Zobrazit panel

Ankara - Turecko - Dovolená v Turecku a informace pro turisty.

Ankara - Turecko


Ankara - hlavní město Turecka - Muzeum v Ankaře - Antické památky v Ankaře - Ankarská pevnost - Hrobka Anitkabir

Pohled na hlavní město - Ankara - Turecko

Ankara - hlavní město Turecka

Ankara je hlavním městem Turecka a se svými 4,5 miliony obyvateli také druhým největším městem Turecka (primát drží Istanbul). Dříve se Ankaře říkalo Angora. Tento název byl odvozen od ceněné vlny získávané z bílých králíků (angorská vlna), s kterou se tady kdysi čile obchodovalo. Bývalý název hlavního města v sobě nesou i Angorské kočky a Koza angorská. Z dlouhosrsté angorské kozy se dodnes získává jemná vlna, zvaná mohér. Svůj současný název Ankara získala v roce 1930. Dnes je Ankara sídlem turecké vlády a prezidenta, své sídlo zde má většina zahraničních ambasád. Ankara také slouží jako jeden z nejdůležitějších dopravních a obchodních uzlů v celém Turecku.

V průběhu staletí byla Ankara pod nadvládou mnoha mocných říší své doby. Jako první přišli Chetité, kteří byli nahrazeni Řeky a později Římany a Byzancí. Jako poslední mocnost vládla nad Ankarou bohatá Osmanská říše, předchůdce dnešního Turecka. Všechny tyto civilizace po sobě v Ankaře zanechali několik působivých staveb a jiných historických artefaktů. Díky nim je dnes Ankara městem s řadou zajímavých historických památek. Stejně tak si v Ankaře můžete prohlédnout i moderní budovy a památníky odkazující na éru vlády prvního tureckého prezidenta, Atatürka.

Muzeum anatolských civilizací - Ankara - Turecko

Muzeum v Ankaře - Muzeum anatolských civilizací

Muzeum založené v roce 1921 je dodnes jednou z nejnavštěvovanějších ankarských turistických atrakcí. Muzeum sídlí v budovách bývalé tržnice z 15. století. Pokud Vás alespoň trošku zajímá historie Turecka, určitě toto místo během návštěvy Ankary nezapomeňte navštívit. V muzeu jsou umístěné ty nejlepší artefakty nalezené na území celého dnešního Turecka. Můžete si zde prohlédnout tisíce let staré kamenné a kostěné nástroje z mladší i starší doby kamenné, keramiku a šperky z doby bronzové, asyrské hliněné destičky s klínovým písmem a nádherné chetitské sochy býků. Součástí expozice jsou i klasická díla helénského nebo římského původu. Návštěva expozice Muzea anatolských civilizací je skvělým způsobem jak na jednom místě poznat dějiny celé země.

Antické památky v Ankaře

Juliánův sloup - Ankara - Turecko

V dobách starověkého Říma byla Ankara (Ankyra, Ancyra) významným obchodním městem. Tomu taky odpovídala bohatost a zdobnost města, z níž se nám nepatrný zlomek zachoval do dnešních dní. Stejně jako další významná města své doby bylo v Ankaře divadlo. Z toho se sice dodnes dochovaly jen ruiny, ale také několik pěkných soch, které můžete vidět v Muzeu anatolských civilizací. Lázně byly další neodmyslitelnou součástí života starých Římanů. Ty ankarské byly postaveny v 3. století n.l. na počest boha lékařství ,Asklepia. Velice populární antickou památkou v Ankaře je nevelký Juliánův sloup. Ten zde byl vztyčen na počest stejnojmenného římského císaře kolem roku 360. Nejvýznamnější římskou památkou v Ankaře je však chrám zasvěcený císaři Augustovi a městu Řím, zvaný také Monumentum Ancyranum. Z této budovy z roku 25 př.nl. se sice dochovala jen vnitřní svatyně, ale za to hustě popsaná latinskými nápisy, které jsou přesným opisem z mauzolea císaře Augusta v Římě. Jelikož byl římský originál zničen, stal se ankarský chrám cenným zdrojem historických informací.

Ankarská pevnost Hisar (Kalesi) - Ankara - Turecko

Ankarská pevnost

Ankarská pevnost (citadela) je mezi místními známá jako Hisar nebo Ankara Kalesi. Současnou podobu pevnosti vtiskla byzantská říše v 9. století, ale základy a budovy uvnitř pevnosti jsou častokrát mnohem starší. Dnes je uvnitř pevnosti umístěná typická turecká vesnice a bezpočet obchodníků se zbožím všeho druhu. V pevnosti je také dostatek restaurací a bister, takže hlady zde určitě trpět nebudete. Z vrcholku hradeb pevnosti je nádherný výhled na celou Ankaru. Při svých toulkách v Hisaru můžete narazit i na několik menších mešit a také na několik římských soch a reliéfů umně začleněných do hradeb celého komplexu.

Hrobka Anitkabir

Anitkabir - mauzoleum prvního tureckého prezidenta Atatürka - Ankara - Turecko

Anitkabir (pamětní hrobka) je místem, kde odpočívá první turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk. Mauzoleum bylo postaveno v roce 1941 a dnes je oblíbeným turistickým cílem nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale i pro rodilé Turky. Rozlehlé nádvoří před hrobkou je lemované arkádovými chodbami, kde jsou vystaveny Atatürkovi osobní věci, jeho automobily a také je zde umístěný hrob druhého tureckého prezidenta. Vstup do samotného mauzolea Atatürka je zdoben obrovským zlatými nápisy s citáty jeho státnických projevů. Vnitřní prostory jsou obložené mramorem a pod obrovským kamenným monolitem je umístěná samotná hrobka s tělem státního hrdiny.