Zobrazit panel

Limassol - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty

Limassol - Kypr


Město Limassol - Zajímavosti v Limassolu - Hrad Kolossi - Antické město Kourion - Amathus

Přístav Limassol - Kypr

Město Limassol

Pobřežní město Limassol (Lemesos, Limasol, Leymosun) je s 228.000 stálými obyvateli druhým největším městem na Kypru. Pokud bychom však velikost města počítali podle jeho rozlohy je Limassol suverénně největším kyperským městem. Najdete jej na jižním pobřeží Kypru a jeho přístav se řadí mezi největší a nejdůležitější obchodní přístavy ve Středozemním moři. Rozvoj cestovního ruchu v Limassolu se datuje od roku 1974. V tomto období přišla Kyperská republika o důležitý přístav Famagusta a nedaleká letoviska Varosha a Kyrenia, které dnes leží v turecké části ostrova. Jejich úlohu zčásti převzal Limassol. Zdejší přístav byl rozšířen a podél pobřeží vyrostla řada hotelových komplexů, apartmánových domů a penzionů. Většina cestovního ruchu se dnes soustředí ve východní části města. Město je vyhlášené svou bezstarostnou prázdninovou atmosférou s širokou nabídkou rušných, ale i klidnějších nákupních ulic s dostatkem restaurací, barů a klubů. V Limassolu se můžete stát svědky nejznámějších kyperských festivalů a slavností. Za všechny jmenujme zářijové vinobraní, okázalý masopustní karneval a festival dramatu v nedalekém Kourionu. Limassol je tak zajímavým spojením rušného průmyslového města s řadou památek a muzeí, v jehož okolí se nacházejí vyhledávaná prázdninová letoviska se skvělými písečnými plážemi.

Památky a zajímavosti v Limassolu

Byzantský hrad - Limassol - Kypr

Asi nejzajímavější památkou ve městě Limassol je byzantský hrad postavený někdy kolem roku 1000.n.l. Dnes v budově hradu najdete muzeum středověku s dobře zpracovanou expozicí. Co sem však každoročně láká zástupy především britských turistů je fakt, že tento hrad se stal svědkem slavné svatby anglického krále Richarda Lví Srdce. Ten se na hradě zastavil během křížové výpravy do svaté země, do Jeruzaléma, v roce 1191. Jeho vyvolenou byla Berengarie Navarrská, která svého (budoucího) muže do Jeruzaléma doprovázela. Během svatebního obřadu na Limassolském hradě byla zároveň korunována anglickou královnou. Pokud se zajímáte o starší dějiny Kypru, určitě si nenechte ujít návštěvu Archeologického muzea. To vystavuje exponáty z období neolitu až po římskou nadvládu nad ostrovem. Prohlédnout si můžete pravěké kamenné nástroje a keramiku. Z dob Římanů se dochovaly zlaté šperky, mince a zajímavá kolekce mramorových soch.

Podél pobřežní silnice se rozkládá i veřejná limassolská zahrada. Ta je oblíbeným cílem výletů nejen místních, ale i turistů. Vstup je zdarma a můžete si zde odpočinout ve stínu borovic a cypřišů. Pokud sem vyrazíte s dětmi, určitě je zaujme malá Zoo uvnitř této zahrady. Zoo sice není nijak veliká a můžete si v ní prohlédnout jen pár zástupců živočišné říše (jeleni, mufloni, pštrosi, bažanti, tygři, lvi, opice, supi, pelikáni), ale i tak se jedná o příjemné zpestření dovolené. Nedaleko zoo je umístěné malé muzeum přírodní historie a zahradní divadlo, kde se často konají hudební vystoupení.

Hrad Kolossi - Limassol - Kypr

Hrad Kolossi

Zajímavé památky se však nacházejí i za hranicemi města Limassol. Asi 14 kilometrů západně směrem na letovisko Paphos stojí středověká pevnost, hrad Kolossi. Ten byl postaven ve 13. století jako sídlo mocného řádu templářských rytířů. Po jejich pádu přešel hrad do vlastnictví Johanitů, kteří mu v polovině 15. století dali nynější podobu. Kolossi je skvělou ukázkou středověké obranné architektury a také místem odkud dýchá romantika starých rytířských časů.

Antické město Kourion

Antické město Kourion - Limassol - Kypr

Pokud od hradu popojedete dalších pět kilometrů na západ, dostanete se na archeologické naleziště, kde je odkryto antické město Kourion. Kourion je nejzajímavější a největší komplex antických památek na Kypru a jelikož zde vykopávky stále probíhají, neustále jsou nacházeny nové budovy a menší artefakty. Celému komplex starověkého Kourionu dominuje řecko – římské divadlo z 2. století n.l., které se stále používá k pořádání divadelních festivalů. Dům Eustolios byl kdysi výstavní soukromou vilou. Ta byla v raně křesťanském období přestavěna na veřejný rekreační komplex s lázněmi. Dnes si zde můžete prohlédnout krásné mozaiky z 5. století n.l. Ze stejného období pocházejí i zdejší raně křesťanské baziliky a další domy s nádhernou mozaikovou výzdobou. Kilometr západně od hlavní části vykopávek se nachází sportovní stadion z 2. století n.l. Jestliže budete chtít vidět ještě víc antických ruin, dva kilometry západně od stadionu se nachází chrám zasvěcený Apollónovi Hylates. Tento bůh byl ochráncem lesa a patronem města Kourion. Dnes je chrám zčásti zrekonstruovaný a tak si můžete udělat poměrně přesnou představu, jak asi kdysi vypadal.

Amathus - Limassol - Kypr

Amathus

Východním směrem od Limassolu se rozkládá bývalé sídelní město kyperských králů: Amathus. Podle legendy zde nechal Theseus těhotnou Ariadnu, když se chystal na souboj s Minotaurem na Krétě. V tomto měste byl velice silný kult bohyně Afrodity, o čemž svědčí několik chrámů zasvěcených této bohyni. Kromě nich si můžete prohlédnout i mětskou akropoli (chrámový okrsek) a agoru (veřejné prostranství). Zpřístupněno je zde i několik starověkých hrobek. Hned vedle naleziště se nachází známý hotel Amathus Beach Hotel.