Zobrazit panel

Pag - dovolená v Chorvatsku a informace pro turisty

Pag - Chorvatsko


Město Pag - Novalja a pláž Zrće

Ostrov Pag naleznete při pobřeží Severní Dalmácie nedalko města Zadar. S pevninou je spojen Pagským mostem anebo sem lze dojet trajektem z města Rijeka. Pag je suchý krasový ostrov s minimem vegetace. Mezi těmi pár keříky a trsy trávy se prohánějí ovce a kozy, které jsou až neuvěřitelně odolné a vystačí si i s tím málem co zde roste. Ostrov vytrvale bičují slané mořské větry a jimi přinesená sůl se již po tisíciletí usazuje v půdě ostrova. Proto se na Pagu příliš nedaří zemědelským plodinám, vyjma suchých odrůd vinné révy.

Kromě pěstování vína se místní obyvatelé věnují výrobě domácích kozích a ovčích sýrů. Jelikož ovce a kozy spásají pouze místní prosolenou zeleň vyznačuje se jejich mléko a sýry specifickou slanou chutí. Místní vyrobený sýr navíc ještě prosolí mořskou solí, zalijí olivovým olejem a nechají několik měsíců (ideálně jeden rok) zrát. Takto upravený sýr je poté oblíbenou pochoutkou v celém Chorvatsku. Nejčastěji se servíruje jako předkrm společně s černými olivami. Ženy z Pagu se také po staletí věnují výrobě jemné krajky, která v minulosti našla své uplatnění i na evropských panovnických dvorech. Dnes je vyráběna už spíše jenom jako zajímavý suvenýr pro turisty. Pokud během návštěvy Pagu navštívíte i vnitrozemí ostrova, narazíte na dvě půvabná krasová jezírka: Velo Blato a Malo Blato.

Město Pag

Město Pag

Pag je se svými 5.000 obyvately největší město na stejnojmenném ostrově. První zmínka o městě pochází z 10. století a v roce 1244 získal Pag statut svobodného královského města. Pag byl díky výrobě soli ve své době velice bohatým městem a když mu v 15. století hrozilo dobytí od Osmanů povolali tehdejší vládci oblasti - Benátčané - jednoho z nejlepších architektů své doby - Giorgia da Sebenico, kterého chorvaté přejmenovali na Juraj Dalmatinec. Ten postavil slavnou katedrálu svatého Jakuba v Šibeniku a také vystavěl současné město Pag. Během plánování se držel tehdejších nejmodernějších poznatků a tak většina ulic v Pagu svírá pravý úhel. Giorgio zde také nechal postavit prostý gotický kostelík sv. Marie (Crkva Sveta Marija). Jeho interiér byl dokončen během 16. století a později byl dozdoben barokními stropními dekoracemi. Dále můžete v Pagu navštívit renesanční kostel svaté Markéty (Sveta Margarita) a prohlédnout si úchvatný vévodský palác (Kneževa Palača). Pro zájemce o výrobu krajek je V Pagu otevřené muzeum věnované tomuto umění.

Novalja a pláž Zrće

Městečko Novalja

Městečko Novalja je již po několik let stálicí pro rodiny s malými dětmi. Je totiž obklopeno někokolika peknými oblázkovými plážemi s velice pozvolným vstupem do moře. Pláž Uvala Caska je největší a rodinami nejvyhledávanější. Táhne se mezi Pagem a Novaljou. V poslední době však Novalja láká i zástupy mladých z celé Evropy, kterým se snaží nabídnout rušný noční život. Centrem nočních radovánek je pláž Zrće, kde v letních měsících probíhají vyhlášené celonoční párty. Sjíždějí se sem DJové věhlasných jmen, kteří se snaží roztančit zástupy lidí hudbou ve stylu house a trance.