Zobrazit panel

Turecko - Dovolená, turistické informace a průvodce Tureckem.

Turecko

Doprava do Turecka - Turistická letoviska - Zajímavosti a památky

Turecko

Turecko je stát ležící ve východním středomoří se stává čím dál tím oblíbenější destinací pro strávení letní dovolené. Rozloha Turecka je 783.562 km2, což z něj činí 37. největší stát na světě. Na tomto území žije více jak 77 milionů obyvatel, kteří jsou převážně soustředěni podél pobřeží anebo ve velkých metropolích jako je Istanbul a Ankara. Svým návštěvníkům Turecko nabízí rozlehlé písečné pláže, prohřáté vody Středozemního nebo Egejského moře a také obrovské množství starobylých památek nejen z dob antiky, ale i z období Byzantské říše a osmanského Turecka.

Modrá mešita v Instanbulu - Turecko

I když je v zemi státním náboženstvím islám a vyznavači tohoto náboženství nad ostatními dalece převyšují, je Turecko moderní a tolerantní zemí s velkou orientací na evropské státy. Islámské zákony zde nejsou tak přísně dodržovány a tak se nemusíte bát na pláž vyrazit jen v plavkách anebo si dát na zahrádce příjemné restaurace sklenici vychlazeného piva. Nejvíce tolerantní a kosmopolitní jsou samozřejmě hlavně turistické resorty na pobřeží. Ve vnitrozemí stále místy vládnou přísné tradice a pravidla, takže pokud se sem hodláte vypravit na individuální výlet, je dobré ctít víru a zvyky zdejších obyvatel.

Doprava do Turecka

Letiště v turistickém letovisku Antalya - Turecko

Nejrychlejší a také nejjednodušší způsob jak se dostat do Turecka je s pomocí letecké přepravy. I když se najdou dobrodruzi, kteří sem zamíří autem přes půlku Evropy nebo se svezou trajektem do některého z tureckých přístavů, letadlo je stále nejrozšířenější a nejoblíbenější volba. Během letní sezóny míří na turecká letiště charterové lety takřka z každého koutu Evropy. Jako cestující za sluníčkem a plážemi, budete pravděpodobně přistávat na letišti v Antalyi, to pokud míříte na Tureckou riviéru, popřípadě na letišti nedaleko Bodrumu, kam přilétají letadla s návštěvníky riviéry Egejské. Individuální cestovatelé a lidé mířící na prodloužený víkend do jednoho z nejmagičtějších evropských měst budou mít jako svoji leteckou cílovou stanici Istanbul. Sice existují i přímé linky do hlavního města Ankara, tuto možnost však turisté příliš nevyužívají.

Belek - luxusní turecké letovisko - Turecko

Turistická letoviska v Turecku

To co do Turecka každoročně přivádí miliony turistů z celého světa, jsou bezpochyby místní nádherné, povětšinou písečné, pláže, omývané průzračnou a příjemně prohřátou mořskou vodou. Hotely podél pobřeží jsou v dnešní době často již na evropské úrovni a nabídka ubytování je zde natolik široká, že si vybere opravdu každý. Milovníci zábavy a nočního života zamíří do letovisek jako je Antalya, Bodrum nebo Marmaris. Lidé toužící pro trošce klidu dají zase přednost Konakli nebo městečku Turgutreis. Jestliže patříte mezi milovníky starověkých civilizací a rádi byste každý den zakončili procházkou mezi ruinami staveb z této doby, určitě si vyberte jako místo pro dovolenou letovisko Side. Antické památky jsou zde začleněny do současného moderního města a jsou tak v pěší vzdálenosti.

Zajímavosti a památky v Turecku

Skalní útvary v Kappadokii (Kapadocie) - Turecko

Místem, kde se koncentruje nejvíce lidí mířících za historií a památkami Turecka, je největší turecké město Istanbul. Zde si můžete prohlédnout jeden z nejúchvatnějších křesťanských chrámů z dob byzantské říše Hagia Sofia a také protilehlou Modrou mešitu. Během návštěvy Istanbulu byste neměli vynechat ani palác Topkapi a světoznámý Velký bazar, kde seženete vše, nač si jen vzpomenete. Milovníci antiky by měli zamířit i na některou z archeologických lokalit na tureckém pobřeží. Nejoblíbenější jsou vykopávky měst Perge a Efes. V Efesu dokonce kdysi stával jeden ze starověkých sedmi divů světa, chrám bohyně Artemis. Za zmínku stojí i antický Aspendos s nejlépe zachovalou budovou divadelního amfiteátru. Ani obdivovatelé divoké přírody nebudou v Turecku o nic ochuzeni. K dispozici mají několik národních parků a také oblast Kappadokie s pohádkovými skalními útvary a tajuplnými podzemními městy.