Zobrazit panel

Brač - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Brač - Chorvatsko


Supetar - Bol a Zlatni Rat - Sumartin

Ostrov Brač

Ostrov Brač je s rozlohou 396 km2 největším ze středodalmátských ostrovů. Trvale zde žije asi 13.000 obyvatel, nejvíce (3.500) v hlavním měste ostrova Supetaru. Turisty na ostrov láká více jak 2.700 hodin slunečního svitu ročně, oblázkové pláže a samozřejmě průzračné vody Jaderského moře. Cestovní ruch je pro obyvatele Brače hlavním zdrojem příjmů. Kromě něj se lidé věnují rybolovu a zemědělství. Nejvýznamějšími plodinami jsou víno a olivy. Olivovníků na Brači roste tolik, že zde vyrobený olivový olej se podílí polovinou na celé dalmátské produkci. Místní olivový olej se však nepoužívá pouze v kuchyni, ale je přidáván i do ručně vyráběného mýdla, kterí se dá koupit na ostrově. Toto mýdlo s olejem a různými směsi bylinek bylo vyhlášeno jako nejlepší chorvatský suvenýr. Pokud Vám nevadí sáhnout hlouběji do kapsy je možné si zakoupit i speciální olivové mýdlo s kousky 23 karátového zlata. To co ostrov Brač proslavilo po celém světě, však není zdejší olej ani slunečné pláže, ale místní vzácný bílý kámen. Jedná se o zvláštní druh horniny někde mezi vápencem a mramorem. Tento bílý kámen se těží již od dob antiky a byl použit při stavbě Diokleciánova paláce ve Splitu a nebo ve známém sídle amerického prezidenta: Bílem domě ve Washingtonu. Na Brači také funguje vyhlášená kamenická škola, jediná svého druhu v Chorvatsku.

Supetar

Supetar

Supetar je hlavním městem ostrova Brač a také přístavem, z kterého několikrát denně vyplouvají trajekty na svou 45 minut dlouhou cestu do pevniského města Split. Supetar je nepříliš zajímavé městečko, nabízející však veškeré služby potřebné pro strávení klidné dovolené. Většinu obchůdků, cestovních agentur s nabídkou výletů a banky nebo restaurace naleznete na hlavní ulici vedoucí od přístavu. Jedinou významější stavební památkou je barokní kostel Zvěstování Panny Marie postavený roku 1733. Ten je otevřený pouze během konání mší a jeho interiér je ve srovnání se strohým zevnějškem krásně zdobný a barevný. V samotném městečku je umístěno pět pláží, u kterých platí, že čím dál od centra tím jsou klidnější. Na pláží Bili Rat neleznete i poměrně dobře vybavené středisko vodních sportů. Nedaleko supetarského přístavu se nachází nevelký mys svatého Mikuláše, na kterém je umístěný městský hřbitov. Zdejší mauzoleum rodiny Petroviců je vděčným cílem procházek. V letní sezóně probíhá v Supetaru několik hudebních festivalů s vystoupeními na veřejných prostranstvích. Milé je, že na většinu těchto vystoupení se nevybírá žádné vstupné.

Bol a Zlatni Rat

Pláž Zlatni Rat

I když je Bol malebné přístavní městečko na jihu ostrova, většina návštěvníků jím jen rychle projede při cestě na nejpopulárnější bračskou (možná i chorvatskou) pláž: Zlatni Rat. Jedná se o 400 metrů dlouhý výběžek lemovaný pláží s typickými bílými oblázky. Ze začátku je pláž rozdělena borovicovým lesíkem na východní a západní část, ale špička je již čistě kamenitá. Na tomto malebném kousku země se v sezonu mačká více jak 5.000 turistů a tak může být návštěva poněkud zklamáním ve srovnání s fotkami z turistických brožurek. Oblast kolem Bolu je také vyhlášená mezi příznivci windsurfingu a kolem pobřeží existuje řada půjčoven, kde si můžete půjčit potřebné vybavení a zkusit si tento vodní sport.

V městečku Bol můžete navštívit dominikánský kláštěr a přilehlý kostelik. Obě stavby byly zbudované v roce 1475 ve stylu pozdní gotiky a pro veřejnost se otevírají pouze v době mše. Nedaleké klášterní muzeum vystavuje artefakty nalezené v jeskyni Kopačina. Ty dokazují, že Brač byl obydlený již v době neolitu. Kromě těchto pravěkých exponátů, zde uvidíte i řadu historicky cenných mincí a keramiky. Pokud by jste rádi poznali i vnitrozemí ostrova vydejte se do vesničky Murvica asi pět kilometrů daleko od Bolu. Místní turistická kancelář pořádá výlety do nedaleké jeskyně Dračí sluj. Ta svůj název získala díky nástěným malbám znázorňující zvířata, anděly a hlavně symbol celé jeskyně: hrozivého draka. Podle pověsti všechny tyto malby vytvořil v 15. století mnich žijící v jeskyni.

Sumartin

Sumartin

Sumartin je ve srovnání se Supetarem a Bolem opravdu klidným městečkem, kde si můžete odpočinout od davů lidí. Je zde několik pěkných oblázkových pláží, ale především přístav odkud několikrát denně jezdí trajekty do nedalekého přístavu Makarska. Je tedy výchozím bodem pro turisty z Makarske vyrážející na jedno a více denní výlety na ostrov Brač.