Zobrazit panel

Porto - Portugalsko - Dovolená v Portu a informace pro turisty.

Porto - Portugalsko


Porto - Doprava do Porta - Portské víno - Ribeira - Ostatní zajímavosti v Portu

 Pohled na město Porto - Portugalsko

Porto

Porto (Portu, Oporto) je se svými 220.000 obyvateli druhým největším městem v Portugalsku. Současně se jedná o důležité centrum průmyslu, vytížený obchodní přístav a také velkou dopravní křižovatku. I když je Porto převážně průmyslovým městem, najdete zde i staré centrum s křivolakými uličkami a neopakovatelnou atmosférou. Právě díky nim bylo Porto v roce 1996 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tento zápis dokázal do města přivést nové turisty a i historické centrum Porta se dočkalo řady oprav a rekonstrukcí. Roku 2001 bylo navíc Porto vyhlášeno hlavním evropským městem kultury. Z tohoto roku ve městě zbyla řada nových moderních staveb, za všechny jmenujme Dům hudby (Casa da Música). Tato architektonicky netradičně pojatá budova byla mnohými světovými odborníky, vyhlášena jako nejlepší stavba svého druhu za posledních 100 let. Kulturní vyžití v Portu je opravdu široké a na své si zde přijdou jak příznivci klasických směrů, tak i vyznavači moderny. Porto je také domovem pro řadu vysokoškolských institucí, včetně největší portugalské univerzity, Universidade do Porto.

Podnebí v Portu je i během letních měsíců příznivé a teploty většinou nepřesahují 25°C, takže během prohlídky města Vás nebude sužovat obrovské vedro. Během léta se s železnou pravidelností objevují i deštivé dny, kdy teplota klesá pod 20°C a celý den je slunce schované za mraky. Pokud tedy plánujete návštěvu tohoto pobřežního města, vždy si zkontrolujte předpověď počasí, abyste se dešti mohli vyhnout a město si vychutnat během sluncem zalitých dnů.

 Mezinárodní letiště Francisco Sá Carneiro Airport - Porto - Portugalsko

Doprava do Porta

Turisté mířící do Porta jako způsob přepravy nejčastěji volí letadlo. Asi 15 kilometrů severozápadním směrem od centra města se nachází mezinárodní letiště Francisco Sá Carneiro Airport. Jako jednu ze svých leteckých základen si toto letiště vybrala i společnost Ryanair. Díky tomu Porto získalo mnoho nových přímých linek do řady evropských metropolí. Z klasických leteckých dopravců na letiště Porto létají TAP Portugal nebo německá Lufthansa. Pokud se již v Portugalsku pohybujete a do Porta si hodláte jen odskočit na návštěvu, můžete se sem pohodlně dopravit vlakem, popřípadě do města docestovat po několika dálnicích. Po samotném Portu se pak můžete pohodlně přepravovat dobře organizovanou sítí veřejné dopravy. Jezdí zde nejen autobusy, ale od roku 2002 i vozy metra. Trasa metra v Portu je dlouhá celkem 67 kilometrů a má 80 stanic, takže je dokonce větší než metro v hlavním městě Lisabonu.

 Portské víno - Porto - Portugalsko

Portské víno

Město Porto leží u ústí řeky Douro do Atlantského oceánu. A právě údolí, kterým řeka v Portugalsku protéká, je domovem nejslavnějšího portského produktu. Samozřejmě mluvíme o světoznámém Portském vínu. To sice v rámci Evropské unie, získalo ochrannou známku, ale snadno u nás narazíte na napodobeniny dovážené z Austrálie nebo Jižní Ameriky. Pravé portské víno se pěstuje pouze v oblasti řeky Douro a tajemství jeho výroby si jednotlivé vinařské rody předávají z generace na generaci. Zjednodušeně se o portském dá říci, že se jedná o sladké červené víno, které však díky dodatečnému přidání vinného likéru, dosahuje obsahu alkoholu až 20%. Portské víno z údolí řeky Douro musí několik let zrát v hlubokých vinných sklepech, přezdívaných jako jeskyně. Nejčastěji se Portské používá jako dezertní víno podávané společně s aromatickými sýry po jídle. Některé, hlavně světlejší varianty portského, mohou sloužit i jako aperitiv.

Katedrála Sé (Sé do Porto) ve čtvrti Ribeira - Porto - Portugalsko

Ribeira

Ribeira je městská čtvrť umístěná na březích řeky Douro. Pokud chcete poznat to pravé Porto, zamiřte nejprve sem. Stísněné a místy špinavé uličky možná nezaujmou na první pohled, ale po krátké procházce i Vás určitě okouzlí zdejší atmosféra. Dominantou Ribeiry, a vlastně i celého Porta, je katedrála jménem Sé (Sé do Porto). Tato církevní budova se začala stavět již v roce 1110 v románském slohu. Z tohoto období se dochovala nádherná rozeta (zdobené kruhové okno) nad vchodem do katedrály a také centrální chrámová loď. V 18. století prošla katedrála rozsáhlou barokní přestavbou, která jí dala současný vzhled. V sousedství katedrály také můžete navštívit původní gotický klášter s ambitem zdobeným tzv. azujelos. Azujelos jsou takovou portskou specialitou. Jedná se o obrovské nástěnné obrazy, tvořené z modře zabarvených keramických kachlíků. Tuto výzdobu můžete najít na řadě portských domů a kostelů, kde někdy tvoří dokonce celou fasádu.

Ostatní zajímavosti v Portu

Most přes řeku Douro - Porto - Portugalsko

Porto se může pochlubit i řadou pamětihodností z doby baroka. Kromě biskupského paláce nedaleko katedrály Sé, můžete obdivovat i tradičně přezdobené interiéry kostelů svatého Františka a svaté Kláry. Nejznámější barokní stavbou v Portu je však kostel Igreja dos Clerigos. Ten sám o sobě není příliš zajímavý, ale jeho nedílnou součástí je 75 metrů vysoká věž Torre dos Clerigos. Ta je viditelná z většiny míst v Portu a stala se tak jedním ze symbolů tohoto města. Je takřka povinností každého návštěvníka vyšlapat 220 schodů na její vrchol a prohlédnout si Porto z ptačí perspektivy. Dalším ze symbolů Porta jsou mosty překlenující řeku Douro, tzv. Pontes. Najdete zde moderní mosty, ale i historické kousky, nebo dvoupatrový technický skvost postavený podle návrhu Gustave Eiffela. Právě procházka po vrchním patře tohoto mostu patří mezi jedny z nejautentičtějších zážitků, které si můžete v Portu vychutnat. Porto však návštěvníky láká i na řadu neoklasicistních budov a široké bulváry lemované domy ve stylu Art Nouveau, u nás známější spíše jako styl secese.