Zobrazit panel

Rijeka - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Rijeka - Chorvatsko


Přístav v Rijece - Památky v Rijece

Rijeka je město ležící v Kvarnerském zálivu neboli na Kvarnerské riviéře na severu Chorvatska. Název města v češtině znamená "řeka". Rijeka je nejdůležitějším chorvatským přístavem a většina ekonomiky města je spojena se stavbou lodí a nákladní i osobní lodní přepravou. Klima je v Rijece subtropické s mírnými zimami a horkými léty. V létě se zde teploty běžně pohybují kolem 30°C, ale není vyjímkou když vyšplhají až ke 40°C. V zimě zde teplota většinou neklesá pod bod mrazu.

Oblast Rijeky je lidmi trvale osídlena již od dob neolitu. Tyto pravěké osady časem nahradilo keltské hradiště a po něm se z Rijeky stala nepříliš významná římská vesnice. Větší rizvoj města nastal až po roce 1466, kdy vládu nad městem získali rakouští Habsburkové. Ve středověku Rijeka byla opevněným městem a připomínala spíše malou pevnost. Bohužel díky ničivému zemětřesení v 18. století z původního města mnoho nezbylo. Rakousko si plně uvědomovalo výhodnou pozici Rijeky na břehu moře a nechalo zde zřídit námořní akademii. Moderní přístav pro nákladní lodě, zde byl zbudován až v roce 1918, těsně před rozpadem Rakouska - Uherska.

Přístav v Rijece

Přístav v Rijece

Jak již bylo řečeno, Rijeka je největší přístav v Chorvatsku a ročně tudy projde více jak 15.000.000 tun nákladu. Aby bylo možné zboží efektivně dopravovat dál na evropský kontinent má Rijeka dobré spojení s okolními státy zajištěné především železničními tratěmi. Vlaky odtud odjíždějí každý den do středoevropských měst jako je Vídeň, Mnichov nebo Salzburg. V posledních letech se však začalo s budováním nových dálnic, díky kterým by se část nákladu měla z Rijeky odvážet kamiony. Z tohoto přístavu se však nedostanete do žádné jiné země. Trajektové spojení z Rijeky je zajištěno pouze do Splitu, Dubrovníku a na některé ostrovy. Rijeka má dokonce vlastní mezinárodní letiště. Letištní plocha je netypicky umístěna na nedalekém ostrově Krk. Do Rijeky je pak možné přejet po mostě, kde se však vybírá mýtné. Letiště Rijekac (Zracna luka Rijeka) slouží především pro charterové lety, využívané turisty během letní sezóny.

Památky v Rijece

Kostel svatého Víta v Rijece

Jelikož byla většina historických budov v Rijece zničena během zemětřesení před 300 lety několik pamětihodností se zde dochovalo. Nejvýznamější je římsko katolický kostel svatého Víta (Katedrála Svetog Vida), patrona města. Jedná se původně o románskou rotundu (kruhová stavba), která byla v roce 1638 částečně přebudována s prvky gotického a barokního stylu. Uvnitř katedrály si pak můžete prohlédnout několik pěkne zpracovaných barokních soch. Na 135 metrů vysokém kopci nad městem Rijeka stojí 700 let stará svatyně zasvěcená Panně Marii. Sem po staletí přicházeli námořníci a prosili ji o ochranu na svých cestách před piráty, ale i před nemocemi. Vidět zde můžete gotickou plastiku a několik barokních obrazů. Jedinou dochovanou památkou v Rijece je tzv. Stará brána. Původně si lidé mysleli, že se jedná o zničený vítězný oblouk, ale nové archeologické ohledání stavby ukázalo, že Stará brána je obyčejným vchodem do vojenské pevnosti z doby pozdní antiky.