Zobrazit panel

El Hierro - Kanárské ostrovy - Dovolená na Kanárských ostrovech a informace pro turisty.

El Hierro - Kanárské ostrovy


Ostrov El Hierro - Doprava na El Hierro - Valverde - La Restinga - potápěčské centrum ostrova - El Golfo - Přírodní zajímavosti na ostrově

Vulkanický ostrov El Hierro - Kanárské ostrovy

Ostrov El Hierro

El Hierro se mezi Kanárskými ostrovy může pyšnit hned několika „nej“. S rozlohou pouhých 278 km2 je nejmenším ostrovem celého souostroví. Díky své poloze je El Hierro také nejjižněji a nejzápadněji umístěným ostrovem. Není divu, že ještě v dobách středověku byl tento ostrůvek považován za konec světa a vedl přes něj nultý poledník, který byl později nahrazen současným, Greenwichským. El Hierro je odlehlým místem, kde můžete prožít opravdu klidnou relaxační dovolenou. Trvale zde žije pouhých 10.000 obyvatel a turisté na toto místo také přijíždějí jen v menších skupinkách. El Hierro totiž nenabízí písečné pláže a velká letoviska, které během svého pobytu vyžaduje drtivá většina dovolenkářů. Ti tak míří na jiné, rušnější ostrovy. El Hierro však oplývá jedinečným přírodním bohatstvím, a jestliže rádi vyrážíte na horské túry a nevadí Vám koupání na skalnatém pobřeží, budete z tohoto opomíjeného ostrůvku nadšeni. V současné době se na El Hierru pracuje na zprovoznění dvou větrných a dvou vodních elektráren. Díky těmto elektrárnám by měl být El Hierro prvním ostrovem na světě, který bude energeticky 100% soběstačný.

Letiště Valverde na ostrově El Hierro - Kanárské ostrovy

Doprava na El Hierro

Ačkoli je El Hierro nejodlehlejší z Kanárských ostrovů, doprava sem je v dnešní době poměrně jednoduchou záležitostí. Vybrat si můžete mezi lodí a letadlem. Pravidelná lodní linka spojuje El Hierro s ostrovem Tenerife. Kromě toho zde jezdí i výletní lodě na ostrovy La Palma a La Gomera. Přístav se nachází pár kilometrů od hlavního města Valverde a nese jméno Puerto de la Estaca. Jestliže se rozhodnete pro cestu letadlem, můžete si vybrat mezi odlety z ostrova Gran Canaria, Tenerife anebo Fuerteventura. Přímé letecké spojení z kontinentální Evropy na El Hierro neexistuje. Přistávací dráha na letišti Valverde je dlouhá pouhých 1.250 metrů, a proto zde přistávají pouze menší letadla, většinou vrtulové stroje typu ATR.

Valverde

Valverde - Hlavní město ostrova El Hierro - Kanárské ostrovy

Hlavní město ostrova El Hierro, Valverde jako jediné z hlavních měst na Kanárských ostrovech neleží přímo u moře. Přístav i letiště jsou umístěné několik kilometrů od tohoto horského města s pouhými 1.500 stálými obyvateli. Valverde je spíše větší vesnicí než městem a tak zde není mnoho k vidění. Procházka městem Vám zabere necelou hodinku a během ní si můžete prohlédnout malebné bíle domky a také kostel z roku 1767. Vedle kostela je umístěné malé muzeum mapující dějiny a život prostých obyvatel na El Hierru. Pokud Vám během návštěvy Valverde bude přát počasí, můžete se kochat nádhernými výhledy do údolí a na Atlantský oceán. Při dobré viditelnosti jsou vidět i ostrovy Tenerife a La Gomera. Valverde cestovatelům nabízí několik dobrých restaurací. Po setmění však život utichá a noční kluby nebo diskotéky zde nenajdete.

