Zobrazit panel

Alanya - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Alanya - Turecko


Letovisko Alanya - Pláže v Alanyi - Zajímavosti v Alanyi - Jeskyně v Alanyi

Turistické letovisko Alanya - Turecko

Alanya

Turecké letovisko Alanya najdete asi 160 kilometrů daleko od mnohem známější Antalye. I když je Alanya poněkud zastrčeným kouskem země, je velice oblíbená mezi turisty z České republiky a tak zde v letních měsících zní čeština poměrně snadno a v příjemné atmosféře menšího pobřežního střediska se skvěle navazují nová přátelství. Východním směrem od Alanye se táhne 22 kilometrů dlouhá písečná pláž, která je od okolí oddělena rušnou silnicí. Naštěstí je vstup na pláž v mnoha místech řešen podchody pod silnicí, takže cesta k vodě je bezpečná i pro menší děti. Celá pláž je lemována gigantickými hotelovými komplexy.

Pláž v Alanyi - Turecko

Pláže v Alanyi

Vzhledem k délce pláže je dobré si před zakoupením dovolené v CK zjistit jak daleko je hotel od centra Alanye, abyste na místě nebyli nepříjemně překvapeni, že z plánovaných večerních procházek do města se stalo otravné dojíždění dolmušemi (místní obdoba MHD) nebo taxíkem. Západním směrem od Alanye se táhne menší, ale podle mnohým návštěvníků i mnohem krásnější Kleopatřina pláž. Ta je stejně jako ta východní lemována hotelovými budovami, ale pokud na ni zavítáte mimo letní sezónu, budete překvapeni klidem, který zde vládne.

Pevnost v Alanyi - Turecko

Zajímavosti v Alanyi

I když byla Alanya osídlená již v době kamenné a za dob Římské a později Byzantské říše, zde byl významný přístav a důležitá obchodní křižovatka, největší stopu po sobě ve městě zanechala staletí, kdy byla Alanya součástí Osmanské říše. Největší pamětihodností v Alanyi je bezpochyby velká pevnost stojící na mysu vybíhajícím do moře. Základy pevnosti pocházejí již z 13. století a dnes si uvnitř areálu můžete prohlédnout i paláce pro místní šlechtu, převážně však z 19. století. Součástí pevnosti je i malý byzantský kostelík, který v současnosti prochází velkou rekonstrukcí. V roce 2009 byla tato součást Alanya zařazena na seznam čekatelů o zápis do kulturního dědictví UNESCO.

Jeskyně v Alanyi

Krápníková jeskyně v Alanyi - Turecko

Většinu památek ve městě, včetně historického centra Alanye najdete severním směrem od pevnosti. Kromě oficiální turistické kanceláře, pošty a bank je zde k vidění i tradiční turecký bazar (trh) a bezpočet dalších obchůdků s potravinami i suvenýry. Celé pobřeží okolo Alanye je poseto malými jeskyněmi. Za všechny jmenujme Fosforeskující, Pirátskou a Krápníkovou jeskyni. Právě ta poslední je nejnavštěvovanější a kromě nádherné krápníkové výzdoby si zde dosyta užijete i vlhkost vzduchu přesahující 95%.