Zobrazit panel

Bodrum - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Bodrum - Turecko


Letovisko Bodrum - Zábava, diskotéty a restaurace - Lodní výlety - Mauzoleum v Halikarnassu - Pevnost svatého Petra v Bodrumu

Turistické letovisko Bodrum - Turecko

Bodrum

Přístavní městečko Bodrum je jedním z nejhezčích a určitě tím nejexkluzivnějším letoviskem na Egejské riviéře. Již po dlouhá desetiletí sem jezdí na svoji letní dovolenou bohatí Turkové, díky čemuž jsou zde sice vyšší ceny než v okolních střediscích, ale celé město je krásně udržované v čistotě a stále se mu daří zachovat si svůj původní ráz. V centru Bodrumu platí přísná stavební regulace, takže převážně zde narazíte na původní nevelké domy, křivolaké uličky a nádherné pobřežní promenády lemované palmami. Velké hotelové komplexy se povětšinou nacházejí podél pláže dále od centra města, takže pokud svoji letní dovolenou plánujete v Bodrumu, zjistěte si napřed, jak daleko od centra Váš hotel stojí, ať nejste na místě nemile překvapeni, že večerní procházky po obchůdcích budou od vás vzdáleny i několik kilometrů. Ale i hotely dále od centra mají několik výhod. Pláže zde jsou prázdnější a určitě tady vládne větší klid než v centru Bodrumu.

Zábava, diskotéty a restaurace v Bodrumu

Halikarnas Disco, nejhlučnější diskotéka ve středomoří - Bodrum - Turecko

Ve městě Bodrum najdete všechny typy zábavních podniků, na které si jen vzpomenete. Přes den můžete posedět v kavárnách s výhledem na přístav, zajít si na masáže do tureckých lázní anebo si dát výborný oběd v některé z mnoha restaurací. Zjednodušeně se dá říct, že čím dále od pobřeží je restaurace umístěná, tím má nižší ceny a zároveň autentičtější tureckou atmosféru. Po setmění otvírají noční kluby, bary a také bezpočet diskoték, kde zní hlasitá hudba až do rána. Pramáti všech bodamských diskoték je venkovní podnik jménem Halikarnas Disco. Ten se již po léta honosí titulem jako nejhlučnější diskotéka v celém Středomoří. Co je na tom pravdy, můžete vyzkoušet na vlastní kůži každou letní noc.

Lodní výlety v Bodrumu

Přístav v letovisku Bodrum odkud vyplouvají výletní trajekty - Turecko

V Bodrumu se nacházejí hned dvě přístaviště. Jedno je vyhrazené pro nablýskané soukromé jachty, v tom druhém kotví výletní lodě a trajekty. Trajektem se odsud můžete vydat na nedaleký řecký ostrov Kos, který se rýsuje na mořském obzoru. Oblíbenější jsou však lodní výlety kolem Bodrumské zátoky. Scénář těchto výletů je povětšinou stejný. Napřed se zastavíte na tzv. Černém ostrově (Karaadu). Ten leží kousek jižním směrem od Bodrumu a je známý hlavně díky, svým termálním pramenům tryskajícím z jeskyně. V těchto pramenech se nachází léčivé světlé bahno, takže u ústí jeskyně zajisté uvidíte spoustu lidí, kteří se napatlaní tímto bahnem snaží dopřát trošku péče své pokožce. Další zastávkou na výletě kolem zátoky je koupání v malebné zátoce Ortakent. Na té se nachází i několik vyhlášených plážových restaurací, takže tady můžete doplnit kalorie. Posledním místem kam Vás loďka zaveze je zátoka Aquarium s průzračně čistou vodou a bohatým podmořským životem, který však hodně rychle zmizí do svých skrýší, kdykoliv se sem přiblíží jakákoliv výletní loď.

Mauzoleum krále Mausolea v Halikarnassu - detail výzdoby v hlavní hale - Bodrum - Turecko

Mauzoleum v Halikarnassu

V dobách antického Řecka a Říma byl Bodrum znám jako Halikarnassos. Tento název bude možná mnohým povědomý. V tomto místě stávala kdysi honosná hrobka krále Mausolea, která dala název všem stavbám stejného typu: mauzoleum. Právě tato halikarnasská hrobka byla jedním ze starověkých sedmi divů světa. Postavena byla ve 4. století př.nl. a neporušená vydržela po následujících 19 staletí až do roku 1581, kdy posloužila jako příhodný zdroj stavebního materiálu na křižáckou pevnost tyčící se dodnes nad městem. Na místě mauzolea dnes můžete navštívit malé muzeum s modelem antického Halikarnassu, hrobky a několika artefakty, které se podařilo ze stavby zachránit. Většina vystavených předmětů jsou však pouhé kopie, originály vystavuje Britské muzeum v Londýně.

Pevnost svatého Petra v Bodrumu - Turecko

Pevnost svatého Petra v Bodrumu

Když na počátku 15. století dobyli Johanité z nedalekého ostrova Rhodos město Bodrum, postavili zde velkou pevnost (hrad), která jim měla pomoci dobyté území udržet pod jejich nadvládou. Dnes je z hradeb pevnosti svatého Petra nádherný rozhled na celý Bodrumský záliv a přilehlé okolí. Uvnitř hradu také můžete navštívit velice dobře zpracované muzeum podvodní archeologie. Na nádvoří hradu jsou vystavené amfory nalezené ve vodách kolem Bodrumu. Některé z nich jsou staré až 3.400 let! Kromě toho si můžete na hradě prohlédnout vraky několika lodí a poklady, které převáželi. Nejzajímavější jsou asi kanaánské zlaté šperky z doby bronzové a zlatý skarabeus patřící egyptské královně Nefertiti. Pokud máte pro strach uděláno, zamiřte do hradní mučírny a hladomorny. Zde se můžete seznámit se všemi postupy, kterými si křižáci vynucovali poslušnost místního obyvatelstva.