy byste si návštěvu tohoto místa neměli nechat ujít.

Čtvrť Baxia - Centrum Lisabonu - Portugalsko

Čtvrť Baxia - centrum Lisabonu

Pod hradem svatého Jiří opačným směrem než Alfama, leží poměrně nově vybudovaná městská čtvrť Baixa. Ta byla postavena po ničivém zemětřesení, které zničilo takřka celý Lisabon v roce 1755. Baixa je se dá považovat za to opravdové centrum Lisabonu. Kromě běžných městských domů tady narazíte i na obrovské množství paláců patřících kdysi městské smetánce, stejně jako na široké bulváry a mnohá náměstí. Hlavní třída se jmenuje Rua Augusta a procházce po ní se v Lisabonu nedá vyhnout. Hlavní třída, stejně jako okolní uličky je plná obchodů, restaurací a kaváren, kde můžete posedět nad šálkem dobré kávy a sledovat rušný život na ulici. Opravdovou raritou čtvrti Baixa je výtah spojující dvě městská náměstí: Elevador de Santa Justa. Tento netradiční výtah byl postaven v roce 1902 žákem Gustave Eiffela, Raulem Mesnierem de Ponsard. Stavba vysoká 45 metrů je vytvořena v novogotickém stylu a nahoru nebo dolů se můžete svézt jednou ze dvou dřevem vykládaných kabin. Z vrchní stanice výtahu je nádherný výhled na lisabonský hrad, stejně jako na přilehlou čtvrť Baixa.

Park národů - Oceanárium v Lisabonu - Portugalsko

Další zajímavosti v Lisabonu

V roce 1998 hostil Lisabon světovou výstavu EXPO. Při příležitosti jejího konání byl postaven Park národů. Tato výstavní plocha dnes slouží jako místo pro konání veletrhů, ale najdete zde i restaurace, rozsáhlé zahrady, kasino a rezidenční objekty. Obyvatelé Lisabonu sem často míří na nedělní procházky a turisté se zase vozí vyhlídkovou lanovkou podél pobřeží. Centrem Parku národů je však mohutná moderní budova oceanária. Ta je největší stavbou svého druhu v Evropě a druhým největším oceanáriem na světě. V tomto podmořském království si můžete prohlédnout více jak 16.000 živočichů patřících 450 různým druhům. Celé akvárium je rozdělené na tématické části, kterých je zde 25. Za všechny jmenujme korálové útesy Indického oceánu nebo ledové vody Severního moře.