Zobrazit panel

Larnaca - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty

Larnaca - Kypr


Město Larnaca - Zajímavosti v Larnace - Městská pláž Finikoudes v Larnace

Město Larnaca - Kypr

Město Larnaca

Město Larnaca (Larnaka, Iskele) je nejznámějším letoviskem na kyperském pobřeží. Najdete jej na jihu ostrova a kromě vytíženého přístavu se asi 4 kilometry za městem Larnaca nachází i největší letiště na ostrově Kypr. Mezinárodní letiště Larnaca prošlo nedávno nákladnou rekonstrukcí a v roce 2007 byl otevřen nový moderní terminál s kapacitou 7,5 milionu cestujících ročně. Blízko letiště se nachází solné jezero, které se přes zimu stává domovem pro obrovská hejna plameňáků. V letních měsících je jezero vyschlé a oblast je zcela bez života. V samotném městě Larnaca žije 140.000 stalých obyvatel, z nichž se dvě třetiny živí prací ve všemožných oblastech cestovního ruchu. O všechny návštěvníky města je tak bezvadně postaráno a je pro ně připravena široká nabídka ubytování, restaurací i nočních klubů a barů. Nejoblíbenější jsou podniky nacházející se na vyhlášené pobřežní promenádě zvané Finikoudes. Finikoudes v kyperském dialektu znamená „řada palem“. Právě palmy dotvářejí příjemnou středomořskou atmosféru celé promenády, která je oblíbeným místem nejen pro posezení v kavárničkách, ale i pro večerní procházky podél mořského pobřeží.

Na místech dnešního města Larnaca stávalo dříve fénické město Kition. To bylo založeno již ve 13. století př.nl., ale svoji výslednou podobu získalo až po ničivém zemětřesení v 9. století př.n.l., kdy jej jeho féničtí obyvatelé zcela přestavěli. Pozůstatky tohoto starověkého města si můžete prohlédnout asi jeden kilometr za Larnacou. Za zmínku zde stojí především obrovské hradby (tzv. kyklopské) a také soubor pěti chrámů. Více o historii Kitionu se dozvíte v oblastním archeologickém muzeu, které také vystavuje artefakty nalezené na jeho území. Další místní oblíbenou pamětihodností je podzemní kaple Ayia Phaneromeni. Ta je tvořena jeskyní se dvěma komorami a podle historiků kdysi sloužila jako hrob fénického hodnostáře. Kapli se připisují magické léčebné schopnosti. Stavbu stačí třikrát obejít do kola a poté nechat na mříži u jižního okna kousek svého oblečení nebo chomáč vlasů a Vaše zdravotní problémy by měly zmizet.

Turistické zajímavosti v Larnace

Kostela svatého Lazara - Larnaca - Kypr

Každý správný křesťan by během pobytu v Larnace neměl vynechán návštěvu kostela svatého Lazara (Agios Lazaros, Ayios Lazaros). Tento nádherný pravoslavný kostel byl postaven na konci 9. století jako důstojný svatostánek pro uložení ostatků svatého Lazara, bratra Marie a Marty. Podle Bible byl Lazar blízkým přítelem Ježíše Krista, a když po těžké nemoci zemřel, Ježíš jej opět vzkřísil a nabídl mu tak nový život. Kostel je vyzdobený krásnými ikonami ve zlatých rámech a je nejdůležitějším poutním místem pro křesťany na Kypru. I muslimové však mají na Kypru své poutní místo. Tím je komplex Hala Sultan Tekke, který zahrnuje mauzoleum, minaret, hřbitov a především mešitu Umm Haram. Umm Haram byla nevlastní matkou a kojnou proroka Mohammeda a právě svatyně na Kypru je místem jejího posledního odpočinku. Stavba byla dokončena v roce 1817 a dnes je tento komplex budov třetím nejposvátnějším místem pro vyznavače islámu. Muslimové po sobě zanechali na Kypru i další dvě významné stavby: pevnost v městském přístavu postavenou roku 1625, která dnes slouží jako muzeum a také akvadukt ve stylu starých antických staveb z roku 1745.

Městská pláž Finikoudes - Larnaca - Kypr

Městská pláž Finikoudes v Larnace

Většina hotelů v Larnace je umístěná ve středu města poblíž již zmiňované promenády Finikoudes, kde se nachází i hlavní městská pláž. Ta je převážně písečná, ale v letní sezóně může být poněkud přeplněná. Pokud hledáte v Larnace klidnější místo, ubytujte se v části města jménem Dekelia, kde jsou pláže mnohem klidnější a podle mnohých cestovatelů i o hodně krásnější. Na všech plážích v oblasti Larnacy je k dispozici dostatek plážových barů a rychlého občerstvení, stejně jako půjčovny sportovního vybavení a provozovny (nejen motorizovaných) vodních sportů.