Zobrazit panel

La Gomera - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

La Gomera - Kanárské ostrovy


Ostrov La Gomera - Dějiny La Gomery - Doprava na ostrov La Gomera - Hlavní město San Sebastián de La Gomera - Letovisko Playa Santiago - Údolí Valle Gran Rey - Národní park Parque Nacional de Garajonay

Pohled na černou pláž a útesy na ostrově La Gomera - Kanárské ostrovy

Ostrov La Gomera

La Gomera je se svoji rozlohou 370 km2 druhým nejmenším z Kanárských ostrovů. Trvale zde žije 22.000 obyvatel, z toho 8.000 v hlavním městě ostrova San Sebastián de La Gomera. Lidé na ostrově La Gomera se živí především zemědělstvím. Na zdejších sopečných svazích se velice dobře daří banánům, vinné révě, kukuřici a také bramborám. V posledních letech však čím dál více farmářů začíná poskytovat svoje služby turistům. Turismus je sice stále v plenkách, ale i tak se stává důležitou součástí příjmů obyvatel La Gomery. Velké hotelové komplexy zde zatím nehledejte, ubytování je stále povětšinou zajišťované v malých rodinných penzionech anebo jako pronájem soukromých bytů, popřípadě zrekonstruovaných zemědělských stavení ve vnitrozemí ostrova. Výjimkou jsou hotely v hlavním městě San Sebastian a v pobřežním letovisku Playa Santiago na jihu ostrova La Gomera.

Výhled z hornatého vnitrozemí ostrova La Gomera - Kanárské ostrovy

Hlavní aktivitou, za kterou sem míří nejvíce turistů, jsou proslulé pěší túry napříč celým ostrovem. Vnitrozemí La Gomery je jedno z nejkrásnějších v celém kanárském souostroví a na jeho průzkum se můžete vydat po vlastní ose nebo využít služeb mnoha nově vznikajících agentur. Agentura zajistí na celý výlet průvodce a ten Vám ukáže ty nejmalebnější místa a zajímavosti na ostrově. Záleží jen na Vás, jakou trasu z nabídky výletů si zvolíte a zda se vydáte na cestu pěšky nebo se připojíte ke skupině nadšených cyklistů. Samozřejmostí jsou i několikadenní túry, během kterých dokonale poznáte všechny krásy ostrova La Gomera. Drtivá většina návštěvníků však na ostrov přijíždí jen v rámci jednodenních výletů z okolních, více navštěvovaných, ostrovů jako je například Tenerife.

Dějiny La Gomery

Krištof Kolumbus po přijezdu na ostrov La Gomera - Kanárské ostrovy

La Gomera byla odjakživa velice nepřístupným místem a i Španělé měli velké problémy tento kousek země kolonizovat. To se jim částečně povedlo až v 15. století a obyvatelům La Gomery museli zaručit vlastní samosprávu a možnost vykonávat své náboženské obřady. V roce 1488 však španělském království pověřilo vládou nad ostrovem guvernéra Hernána Peraze. Ten nerespektoval zaběhnutá pravidla a vynikal svou krutostí vůči původním obyvatelům La Gomery. To vedlo k rozsáhlým nepokojům, končícím zabitím nenáviděného guvernéra. Odplata Španělů však byla krutá a popraveni nebo umučeni byli všichni Gomeřané, starší 15 let. Není divu, že se La Gomera na dalších několik staletí takřka uzavřela před celým světem a žila jako malá soběstačná komunita uprostřed Atlantiku. Kontakty s moderním světem začal ostrov navazovat až po roce 1950, kdy byl v San Sebastianu postaven první přístav.

Do učebnic dějepisu se La Gomera zapsala díky návštěvě jednoho známého mořeplavce v roce 1492. Oním dobrodruhem byl Kryštof Kolumbus. Ten se na La Gomeře zastavil předtím, než se vydal přeplout Atlantik a objevil tak nový světadíl. Z La Gomery odplul 6. září a tento den je zde dodnes slaven jako velký svátek.

Hlavní terminál letiště La Gomera - Kanárské ostrovy

Doprava na ostrov La Gomera

Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob jak se dostat na ostrov La Gomera je využít leteckou přepravu. Letiště je sice malé (otevřeno v roce 1999), ale v hlavní letní sezóně nabízí až čtyři lety denně na ostrovy Gran Canaria a Tenerife. Letiště leží na jihu ostrova jen pár kilometrů daleko od letoviska Playa Santiago. Nejvíce lidí však na La Gomeru přijíždím loděmi a trajekty. Podél celého pobřeží je rozeseto několik přístavů, ale ten nejdůležitější a nejvytíženější najdete v hlavním městě San Sebastian. Pravidelné spoje odtud jezdí na Tenerife, El Hierro a na La Palmu. Oblíbené jsou i okružní plavby kolem La Gomery, během kterých můžete poznat tento ostrov při pohledu z mořské hladiny.

Hlavní město San Sebastián de La Gomera

Vojenská pevnost Torre del Conde v hlavním městě San Sebastián na ostrově La Gomera - Kanárské ostrovy

San Sebastián je hlavním městem a přístavem na ostrově La Gomera. Najdete zde nejen poštu a nemocnici, ale i dostatek kaváren, restaurací a útulných barů. Centrum městečka stále dýchá historickou atmosférou a celé se dá pohodlně projít pěšky, vzdálenosti zde opravdu nejsou velké. Většina zajímavostí v San Sebastiánu je nějakým způsobem spojena s Kryštofem Kolumbem. Prohlédnout si tak můžete studnu, kde Kolumbus čerpal vodu, jenž později použil i na pokřtění Nového světa, stejně jako dům kde přespával nebo místo kde se Kolumbus modlil se svojí posádkou před vyplutím do Atlantiku. Původní kaple zde sice již nestojí, ale místo ní zde byl vybudován v 18. století zajímavý kostel, který je směsicí barokního a gotického slohu. V parku nedaleko pobřeží stojí nejvýznamnější a také nejstarší stavba na ostrově, vojenská pevnost Torre del Conde z roku 1447.

