Zobrazit panel

Severní Dalmácie - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Severní Dalmácie - Chorvatsko


Národní park Paklenica - Plitvická jezera - Turistická letoviska v Severní Dalmácii

Hraniční města oblasti Severní Dalmácie jsou Karlobag na severu a letovisko Primošten na jihu. Pokud hledáte liduprázdné pobřeží bude se Vám líbit část Severní Dalmácie mezi Karlobagem a Zadarem. Nenajdete zde takřka žádné vesnice ani letní letoviska. Což je způsobeno několik metrů vysokými útesy bez výskytu pláží, které lemují tuto část pobřeží. Jižně od Zadaru začíná značně odlišná krajina s řadou mělkých zátočin a bezpočtem oblázkových pláží, hojně vyhledáváná zástupy turistů. Kromě lenošení na plážích můžete navštívit i historická města Zadar a Šibenik nebo se vydat na výlet na místní ostrovy: Dugi Otok a Pašman. Pokud vyrazíte do vnitrozemí narazíte na dva národní parky. Světoznámý ráj jezer národní park Plitvická jezera a centrum horolezectví v Chorvatsku - Národní park Paklenica.

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera najdete asi na polovině cesty mezi Zadarem a Záhřebem. Tato téměř 20 hektarů rozlehlá oblast byla již v roce 1979 připsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Většina z nás zná scénérii Plitvických jezer ze slavných filmů o Vinnetouovi. V národním parku Plitvičky dnes najdete 16 krásných menších i větších jezer vzájemně propojených úchvatnými vodopády a říčkami. Celé okolí jezer obklopují husté lesy, které jsou také součástí národního parku. Mezi jednotlivými jezery je možné procházet po umělě vybudovaných lávkách, které dohromady dosahují délky 18 kilometrů.

Ihned po vstupu do parku se dostanete do oblasti tzv. Dolních jezer. Kousek za vchodem uvidíte první větší jezero: Kaluderovac. Poznáte jej podle dvou jeskyní na jeho břehu. Následuje jezero Gavanovac s velkým vodopádem. Jako další se před Vámi rozprostře výhled na jezero Milanovac, které hraje všemi barvami od světle modré až po tmavě zelenou. Největším jezerem v parku je Kozjacke jezero, které také tvoří hranici mezi Dolními a Horními jezery. Je dlouhé přes tři kilometry a uprostřed něj je malý ostrůvek. V části Horních jezer se nachází nejkrásnější jezero v národním parku Plitvická jezera: Galovac. Je tvořeno bezpočtem malých tůňí vzájemně propojených peřejemi a vodopády.

Národní park Paklenica

Národní park Paklenica

Paklenica je krasová oblast umístěná ve vnitrozemí nedaleko letoviska Starigrad. Voda zde kdysi vyhloubila dva impozantní kaňony, které dnes známe jako Mala a Velika Paklenica. Mezi turisty je vyhledávanější větší z kaňonů: Velika Paklenica. U vchodu do této oblasti je vyhloubený umělý jeskynní komplex, který měl sloužit jako místo úkrytu pro prezidenta Jugoslávie Josipa Tita. V samotném národním parku se vyskytuje více jak 1.000 druhů rostlin z nicž je na 79 endemických. Ze vzácných zvířat zde můžete potkat supa egyptského nebo orla zlatého. Oba tyto druhy hnízdí na strmých stěnách kaňonů. Pokud se vydáte na túru do výše položených oblastí Paklenice, možná narazíte na vlky nebo medvěda, i když tato setkání jsou zde velice vzácná. Národní park Paklenica získal mezinárodní proslulost jako jedno z nejlepších míst v Evropě pro provozování horolezectví. Najdete zde více jak 300 skalních stěn určených pro tento sport od těch nejjednoduších určených pro začátečníky až po ty velmi náročné pro profesionální horolezce. Bezpochyby nejnáročnější lezecká trasa v parku dostala přiléhavý název "psychopatický zabiják".


Turistická letoviska v Severní Dalmácii

Starigrad - Nin - Zaton a Petrčane - Sukošan

Biograd na Moru - Pakoštane - Vodice - Solaris - Primošten