Zobrazit panel

Kyrenia - Kypr - Dovolená na Kypru a informace pro turisty

Kyrenia - Kypr


Město a letovisko Kyrenia - Hrad Kyrenia - Pláže v Kyrenii

Přístav Kyrenia - Kypr

Město a letovisko Kyrenia

Kyrenia (Girne) je vzkvétajícím pobřežním letoviskem na severním pobřeží Kypru. Díky své poloze v turecké části Kypru není ještě zcela zasažená cestovním ruchem jako letoviska na jihu a tak si zde můžete užít opravdu klidnou relaxační dovolenou. Pláže v Kyrenii jsou tvořené jemným pískem a ani v nejvyšší letní sezóně nebývají přeplněné. Městečko Kyrenia je plné historických budov a pozůstatků středověkých věží a hradeb, které společně s úzkými uličkami a lemovanými krámky dotváří prázdninovou atmosféru střediska. I když může Kyrenia působit poněkud ospalým dojmem po setmění jako by nabrala druhý dech a díky restauracím a barům nabízejícím program až do časných ranních hodin určitě není o zábavu nouze. Během dne byste určitě neměli vynechat návštěvu zdejšího trhu. Zde si můžete nakoupit čerstvou zeleninu a ovoce, stejně jako rukodělné výrobky a netradiční suvenýry. Okolí Kyrenie je obklopené nádhernou neporušenou přírodou, která je skvělým místem pro pěší i cyklistické výlety. Podél pobřeží i v nedalekém pohoří je více jak 220 kilometrů turistických tras.

Hrad Kyrenia

Hrad Kyrenia - Kypr

Oblíbeným cílem výletů v Kyrénii je místní hrad Kyrenia. Ten byl postaven již v 7. století na obranu města před arabskými nájezdníky. V průběhu staletí byl hrad několikrát dobyt a následně přestavěn. Současná podoba pochází z roku 1489, kdy k celé stavbě byly přistavěny i její obranné věže. Do hradu se vstupuje po mostě, který se klene nad příkopem. Tento příkop byl až do 15. století naplněn vodou a zlepšoval tak obranu celého hradu. Uvnitř hradu dnes najdete byzantský kostel a hrobku osmanského admirála Sadik Pashi. Přístupné jsou i hradní věže a rozsáhlé sklepení. Zlatým hřebem prohlídky hradu je návštěva Muzea vraku. Zde je uchována jedna z nejstarších lodí vytažených z mořského dna. Podle historiků loď pochází z helénského období, která ztroskotala pravděpodobně někdy kolem roku 288 př.n.l. Vrak lodi je 15 metrů dlouhý a je vyrobený z jeruzalémské borovice. Ve vraku také bylo nalezeno na 400 amfor a 29 mlýnských kamenů, které loď vezla jako svůj náklad.

Pláže v Kyrenii

Acapulco Beach - Kyrenia - Kypr

Nejpopulárnější pláží v Kyrénii je bezpochyby Acapulco Beach. Tato pláž nabízí kilometr dlouhý písečný úsek pobřeží s pozvolným vstupem do vody. Nevýhodu je však poměrně silný spodní proud a tak pokud se sem vydáte s menšími dětmi je dobré je ve vodě nenechávat bez dozoru a vždycky hlídat zda se sami nevzdálí příliš daleko od břehu. Na Acapulco Beach si můžete zapůjčit lehátka nebo se skočit občerstvit do zdejších plážových barů. Velmi oblíbený je na této pláži windsurfing. Pláž Escape najdete asi 5 kilometrů daleko od Kyrenie e je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na severním pobřeží ostrova Kypr. Písečná Escape je ideálním místem pro opalování, ale pokud toužíte po trošce vzrušení, je možné si zde pronajmout vodní skútr, kanoe nebo šlapadlo. Středisko vodních sportů nabízí i jízdy na banánu nebo pronájem potápěčského vybavení. Nedávno byl na pláži Escape otevřen i plážový klub s barem a restaurací.

Pláž Kervansaray - Kyrenia - Kypr

Šestnáct kilometrů daleko od Kyrenie je pláž Alagadi, známá také jako želví pláž. Název pláže je odvozen od želv kladoucích zde každé léto svoje vajíčka. Pláž je plná písčitých dun, které pozvolna přecházejí v křišťálovou mořskou vodu. Během léta je na pláži otevřený stánek s občerstvením a také toalety. Jako pláže ideální pro malé děti se označují Sunset Beach a pláž Deniz Kizi, která má navíc širokou nabídku vodních sportů. Pláž Kervansaray Beach je asi nejrušnější v oblasti Kyrenie. Najdete zde dostatek barů a restaurací a ani po setmění život na této pláži neutichá.