La Restinga - potápěčské centrum ostrova El Hierro - Kanárské ostrovy

La Restinga - potápěčské centrum ostrova

Jedním z největších lákadel na El Hierru a také věcí za, kterou sem míří nejvíce lidí, je potápění. To se soustředí především kolem mořské oblasti známé jako Mar de las Calmas - Moře klidu. To se rozkládá podél jihovýchodního pobřeží ostrova, které je také nejnavštěvovanější oblastí na El Hierru. Největším letoviskem je zde La Restinga. Ta je zároveň nejrušnějším místem na celém ostrově. Samotné městečko je plné prázdninových apartmánových domů, rybích restaurací a všudy přítomných potápěčských škol. Nabídka výletů za ponory do klidných prohřátých vod Atlantiku je opravdu široká a vyberou si jak potápěči začátečníci, tak i zkušení veteráni. Jestliže s potápěním nemáte žádné zkušenosti, není problém zde absolvovat celosvětově uznávaný PADI kurz.

Borový les El Pinar - El Hierro - Kanárské ostrovy

Pokud potápění neholdujete, můžete se slunit na sopečných plážích a užívat si koupání v oceánu. Dvě pláže jsou umístěné přímo ve městě, nedaleko přístavu, ale jestliže hledáte více klidu a soukromí, zkuste se vydat na pláže, které jsou umístěné dál od centra střediska La Restinga. Oblast severně od La Restinga je domovem rozsáhlého borového lesa El Pinar. Ten je oblíbeným místem pro vyjížďky autem, ale i pěší turistiku. Zdejší bujná lesní vegetace je zajímavým kontrastem ke zbytku sopečného, převážně kamenitého ostrova.

El Golfo (Valle de Golfo)

Útesy El Golfo - El Hierro - Kanárské ostrovy

Oblast El Golfo najdete na severozápadním pobřeží ostrova a hned po potápěčském centru La Restinga je druhým nejnavštěvovanějším místem na El Hierru. Zdejší pobřeží je plné malých vesniček, z nichž některé mají dobrý přístup do Atlantského oceánu, v jiných zase narazíte jen na ostré a vysoké útesy. Mezi nejznámější letoviska v El Golfo patří La Maceta a Charco Los Sargos. Koupání v Atlantiku je zde vyřešené pomocí několika uměle vytvořených bazénů na kamenitém pobřeží. Ty jsou při každém přílivu zcela zaplaveny mořskou vodou a ta se v nich zároveň vymění a pročistí. Během zaplavení je sice koupání kvůli bezpečnosti zakázané, ale jakmile voda opadne a na svět opět vykouknou malé bazény s vyhřátou slanou vodou, je toto místo jedním z nejpříjemnějších na El Hierrském pobřeží.

Jalovcový les v okolí vesnice El Sabinar - El Hierro - Kanárské ostrovy

Přírodní zajímavosti na ostrově

Přírodních krás a spousty unikátních živočichů na El Hierru si všimla i organizace UNESCO a vyhlásila celý ostrov za chráněnou přírodní rezervaci. Během toulek po ostrově tak můžete narazit na zdejší ohrožený druh Veleještěrku Simonyovu. V 70. letech byli obyvatelé El Hierra přesvědčeni, že je tato veleješkěrka trvale vyhubena. Pak však byla objevena jediná přeživší skupina na opuštěném a nepřístupném útesu, která se stala základem pro návrat ještěrek na ostrov. Dnes tyto ještěrky velké jako kočka dobře prosperují a díky úsilí přírodovědné stanice v městečku Lagartaria se daří jejich populaci ve volné přírodě navyšovat každý rok. Kromě ještěrek se na ostrově vyskytuje i zvláštní druh jalovce. Ten v okolí vesnice El Sabinar vytvořil pohádkový les. Keře jalovce jsou zkroucené do všelijakých tvarů a vypadají spíše než jako rostliny jako sochy z nějaké moderní galerie. Vyrazit sem můžete na procházku v jakoukoliv roční dobu.