Zobrazit panel

Národní park Köprülü - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Národní park Köprülü - Turecko


Národní park Köprülü - Na rafting do Köprülü - Ruiny antického města Selge

Národní park Köprülü - Turecko

Národní park Köprülü

Národní park Köprülü najdete asi 100 kilometrů severovýchodním směrem od oblíbeného plážového letoviska Antalya. Köprülü se dá do češtiny přeložit jako „most“ a právě jeden takový dal jméno celému národnímu parku. Byl postaven během římské okupace Turecka a dodnes spojuje dvě strany hlubokého kaňonu. Tento kaňon (soutěska) je také největším lákadlem celého parku. Mostní řeka (Köprülü river) se po tisíciletí zařezávala hluboko do skály, až vytvořila tento nádherný přírodní úkaz.

Na rafting do národního parku Köprülü - Turecko

Na rafting do Köprülü

Jestliže se rozhodnete do národního parku Köprülü zavítat, můžete si vybrat, zda svůj čas zde strávíte horskou turistikou anebo si zkusíte jízdu na raftu. Řeka není nijak náročná a jízdu na raftech můžeme doporučit i úplným začátečníkům. Lidé, kteří mají s jízdou na raftech více zkušeností, mohou být zdejším nenáročným sjezdem zklamáni. Klidná jízda je však ideální pro prohlížení okolní nádherné krajiny a hlavně strmých stěn kaňonu. Hodně lidí zdejší přírodu přirovnává k dramatickým skalním útvarům na americkém jihozápadě. Pokud se rozhodnete pro pěší turistiku, můžete se připojit k některé z mnoha výprav s průvodci anebo vyrazit prozkoumávat národní park Köprülü na vlastní pěst.

Ruiny antického města Selge v národním parku Köprülü - Turecko

Ruiny antického města Selge

Přibližně 12 kilometrů daleko od mostu, který dal jméno celému parku, se nachází ruiny antického římského města Selge. Ty jsou dnes roztroušeny mezi domy turecké vesnice Altinkaya. V dobách největšího rozkvětu Selge zde žilo až 20.000 stálých obyvatel, kterým byl k dispozici sportovní stadion, městská agora (tržiště) a samozřejmě divadlo. To je také nejzachovalejší částí tohoto antického města. Pokud se tedy chystáte na výlet do parku Köprülü, určitě si kromě prohlídky mostu vyhraďte čas i na prohlídku nedalekých rozvalin římského města Selge.