Zobrazit panel

Kappadokie - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Kappadokie (Kapadocie) - skalní útvary - Turecko


Kappadokie - Podzemní města - Göreme - Skalní útvary v Kappadokii

Kappadokie - hojně navštěvovaná oblast se skalními útvary - Turecko

Kappadokie

Kappadokie (Kapadocie) je se svými pohádkovými skalními útvary, podzemními městy a starobylými kaplemi jednou z nejnavštěvovanějších vnitrozemských oblastí dnešního Turecka. Cestovní kanceláře sem pořádají organizované zájezdy po celou letní sezónu a i během zimních měsíců můžete narazit na několik zájezdů, především z velkých letovisek a z hlavního města Istanbulu. Drtivá většina turistů do Kapadocie zavítá povětšinou na jednodenní návštěvu, i když ani během týdne nemáte šanci spatřit všechny krásy, které 300 km2 rozlehlá Kappadokie nabízí. V rámci jednodenního zájezdu většinou navštívíte některé z 36 podzemních měst, zajedete si vyfotit zajímavé skalní útvary a na závěr pobytu v Kappadokii Vás čeká krátká návštěva některého z místních obchůdků s onyxem, keramikou nebo tkanými koberci.

Více netradičním, ale i nákladnějším způsobem jak poznat Kapadokii, je zúčastnit se zdejších populárních letů balónem. V oblasti existuje řada provozovatelů těchto vzdušných plavidel a většinou se všechny začínají nad Kappadokií vznášet krátce po rozbřesku, kdy slunce vytváří zajímavou hru světel a stínů. Pokud jste tedy nikdy balónem neletěli a velice Vás to láká, Kappadokie je skvělým místem, kde si můžete tento zážitek dopřát.

Podzemní města

Kaymakli - podzemní město v Kappadokii - Turecko

Podzemní města v Kappadokii jsou bezkonkurenčně největším turistickým lákadlem v celé oblasti. Podle historiků se tato města začala stavět již před 6000 lety a až do 7. století př.nl. byla trvale osídlena. Obyvatelé těchto důmyslných měst většinu času trávili venku na čerstvém vzduchu, kde se věnovali zemědělství a chovu zvířat. Pokud však hrozilo nebezpečí od nájezdníků, uchýlili se do bezpečí pod zem. Vchody do podzemního systému chodeb a místností byly chráněny několikatunovými balvany, které se dali odvalit pouze zevnitř a navíc byly chodby často vybaveny i ochrannými prvky jako jsou skryté střílny, otvory pro lití rozžhaveného oleje na útočníky a také velice důmyslnými pastmi. Lidé schování v útrobách skály zde mohli přežít i několik měsíců, díky obrovským zásobám obilí a několika podzemním pramenům s čerstvou vodou. V průběhu staletí, jak se města postupně rozšiřovala, dosáhla jejich hloubka i osmi podlaží!

Derinkuyu - podzemní město v Kappadokii - Turecko

V současnosti je nejnavštěvovanějším podzemním městem je Kaymakli. Již od brzkých ranních hodin se zde tvoří fronty a čekání na prudkém slunci není nic příjemného. Město Derinkuyu leží asi deset kilometrů od Kaymakli a nabízí sedm podzemních pater s většími místnostmi než první jmenované město. Bohužel je i toto místo favoritem mezi cestovními kancelářemi a tak se během léta připravte na davy lidí. Kromě podzemního města i můžete v Derinkuyu prohlédnout i kostel s klášterem (19. století) a mešitu, která kdysi bývala pravoslavným chrámem. Podzemní města Özlüce a Maziköy jsou rozhodně klidnější a pokud si chcete prohlédnout podzemní prostory beze spěchu, zamiřte raději sem.

Göreme - skalní město a muzeum v Kappadokii - Turecko

Göreme

Göreme je zajímavé městečko schoulené mezi vysokými sopečnými skalisky, kde se setkává tradiční turecký život s moderním, který sem přinášejí zástupy turistů. Kromě jednodenních výletníků je Göreme plné i přenocujících cestovatelů, především pak klasických baťůžkářů. Asi jeden kilometr od centra města se nachází největší místní atrakce: Göremské muzeum pod širým nebem. Tento shluk kostelů, kaplí a klášterů vysekaných do skal je od roku 1985 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Prohlídka areálů Vám zabere dvě až tři hodiny, během kterých budete obdivovat pracně vyhloubené místnosti ve tvrdé skále, často zdobené nádhernými freskami. Kostel Karanlik Kilise (Temný kostel) se může pyšnit nejkrásnější výzdobou, která byla nedávno poměrně nákladně zrekonstruována. Z tohoto důvodu se při vstupu do Temného kostela platí zvláštní vstupné. Vstupy do ostatní staveb v Göreme jsou zahrnuty v základním vstupném do muzea.

V Kappadokii se nachází ještě jedno místo, které je Göreme velice podobné. Jedná se o Zelve, oblast tří údolí plnou opuštěných domů a kostelů. Toto místo je však turisty zcela zanedbáváno a řada budov se pomalu hroutí a ani fresková výzdoba stojících kaplí a klášterů již nemá svůj předchozí lesk.

Kappadokie - balónové létání - Turecko

Skalní útvary v Kappadokii

Roztodivné skalní útvary rozličných tvarů a barev jsou dalším velkým lákadlem Kappadokie. I když různé vulkanické komíny si můžete prohlédnout takřka v každém údolí, ty v Devrentském údolí bývají považované za nejkrásnější a také jich zde uvidíte nejvíce na jednom místě. Barva horniny má mírně narůžovělý odstín, který především při soumraku dodává skalám tajemnou atmosféru. V údolí s poangličtěným názvem Pigeon Valley zase nabízí komíny tmavé barvy se světlými čepicemi. Výhodou tohoto údolí je relativní blízkost města Göreme. Údolí se skalními útvary jsou v Kappadokii opravdu častým jevem a tak je jen na rozhodnutí pořádající cestovní kanceláře, ke kterému se s Vámi rozhodne vydat.