Pláž v San Sebastián - La Gomera - Kanárské ostrovy

Velkým lákadlem San Sebastiánu jsou bezpochyby i místní pláže pokryté tmavým sopečným pískem. Pokud se vydáte směrem k přístavu a projdete malým tunýlkem, objevíte se na menší a mnohem klidnější pláži Playa de la Cueva. Ta je sice větrnější než hlavní městská pláž, ale je z ní nádherný výhled na nedaleký ostrov Tenerife. Jestliže Vás již povalování na pláži omrzí, můžete si v přístavu půjčit loďku a vyrazit na průzkum pobřeží, popřípadě nasednout na kolo a vyrazit na výlet do vnitrozemí La Gomery. V San Sebastiánském turistickém centru si můžete zdarma vyzvednout mapy ostrova s vyznačenými cyklistickými, ale i pěšími trasami.

Turistické letovisko Playa Santiago na ostrově La Gomera - Kanárské ostrovy

Letovisko Playa Santiago

Přímořské letovisko Playa Santiago najdete na samém jihu ostrova, v oblasti kde slunce svítí 340 dní v roce. I když se zde nenacházejí žádné písečné pláže, ale pobřeží je lemované kamenitými a štěrkovými úseky se vstupem do oceánu, okouzlil tento kousek země nejednoho cestovatele. Výhledy jsou zde nadpozemské a každý plážový povaleč v Playa Santiago najde veškeré služby, které by během dovolené mohl potřebovat. Svůj den si můžete zpříjemnit výlety na lodích, které odplouvají z místního přístavu. Oblíbeným cílem loděk je Los Órganos, což je čedičový útes zvedající se z oceánu, připomínající varhany. Tvar útesu není dílem člověka, ale za vše můžou mořské vlny. Velké oblibě se těší i půldenní lodní cesty za pozorováním velryb na širém Atlantiku. Jestliže si vyberete Playa Santiago jako místo pro svoji dovolenou, pravděpodobně budete bydlet v hotelu Jardín Tecina, což je největší a nejhezčí hotel na celém ostrově La Gomera. Ubytování je zajištěné v bungalovech na útesu s nádherným výhledem a na pláž se dostanete poněkud netradičně výtahem.

Údolí Valle Gran Rey

Výhled na hluboké údolí Valle Gran Rey - La Gomera - Kanárské ostrovy

Valle Gran Rey, Údolí velkého krále, je hluboké údolí plné zeleně, které se pomalu svažuje směrem k největší pláži na ostrově La Gomera. Právě díky ní se zároveň jedná o nejnavštěvovanější oblast, kde během celého roku potkáte nejvíce turistů. Nejvíce návštěvníků oblasti Valle Gran Rey pochází z Něměcka a tak je zde němčina slyšet častěji než španělština. Právě díky zájmu německých turistů tato oblast vzkvétá a každoročně je na pobřeží dokončeno několik nových apartmánů a hotelů. Pláže jsou v těchto místech dostatečně rozlehlé a pokryté jemným vulkanickým pískem. Vstup do vody je pozvolný a ani vlny zde nebývají tolik vysoké, takže koupání je bezpečné i pro malé děti. V okolí Valle Gran Rey vede bezpočet turistických tras, takže i příznivci dlouhých procházek a výletů tady nebudou o nic ochuzeni. Stejně jako v Playa Santiago i odtud můžete vyrážet na lodní výlety kolem pobřeží a nebo na širý oceán. Pokud se rádi potápíte, jistě oceníte přítomnost potápěčských center a škol.

Národní park Parque Nacional de Garajonay

Vstup do národního parku Garajonay ve vnitrozemí ostrova - La Gomera - Kanárské ostrovy

Oblast Garajonay najdete ve vnitrozemí ostrova La Gomera. V roce 1981 byla vyhlášená národním parkem a o pět let později ji na Seznam světového přírodního dědictví připsala organizace UNESCO. Rozloha parku je asi 40km2 a světovým unikátem je díky přítomnosti pralesa tvořeného převážně rostlinami vavřínu. Tento porost byl kdysi k vidění v celém Středomoří, ale poslední doba ledová měla za následek zánik tohoto biotopu. La Gomera je tak posledním místem na světě, kde si vavřínový prales můžete prohlédnout. Stromy nad hlavami návštěvníků utvořili takřka neproniknutelnou zelenou střechu a tak zde stále vládne přítmí a obrovská vlhkost. Pokud se do Garajonay vydáte na výlet, určitě si vezměte teplejší oblečení a pokud možno i pláštěnku. Voda zde kape neustále a z pralesa tak každý vychází promočený a díky nižším teplotám i promrzlý. Kromě vavřínů roste v pralese více jak 400 dalších druhů rostlin a žije zde tisíce zástupců hmyzí říše. V národním parku Garajonay také naleznete ty nejlepší pěší a cyklistické stezky. Návštěva tohoto místa by měla být povinností pro každého, kdo zavítá na ostrov La Gomera.