Zobrazit panel

Side - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Side - Turecko


Letovisko Side - Antické město Side

Turistické letovisko Side - Turecko

Side

Přímořské letovisko Side najdete 75 kilometrů daleko od města Antalya. Stejně jako jiná letoviska na tureckém pobřeží, se i Side začalo rozvíjet před pár desítkami let a během této krátké doby se z něj stalo velice oblíbené a vyhledávané místo pro trávení dovolené lidí z celé Evropy. Side svým návštěvníkům může nabídnout rozlehlé pláže s jemným pískem, prohřáté vody Středozemního moře a jako malý bonus i pozůstatky antického města, které do Side jezdí obdivovat i turisté ubytovaní ve vzdálenějších částech Turecké riviéry. Samotné městečko Side se proměnilo z ospalé rybářské vesnice v rušné letovisko, kde se lidé během letní dovolené mohou bavit až do časných ranních hodin. Ve středu Side najdete bezpočet krámků se suvenýry, koženým zbožím a také všudypřítomné klenotnictví a zlatnictví. Tato část města však postrádá veškerou autentičnost tureckých městeček a je takřka totožná s jinými turistickými letovisky.

Pláž v Side - Turecko

Pokud hledáte trošku více Turecka, zkuste zabrousit do vedlejších a odlehlejších uliček, kde stále řada lidí žije tradičním vesnickým stylem života a také zde můžete poobědvat či povečeřet v opravdové turecké restauraci, která zatím svůj jídelníček nezměnila podle chutí přijíždějících návštěvníků. Jestliže však během dovolené hledáte spíše zábavu v západním stylu, Side Vás určitě nezklame. V centru městečka jsou restaurace s nabídkou grilovaných jídel, italských těstovin a také velké množství různých kaváren, nočních klubů a diskoték, kde můžete protančit celou noc až do východu slunce.

Antické město Side

Antický amfiteátr (divadlo) v Side - Turecko

Právě naleziště antického města Side je obrovskou devizou celé oblasti. Mnoho turistů mířících do Turecka dá přednost Side před jinými letovisky, kvůli tomu, že antické památky jsou zde v pěší vzdálenosti a nemusí za nimi nijak složitě cestovat a na jejich prohlídku mají prakticky celou svoji dovolenou. Dominantou celého starověkého města Side je zdejší amfiteátr. Ten se svými 15.000 místy pro sedící diváky řadí mezi ty největší na území Turecka. Původní divadlo zde stálo již několik let před naším letopočtem, ale současná podoba budovy je výsledkem několika římských přestaveb a rozšíření amfiteátru. Naproti amfiteátru sídlí v budovách bývalých římských lázní muzeum, kde vystavují ty nejzajímavější artefakty nalezené v této lokalitě. Část sbírek je vystavena i pod širým nebem v sousedící muzejní zahradě. I přesto, že je v muzeu mnoho zajímavého k vidění, lidé jej spíše opomíjejí a i v letní sezóně si zde můžete dopřát klidnou prohlídku, bez davů všudypřítomných turistů.

Ruiny Apollonova chrámu v Side - Turecko

Jestliže se od muzea vydáte směrem k byzantským městským hradbám, budete procházet kolem stále stojící byzantské baziliky a tzv. Arkádové cesty. Na té jsou umístěné základy starověkých byzantských domů a dokonce i několik zachovaných mozaik. Úplně na konci pevniny, prakticky u přístavu Side se nacházejí rozvaliny dvou kdysi výstavních chrámů. Jeden z nich byl zasvěcen bohyni Athéně, druhý slunečnímu bohu Apollónovi. Oba chrámy pocházejí z 2. století n.l. a sloupy, které vtyčené sloupy, které dnes vidíte na tomto místě, nejsou výtvorem zdejších úřadů, ale můžeme za ně poděkovat bohaté americké turistce. Ta je nechala vztyčit na památku svého manžela, jenž toto místo velmi miloval. Místo s pozůstatky obou chrámů je obzvláště nádherné při západu slunce a tak stojí za to si sem vyrazit na podvečerní procházku.